Intymne zdrowie kobiet – wszystko, co powinnaś wiedzieć o badaniu ultrasonograficznym

Niezależnie od wieku każda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie intymne. Ważne jest zachowanie zasad higieny, ponieważ infekcje, pojawiające się w obszarze narządów rodnych, są najczęstszą przyczyną konsultacji ginekologicznych. W ramach diagnostyki pacjentki lub profilaktyki w kierunku chorób intymnych ginekolog może zlecić badanie ultrasonograficzne. Sprawdź, co powinnaś o nim wiedzieć?

Spis treści:

Badania USG ginekologiczne u kobiet

Jednym z badań obrazowych, zlecanych przez ginekologów przy podejrzeniu różnych infekcji czy chorób w obrębie narządów rodnych, jest badanie ultrasonograficzne.

USG dopochwowe, inaczej transwaginalne, zaliczane jest do grona podstawowych badań wykorzystywanych w ginekologii i położnictwie.

Kiedy warto wykonać badanie USG transwaginalne?

Ginekolog może zlecić wykonanie badania USG dopochwowego w przypadku zgłaszania przez pacjentkę takich objawów jak:

  • zaburzenia miesiączkowania – skąpe miesiączki, zbyt rzadkie lub obfite krwawienie,
  • bóle brzucha niewiadomego pochodzenia,
  • częste infekcje intymne,
  • bolesne współżycie.

Badanie USG ginekologiczne przeprowadzane jest w ramach przygotowywania pacjentki do zajścia w ciążę i przy monitorowaniu jej przebiegu. W pierwszym trymestrze ginekolog-położnik najczęściej przeprowadza USG dopochwowe, ale w miarę rozwoju ciąży decyduje się na USG przez powłoki brzuszne w celu uzyskania prawidłowego obrazu płodu.

Jak wygląda ginekologiczne badanie ultrasonograficzne?

W trakcie badania USG transwaginalnego kobieta pozostaje w pozycji leżącej, z podciągniętym w górę jednym lub dwoma kolanami. Lekarz ginekolog wprowadza specjalną sondę ultrasonograficzną do pochwy pacjentki i precyzyjnie ocenia obraz narządu rozrodczego widoczny na monitorze. USG dopochwowe cechuje się wysoką dokładnością – wyższą niż w przypadku wykonania USG przez powłoki brzuszne. Lekarz w czasie badania może dokonać oceny kształtu i wielkości narządów rodnych kobiety i okolicznych struktur.

Wartość takiego badania jest więc wysoka. Ginekolog może stwierdzić ewentualną obecność guzów, zmian nowotworowych, stanów patologicznych lub ocenić, czy nie dochodzi do żadnych niepokojących sytuacji zdrowotnych. Badanie wykorzystywane jest do kontroli rozwoju płodu podczas ciąży – zarówno w pierwszych jej tygodniach, jak i później. Oba te badania są przeprowadzane jednak w innym trybie.

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się do USG ginekologicznego. Nie trzeba być na czczo, ani rezygnować z przyjmowania stałych lekarstw.

Podobnie jest w przypadku USG przez powłoki brzuszne. Przy takim badaniu pacjentka także pozostaje w pozycji leżącej, z nogami wyprostowanymi lub w pozycji półleżącej, odsłaniając brzuch.

Technika badań ultrasonograficznych

Ultradźwięki, wykorzystywane w badaniu USG narządów rodnych, nie są w żadnym stopniu szkodliwe dla pacjentek. To badanie bezpieczniejsze niż RTG czy tomografia komputerowa, ponieważ nie naraża na promieniowanie jonizujące. Fale ultradźwiękowe emituje głowica ultrasonografu – zarówno transwaginalna, jak i wykorzystywana do badania przez powłoki brzuszne.

Następnie fale odbijają się od narządów i tkanek, a następnie wracają do głowicy, która przetwarza odebrane echo sygnału na obraz diagnostyczny natychmiast widoczny na ekranie USG.

Dla zachowania dobrego stanu zdrowia również jeśli chodzi o zdrowie intymne, należy zgłaszać się na regularne kontrole do gabinetu ginekologicznego i wykonywać zalecone badania, zwłaszcza cytologię czy opisywane badanie ultrasonograficzne ginekologiczne. W ten sposób można postawić ewentualną wczesną diagnozę w wielu schorzeniach – im szybciej wykryte, tym lepsze rokowania dla pacjentek.


Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 1,00 z 5)
loading... zapisuję głos...