Jachtostop – jak żeglować za darmo? Niezwykły pomysł na tanie wakacje!

Wszystkie pamiętamy na pewno kultową piosenkę „Autostop” śpiewaną przez Karin Stanek. Od czasów, gdy była ona wielkim radiowym przebojem wiele się jednak zmieniło. Spontaniczny i szalony uliczny autostop zamieniliśmy na bardziej zorganizowany BlaBlaCar, a na szerokie wody całego świata „wpłynął” nowy obyczaj o wiele mówiącej nazwie „jachtostop”.

Jachtostop, czyli wodny odpowiednik autostopu, to nowa forma taniego podróżowania, która zyskuje coraz większą popularność. Przygody na pokładzie, słońce, powiew wiatru na skórze, zjawiskowe wschody i zachody słońca, nowe międzynarodowe znajomości i zwiedzanie dzikich rajskich plaż oraz innych nieznanych zakątków świata – czy to nie wystarczające argumenty, by odważyć się „skoczyć na głęboką wodę”? Do tego pozdrowienia z wakacji wysyłane z różnych portów świata! Podpowiadamy, jak żeglować za darmo!

jak żeglować za darmo

źródło: www.pixabay.com

Jachtostop – jak żeglować za darmo? Niezwykły pomysł na tanie wakacje!

Jachtostopem można pływać zarówno po jeziorach i rzekach, jak i po morzach (ostatnio jachtostop staje się popularny na falach rodzimego Bałtyku), a nawet po oceanach. Jeśli jednak planujemy wyruszyć w daleki rejs, lepiej jest nie zaczynać go w Polsce, lecz dotrzeć najpierw do miejsca, w którym jachtostopy są bardziej powszechne i działają sprawniej (idealne „bazy wypadowe” to Portugalia, południe Francji czy Wyspy Kanaryjskie). W miejscowości, z której chcemy wypłynąć dalej, warto następnie dać ogłoszenie ze zdjęciem – w marinie, barach, restauracjach i w klubie żeglarskim, innymi słowy wszędzie tam, gdzie pojawiają się żeglarze. Możecie też spróbować nawiązać z nimi bezpośredni kontakt i spytać, czy mogliby zabrać Was na pokład. 

Inną opcją są internetowe poszukiwania jachtostopu – próbujcie swoich sił w facebookowej grupie Jachtostopowicze albo na stronach, takich jak Findacrew.net, Crewbay.com czy Crewseekers.com. W zgłoszeniu trzeba podać swoje dane – wiek i narodowość, a także kierunek, w jakim chciałoby się zmierzać. Powinno się także załączyć swoje zdjęcie i jak najlepiej wyjaśnić, w jaki sposób nasza obecność na pokładzie przyda się członkom załogi. Nie warto pisać, że chcemy w ten sposób spełnić swoje marzenia, to przecież oczywiste. O wiele cenniejszą informacją jest wiadomość o posiadanym żeglarskim doświadczeniu i umiejętnościach. Jeśli ich jednak nie macie, nie jesteście z góry skreśleni. Na jachcie przydadzą się także inne zdolności…

 

Jak żeglować za darmo? Pokażcie, że będziecie przydatni na pokładzie!

Umiejętności pożądane na pokładzie jachtostopu:

  • Talent kulinarny – posiadanie zdolnego kucharza na pokładzie podczas długiego rejsu jest nie do przecenienia. Szybkie przekąski i smaczne, ciepłe potrawy gotowane na bujającym się jachcie, w trudnych warunkach, gdzie w powietrzu zawsze unosi się dużo soli, to coś, czego żaden kapitan statku nie chciałby sobie odmawiać;
  • Znajomość języków obcych – władasz językiem angielskim, francuskim, holenderskim lub hiszpańskim? Nie zapomnij pominąć tej informacji w zgłoszeniu. Pomoc w komunikacji w kryzysowych sytuacjach, ale także przy załatwianiu codziennych spraw bardzo przyda się załodze;
  • Talent pedagogiczny – jesteś nianią lub nauczycielką? Świetnie! Żeglujące rodziny potrzebują pomocy w opiece nad dziećmi podczas rejsów;
  • Biegłość w przeprowadzaniu różnych napraw – nazywają Cię złotą rączką? Załoga nie odmówi fachowcom, którzy pomogą w naprawach jachtu na morzu, gdzie nie da się tak po prostu wezwać specjalisty;
  • Nurkowanie – to kolejna umiejętność bardzo przydatna na jachtach. Często zdarza się, że trzeba wyławiać z wody coś, co do niej wpadło, sprawdzać czy kotwica porządnie się trzyma, ciąć sieci, o które zawadził statek etc.;
  • Talent muzyczny – pięknie śpiewasz albo grasz? Pochwal się tym przy „rekrutacji”. Na pewno ktoś zabierze na pokład muzyka, który umili każdy daleki rejs. 

 

Jak żeglować za darmo bezpiecznie? 

Jeżeli wyruszasz na jachtostop jako samotna kobieta, korzystaj wyłącznie z zaproszeń innych kobiet lub rodzin z dziećmi, a nie ekip złożonych z mężczyzn. Wsiadając na pokład musisz też pamiętać, że przez parę tygodni nie będziesz mieć możliwości odwiedzenia lekarza. Przed wyjazdem gruntownie się więc przebadaj i odwiedź dentystę. Zabierz też z sobą wszystkie niezbędne leki. 

Co więcej, nie warto wyruszać w rejs, gdy jest się zmęczonym i w kiepskiej kondycji. Wymagana jest tu dobra forma fizyczna, ponieważ na jachcie nie można liczyć na wiele udogodnień (ograniczone jest np. korzystanie z prysznica, a samo ubranie się na bujającej się ciągle podłodze stanowi nie lada wyzwanie). 

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Długotrwałe żeglowanie bardzo negatywnie wpływa na stan naszej cery i włosów. Przed słońcem praktycznie nie ma ucieczki, a nieustający, silny wiatr potrafi zniszczyć włosy do tego stopnia, że nasza fryzura uszczupla się o… połowę. Jeśli jesteście posiadaczkami długich kosmyków, najlepiej więc zapleść je w cienkie warkoczyki. Skórę należy zaś nieustannie nawilżać i chronić kremami z wysokim filtrem. 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (214 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...