Jak awansować – poradnik dla kobiet

Są dobre i złe wieści dla kobiet, które chcą się przebić  przez tzw. szklany sufit. Złą wiadomością jest to, że panie są dwukrotnie rzadziej niż mężczyźni brane pod uwagę w mianowaniu na stanowiska kierownicze. Zaś dobrą wiadomością jest to, że stosując się do sprytnych i odważnych rad  – mogą to zmienić i z powodzeniem awansować i piąć się w górę. Oto kilka porad ekspertów monsterpolska.pl oraz kobiet, które już awansowały.

Jak awansować – poradnik dla kobiet

 

Poczuj się wartościowa

Twój przełożony zrobi wszystko, żeby zatrzymać Cię „na pokładzie”, jeśli tylko będziesz dbać o jego wizerunek jako szefa wykonując swoją pracę szybko i dobrze. Kończąc nieprzyjemne zadania, identyfikując i rozwiązując problemy, a także ulepszając i tworząc usługi lub produkty, będziesz miała zdecydowaną przewagę nad konkurencją.

Każda umiejętność jaką zdobędziesz, relacja którą zbudujesz z osobą decyzyjną, która wie jak bardzo jesteś cennym pracownikiem, sprawi, że wszystkie Twoje zalety staną się kartami przetargowymi, asami w rękawie, które otworzą drzwi do rozwoju Twojej kariery.

„Możesz podnieść swoją wartość również poprzez szkolenia, naukę języków obcych, zdobywanie umiejętności technicznych lub tworzenie wartościowych badań czy zestawień. Ważne jest też posiadanie tzw. miękkich umiejętności – od zdolności do szybkiego uczenia się po umiejętności komunikacyjne” – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Zamiast tradycyjnego networkingu, użyj wszystkich swoich cech, by zbudować pożądany wizerunek w oczach osoby, z którą chciałabyś zbudować relację. Wówczas być może ta osoba będzie bardziej chętna by pomóc Ci w przyszłości.

 

Proś, a otrzymasz

Jedną z głównych różnic między kobietami i mężczyznami jest to, że mężczyźni mają tendencję do mówienia o swoich celach i sukcesach zawodowych. Kobiety, z kolei mają nadzieję, że ich wyniki będą mówić same za siebie. Otóż Drogie Panie, jesteście w błędzie!

Zazwyczaj awansuje, ten kto najbardziej tego pragnie i o to prosi. Niektórzy radzą wręcz by zapytać swojego szefa, co  możesz zrobić, aby zdobyć tę wymarzoną pracę, a potem tylko przekłuć sugestie w działanie. Jeśli dobrze wykonasz zadanie i twój szef będzie z Ciebie zadowolony, zapytaj go bezpośrednio o awans. Zanim jednak rozpoczniesz rozmowę, upewnij się czy Twój szef jest w dobrym nastroju…

 

Zaryzykuj

Wiele kobiet, które są teraz na najwyższych stanowiskach, często obierały nie tradycyjną  drogę na szczyt. Czasem zaczynały pracę w jednej dziedzinie, a potem przenosiły się do innej, zupełnie odległej. Eksperci twierdzą, że za sukcesem kryje się gotowość do zmiany i bycie niekiedy pionierem w dziedzinie, której nikt wcześniej nie zrozumiał. Ty też możesz to osiągnąć wykorzystując nadarzające się w życiu okazje, nie kalkulując zbyt długo czy podjąć wyzwanie i zaryzykować.  Jeśli masz ciekawy pomysł na to, jaką rolę mogłabyś odegrać w swojej firmie – sprawdź to, napisz propozycję i przedstaw ją swojemu szefowi. Firma może być jak gra strategiczna. Jeśli nic nie wyjdzie z Twoich wysiłków, Twoi przełożeni zauważą chociaż Twoją gotowość do podjęcia inicjatywy. W rezultacie, mogą cię zapamiętać i awansować przy kolejnej okazji,  gdy będą „rozdawać bonusy” lub awanse.

 

Śmiej się z siebie

Poczucie humoru i nie traktowanie siebie zbyt poważnie jest istotną częścią sukcesu pracowników. Śmiech przyciąga ludzi i pomoże Ci się promować. Będzie Ci łatwiej awansować w pracy, jeśli jesteś osobą lubianą, z którą się dobrze współpracuje. Jeśli jesteś nieuprzejma, masz reputację osoby trudnej lub zachowujesz się nieetycznie – z pewnością zostaniesz zastąpiona przez osobę, która ma lepszy wpływ na zespół.

 

Znajdź pasję

Radość z pracy jest najlepszym motywatorem. Nie możesz „prześlizgiwać” się przez swoje obowiązki. Jeśli czujesz pasję do swojej pracy, poświęć jej pełna swoją uwagę, wówczas sukces masz zagwarantowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (219 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...