Jadalne kwiaty z polskich pól i ogrodów + PRZEPIS!
Kwiaty mogą stanowić nie tylko ozdobę naszych ogrodów, balkonów, czy wazonów. Jadalne kwiaty doskonale smakują i są bogate w witaminy. W każdym z nich znajdziemy cenne dla naszego organizmu witaminy z grupy B, witaminę C oraz sole mineralne. Przedstawiamy jadalne kwiaty z polskich pól i ogrodów!
Zobacz także: Domowy zielnik – czyli zapach, smak i kolor w domu
Jadalne kwiaty z polskich pól i ogrodów – Rodzaje
Wśród jadalnych kwiatów, które możemy spotkać na polskich polach, czy w ogrodach znajdziemy te wszystkim nam znane, czyli fiołka polnego, bratka polnego i stokrotkę. te mocą stać się smacznym i pięknym dodatkiem do sałatek o surówek. Bratek również lubi towarzystwo warzyw, również w zupach. Świetnie sprawdzi się również zatopiony w kostkach lodu jako urocza i praktyczna dekoracja do napojów owocowych, wody, czy szampana.
Z jadalnych kwiatów możemy również wykorzystać mniszek lekarski. Czy to przyrządzając syrop przypominający smakiem miód, czy w sałatkach. Syrop również możemy przyrządzić z czarnego bzu, lub zanurzyć go w cieście na naleśniki i usmażyć na patelni.
Królową wśród jadalnych kwiatów jest oczywiście róża pomarszczona. Tą możemy wykorzystywać w sałatkach, przygotowywać z niej napoje, konfitury, dodawać do czekolady, czy robić z niej nalewki.
Kolejnym popularnymi kwiatami wykorzystywanymi w kuchni są kwiaty dyni i cukinii. Te sprawdzą się w sałatkach, ale również smażone w cieście, czy faszerowane.
Inne jadalne kwiaty, które możemy znaleźć w naszym kraju to: nagietek lekarski , malwa, liliowiec, aksamitka, lawenda, czy nasturcja ogrodowa.
Jeśli zamierzasz dodać jakieś kwiaty do swoich potraw musisz wziąć pod uwagę, ze niektóre gatunki mogą być trujące i niebezpieczne! Pamiętaj też, że sałatka z kwiatami nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem dla alergika. Pamiętaj również, że kwiaty kupione w kwiaciarni nie nadają się do jedzenia. Podobnie, jeśli zamierzasz dodawać je do potraw nie nawoź ich niepotrzebnie chemią.
Polecamy również: DIY: Pomysły na piękny balkon
Jadalne kwiaty z polskich pól i ogrodów – Międzynarodowe menu
Kwiaty są stałym elementem dań w kuchniach narodowości z całego świata. Mieszkańcy krajów azjatyckich gustują w kwiatach liliowców, które są składnikiem gęstych zup i sosów. Austriacy uwielbiają smażone w cieście naleśnikowym kwiaty czarnego bzu. U Włochów, w tej niesamowicie barwnej i różnorodnej śródziemnomorskiej kuchni, również nie może zabraknąć kwiatów. Tradycja i innowacja to prawdziwie włoska mieszanka wartości kulinarnych, które przekładają się na korzystanie ze sprawdzonych receptur w połączeniu z nutką wariacji, na przykład jadalnych kwiatów. Prezentujemy przepis na włoskie danie z nietypowym wiosennym dodatkiem – bratkiem, prosto z Barilla Cup – I Makaronowych Mistrzostw Dziennikarzy!
Jadalne kwiaty z polskich pól i ogrodów – PRZEPIS!
Tagliatelle ze szparagami, szynką parmeńską i bratkami
(Około 4- 5 porcji)
Autor przepisu: Diana Siemieniec
Składniki :
- Makaron Barilla Tagliatelle 500-600g,
- 1,5 pęczka zielonych szparagów,
- 8-10 plastrów szynki parmeńskiej,
- 3 ząbki czosnku pokrojone w plasterki,
- pęczek natki pietruszki (pół szklanki drobno posiekanej natki),
- tarty parmezan – szklanka,
- 150 g masła (niesolonego)m
- 50 ml oliwy z oliwek,
- 250 ml śmietany kremówki,
- sól morska,
- świeżo mielony pieprz,
- płatki bratków do posypania.
Sposób przygotowania:
- Przed rozpoczęciem przygotowywania sosu i gotowaniem makaronu przygotowujemy składniki.
- Szparagi płuczemy delikatnie wodą, odcinamy zdrewniałe końcówki (3-4 cm). Kroimy
na 1-1,5 cm słupki. Część kwiatową szparaga zostawiamy dłuższą – około 3 cm. - Wstawiamy wodę na makaron (wodę solimy w chwili, gdy zacznie się gotować, nie wcześniej)
- W tym czasie na rozgrzaną patelnię wlewamy oliwę z oliwek oraz dodajemy masło.
Po rozpuszczeniu masła dodajemy posiekany czosnek i smażymy minutę. Dodajemy pokrojoną w cienkie paseczki szynkę i smażymy około 2-3 minut, aż szynka będzie lekko podsmażona. Dodajemy pokrojone szparagi i wszystko razem smażymy około 3-5 minut. Należy uważać na szparagi i ich pilnować przy smażeniu. Powinny być usmażone, ale lekko chrupiące. Gdy szparagi będą odpowiednio miękkie wówczas należy wlać śmietankę kremówkę i szklankę starego parmezanu. - Wszystkie składniki powinny gotować się razem około 2 minut. Na koniec dodajemy natkę pietruszki, sól i pieprz do smaku według uznania.
- Makaron wyjmujemy z wody, gdy będzie al dente, odcedzamy i natychmiast wrzucamy
do tego samego garnka, w którym się gotował. Dodajemy do makaronu sos i delikatnie mieszamy. - Przekładamy na talerz i posypujemy płatkami bratków.