Iwan Czaj. Starosłowiańska herbata pełna leczniczej mocy!

Iwan Czaj jest herbatą unikalną i niezwykłą. Według jednej z legend ziele do stworzenia leczniczego naparu podarowała ludności piękna bogini nocy, by mogli oni chronić się przed chorobami i boleściami. Czym jest Iwan Czaj? Jakie ma właściwości? Sprawdźcie!

Iwan Czaj to niezwykły napój przygotowywany z liści wierzbówki kiprzycy. Dawniej był niezwykle ceniony ze względu na swoje właściwości detoksykacyjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, później nieco o nim zapomniano. Pamiętano o nietypowej herbacie jedynie w Rosji, na Ukrainie oraz w niektórych regionach województwa podkarpackiego. Dziś niezwykły napój znów wraca do łask!

fot. 𝕯𝖆𝖗𝖎𝖆 𝓖𝓾𝓭𝓸𝓼𝓱𝓷𝓲𝓴𝓸𝓿𝓪 Unsplash.com

Iwan Czaj

pixabay.com

Matcha – najzdrowsza zielona herbata

Matcha – najzdrowsza zielona herbata

Matcha to najzdrowsza zielona herbata na świecie. Jej niezwykłe właściwości znane są od tysiącleci, jednak napój dopiero od niedawna zdobywa ogromną popularność. Podobno ma tyle przeciwutleniaczy, co 10 filiżanek zwykłej, zielonej herbaty! Co jeszcze ją

Iwan Czaj: zapomniana „rosyjska herbata” wraca do łask

Iwan Czaj niekiedy nazywany jest „rosyjską herbatą”, gdyż to właśnie tam pije się go najczęściej. W dawnych czasach w krajach słowiańskich cieszył się sporym zainteresowaniem i powstało o nim wiele legend. Podobno pierwsze wzmianki pisemne o niezwykłym napoju pojawiły się już w XII wieku.

Herbatę pili ze smakiem zarówno prości ludzie, jak i arystokracja. W XIX wieku napar był tak bardzo popularny, że chętnie kupowali go Anglicy. Podobno „Russian tea” była drugim towarem eksportowym carskiej Rosji, tuż po rabarbarze.

Europejczycy kochali ten smak! Sukces herbaty przeszkadzał jednak plantatorom w Indiach, rozpuszczono więc plotę, że Iwan Czaj jest szkodliwy dla zdrowia. Z czasem napar zaczął tracić na popularności, jednak dziś za sprawą mody na dzikie rośliny, znów wraca do łask! Coraz częściej pojawia się w internetowych i stacjonarnych sklepach zielarskich. Czym jest tajemniczy Iwan Czaj? Jakie ma właściwości?

Rosyjska herbata: napar mocy

Iwan Czaj zawiera więcej witaminy C niż cytryna. Napar bogaty jest także w białko, garbniki, bioflawonoidy, pektyny, żelazo, miedź oraz mangan. Napój zaleca się na wzmocnienie odporności i leczenie infekcji. Herbata ma też właściwości oczyszczające, pomaga w leczeniu zatruć oraz chorób skórnych (trądzik, wypryski, pokrzywka, łojotok, łuszczyca, łupież). Prócz tego napój ma silne działanie przeciwzapalne, wzmacnia włosy, pomaga likwidować skutki przejedzenia oraz nadużywania alkoholu.

Wpływa korzystnie na układ hormonalny, moczowy i immunologicznym. Pomaga także się zrelaksować, odprężyć, działa nasennie. Uchodzi za skuteczne remedium na bóle głowy, nadciśnienie, obrzęki i problemy z jelitami. Podobno działa także jako afrodyzjak.

Iwan Czaj: parzenie i smak

1 łyżeczkę liści zioła zalać szklanką gorącej wody, parzyć 1—15 minut. Do herbaty można dodać miód, konfiturę lub cytrynę. Po zaparzeniu kolorem i aromatem przypomina nieco czarną herbatę. Smak napoju jest lekko cierpki, miodowy, kwiatowy.

Piłyście kiedyś napar z wierzbówki kiprzycy? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Niebieska herbata, czyli tajlandzki sekret zdrowia

Niebieska herbata, czyli tajlandzki sekret zdrowia

Instagramowe konta wielbicieli kulinarnych ciekawostek i zdrowego stylu życia opanowały ostatnio zdjęcia naparu o tak niezwykłej niebieskiej barwie, że patrząc na niego łatwo powrócić pamięcią do czasów dzieciństwa, kiedy to malując akwarelowe niebo na plastyce

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Jaworka  17 czerwca 2018 18:42

    Niestety nigdy nie piłam i pierwszy raz o takiej herbacie słyszę . Zioła mają swoja moc i na pewno warto je pić a przynajmniej od czasu do czasu zdobić sobie kurację. Będzie to z korzyścią dla zdrowia

    Odpowiedz
  2. janka1312  17 czerwca 2018 23:42

    uwielbiam wszelkie herbaty, zawsze mam w domu sporo różnych na wszelkie dolegliwości

    Odpowiedz
  3. TheSzmidka  18 czerwca 2018 08:03

    Gdzie można kupić tą herbatę?

    Odpowiedz
  4. J  18 czerwca 2018 08:53

    nigdzie jej nie widziałam

    Odpowiedz
  5. Kasha  11 marca 2019 12:01

    Ja kupiłam podczas pobytu na Ukrainie. Poleciła mi koleżanka podkreślając, że ta herbata posiada mega moc. Ona się zna, wie o czym mówi, więc jej też przywiozłam. Zaczęłam dopiero pić, więc właściwości jeszcze nie poznałam, a smak jest bardzo przyjemny.

    Odpowiedz
  6. Grażyna  7 kwietnia 2019 20:55

    Właśnie kupiłam wierzbówkę na Kaziukach w skansenie w Ochli pod Zieloną Górą,herbata jest pyszna,a ponieważ wierzbówka rośnie w mojej okolicy myślę ,że sama zacznę ją robić

    Odpowiedz
  7. Lolek  8 lipca 2019 06:42

    Bardzo dobra herbata próbowałem ja w Sokółce u brata teściów sami nazbierali i wysuszyli

    Odpowiedz
  8. zadowolony  20 sierpnia 2019 19:33

    Świetna herbata, piję ją od dłuższego czasu. Znalazłem ją w Białymstoku w sklepie Macierzanka. Jest przyjemniejsza w smaku od większości zwykłych herbat. Nie wiem czy to jej zasługa czy też przypadek, ale dość częste poprzednio bóle głowy i problemy ze snem zniknęły po tym jak zacząłem dość regularne jej spożywanie.
    Czuję się po prostu super.

    Odpowiedz
  9. Barbara  26 sierpnia 2019 14:40

    Świetna , zwłaszcza z rokitnikiem. Też jestem z Białegostoku i dzięki poprzedniej opinii pana Zadowolonego udałam się do tego sklepu- Macierzanka i trafiłam akurat na degustację, jestem zadowolona, bo planowałam zakupić wersję klasyczną ale finalnie zakupiłam z macierzanką (ekstra na wieczór) i z rokitnikiem- wersja z torebką piramidką szczególnie przypadła mi do gustu. Ciekawa jestem efektów, bo piję ją od miesiąca. Polecam

    Odpowiedz
  10. Biomedka  23 sierpnia 2020 12:44

    Pierwsze słyszę o takiej herbacie. Piękne płatki ma ta roślina. 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany