Jak bezpiecznie kupować zabawki przez internet? Poradnik świadomego rodzica

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. To oczywiste! Dorośli otaczają swoje pociechy uwagą i miłością. Śledzą każdy ich ruch i każdą, nawet najmniejszą zmianę zachowania. Zależy im na zdrowiu i bezpieczeństwie maluszka. Wszystko sami testują i sprawdzają. Ale jak sprawdzić bezpieczeństwo zabawki, robiąc zakupy przez internet?

Czytaj opinie

Świadomy rodzic powinien koniecznie czytać opinie na temat zabawek i innych produktów dla dzieci, jeszcze zanim je kupi. Towary w popularnych e-sklepach często zachęcają klientów do wystawienia recenzji i podzielenia się swoim zdaniem. Przykładowo https://zabawkaiwyprawka.pl/ oferuje przy niektórych towarach aż 100 punktów za wystawienie oceny i kolejne 100 za recenzję. Później wymieniane są one na rabaty. Takie przemyślane mechanizmy służą także przyszłym kupującym. To najprostszy sposób, żeby dowiedzieć się, czy zabawki są bezpieczne dla dzieci. Inni rodzice chętnie dzielą się swoimi uwagami i opiniami. Często ich sugestie potrafią być bardziej cenne niż sam opis producenta.

Patrząc na zdjęcie przedmiotu w internecie ciężko jest stwierdzić, czy zabawka została wykonana w sposób zapewniający maluchowi wystarczające bezpieczeństwo. Dobrze jest po prostu sugerować się opiniami innych użytkowników, albo udać się na rekonesans. Dany model zabawki można obejrzeć w sklepie stacjonarnym, a dopiero później – kupić online. Wymaga to czasu, ale dla bezpieczeństwa dziecka, warto go poświęcić.

Zabawka dopasowana do wieku dziecka

Bezpieczna zabawka, to taka, która jest dopasowana do wieku dziecka. Dwumiesięczne dziecko bawi się innymi rzeczami niż dwulatek. To oczywiste! Z tego powodu wszystkie te zabawki charakteryzują się różnymi cechami i odmiennym poziomem bezpieczeństwa.

Mata edukacyjna sugerowana jest dla dzieci od urodzenia, ale dużo pluszaków – według etykiet, nie nadaje się dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Może wynikać to z oczywistych cech zabawki, takich jak zbyt małe elementy, które maluch może oderwać i połknąć. Czasami jednak, zabawka na pierwszy rzut oka wydaje się odpowiednia dla niemowlaka, ale w rzeczywistości jest wykonana z materiałów, z którymi nie powinien mieć styczności. Każdy producent zabawek, ma obowiązek umieścić na niej wiek dziecka, dla którego została ona zaprojektowana. Jest to oznaczenie, którego trzeba bezwzględnie się trzymać.

Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo dziecka, ale też o to, czy zabawka wpłynie pozytywnie na rozwój malucha. 3 miesięcznemu dziecku można kupić zabawkę przeznaczoną dla roczniaka, ale po co? Nie jest ona dostosowana do jego potrzeb, więc nie wzbudzi jego zainteresowania, ani nie wpłynie pozytywnie na jego rozwój.

Sprawdź atesty

Zabawki dla maluszków muszą mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. Koniecznie! Są one dowodem na to, że zabawka przeszła testy wykonywane przez niezależną firmę. Specjaliści na pewno sprawdzą bezpieczeństwo każdego towaru dużo lepiej niż zwykli użytkownicy. Zabawki poddawane są różnego rodzaju testom wytrzymałościowym oraz sprawdzane są materiały, z których je wykonano. Najważniejsze z certyfikatów to:

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – jego symbol oznacza, że zabawka lub kosmetyk jest bezpieczny dla malucha. Dany przedmiot został przebadany i sprawdzony przez profesjonalistów, więc bez dodatkowych obaw można podarować go dziecku. Są to polskie certyfikaty, które świadczą o tym, że zabawka spełnia normy narzucane przez krajowe prawo.

  • TUV – ten symbol oznacza, że produkt został przebadany na obecność szkodliwych substancji. Jest bezpieczny dla dziecka oraz charakteryzuje się wysoką jakością.
  • Oeko-Tex Standard 100 – to symbol umieszczony na artykułach tekstylnych. Można zobaczyć go również na wielu pościelach i poduszkach pochodzących z małych, rodzinnych szwalni. Czasami znajduje się też na pluszakach oraz matach edukacyjnych. Często uzupełniany jest hasłem „tekstylia godne zaufania”.
  • CE – to symbol, który znajduje się na wszystkich zabawkach dostępnych na europejskim rynku. Nie oznacza on bezpieczeństwa zabawki, a jedynie świadczy o tym, że została ona wyprodukowana zgodnie z unijnymi normami. Trzeba jednak bardzo na niego uważać. Niektóre produkty mają symbol, który wygląda niemal identycznie. Litery znajdują się w nim w innej odległości. Oznacza on „China Export”. Nie ma absolutnie nic wspólnego z normami, które muszą spełniać zabawki, aby zaistnieć na europejskim rynku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,31 z 5)
loading... zapisuję głos...