2 stycznia – Dzień Introwertyka. Czy jesteś takim typem człowieka? Jeśli tak, poznaj swoje mocne strony!

Introwertyk, czyli… kto? Z tego, co wiesz to z pewnością przeciwieństwo ekstrawertyka, ale to zdecydowanie za mało, aby zdefiniować tę złożoną osobowość. Co więcej, wiele cech reprezentowanych przez introwertyków, wbrew utartemu stereotypowi, sprawdza się również w relacjach międzyludzkich.

Introwertyk to wcale nie osoba nieśmiała i zamknięta w czterech ścianach, która kontaktu z ludźmi unika jak ognia z lęku przed nimi. To tylko stereotyp powstały na bazie trafnej definicji, która introwertyzm określa jako skupianie się na własnych uczuciach i myślach, bez specjalnego udziału bodźców zewnętrznych. Nie wyklucza to jednak życia w społeczeństwie i to całkiem udanego. Co więcej, okazuje się, że umiejętność analizy introwertyka czy słuchanie na rzecz nadprodukcji zdań przydaje się również jego partnerowi, przyjaciołom, a nawet współpracownikom. Jakie jeszcze mocne strony posiada introwertyk i jaką tak naprawdę jest osobą? Wyjaśniamy!

źródło: www.pixabay.com

Introwertyk – czy takim typem człowieka jesteś? Jeśli tak, poznaj swoje mocne strony!

Jak donoszą źródła, w każdym społeczeństwie może żyć nawet 46 procent introwertyków, co oznacza, że ich liczba zbliżona jest do liczby ekstrawertyków. Oczywiście nie mamy tu na myśli wyłącznie reprezentantów cech skrajnie introwertycznych lub ekstrawertycznych, a osoby które znacząco skłaniają się ku jednej z wybranych osobowości. Postaramy się jasno scharakteryzować bohatera naszego dzisiejszego artykułu – typowego introwertyka. Drugiemu typowi osobowości wyróżnionego również przez Carla Gustava Junga poświęcimy osobny artykuł.

Introwertyk – jaki jest każdy widzi. Na pewno?

Introwertyka z pewnością nie możemy nazwać osobą nieśmiałą. Nieśmiałość nie jest bowiem przyczyną, przez którą taka osoba rezygnuje z kontaktu. Samotność wybierają nie dlatego, że stresują ich inni ludzie i ich ocena. Decydują się na nią dlatego, że nie mają akurat na zawieranie jakichkolwiek relacji z konkretną grupą czy osobą. I w tej kwestii introwertyk faktycznie bywa wybredny. Ponad jałowe rozmowy w grupie, woli dyskusje na poziomie z jedną osobą lub… spędzić czas na swoim ulubionym zajęciu, bez zbędnego towarzystwa. To, że introwertyk wiele myśli (również o sobie) nie wynika też na pewno z narcyzmu czy próżności, a raczej z potrzeby analizy siebie i swoich zachowań. Jasne jest, że osoba z takimi cechami nie każdego wpuszcza do swojego świata, nie dzieli się tez każdą informacją ze swojego życia, a tym bardziej dotykającą delikatnych sfer, takich jak np. miłość. Rezygnuje też z wielu wydarzeń. Powód jest prosty – z pewnością bardziej by ją przytłoczyły niż uszczęśliwiły.

źródło: www.pixabay.com

 

Mocne strony introwertyka

Introwertyk potrafi słuchać i analizować, przez co stanie się najlepszym powiernikiem, a także obsypie cię najlepszymi złotymi radami. Ta umiejętność sprawdzi się również w związku, gdzie zamiast bezsensownych kłótni, można liczyć raczej na rzeczową rozmowę. Jest też skrupulatny i skupiony – o ile nikt mu nie przeszkodzi, perfekcyjnie wykona każde zadanie. To doskonała para dla ekstrawertyka – zarówno jeśli chodzi o związek, jak i o przyjaźń. Uda się, jeśli introwertyk będzie mógł (gdy tylko zajdzie potrzeba) liczyć na święty spokój – bez zbędnych pytań i komplikacji.

 

Praca dla introwertyka

Burza mózgów, powstające w biegu zespołowe projekty – to nie koniecznie wymarzone miejsce pracy dla introwertyka. Co innego, gdy pracować można samemu, ewentualnie bez ciągłego kontaktu z zespołem, hałasu i nieustająco dynamicznej sytuacji. Redaktor, pilot, archiwista, pisarz, muzyk, artysta, leśnik, programista, księgowy, laborant czy naukowiec – to tylko początek długiej listy zawodów, w których introwertyk się doskonale odnajdzie.

źródło: www.pixabay.com

 

Sprawdź, czy jesteś introwertykiem

Poniżej przedstawimy 6 pytań – postaraj się odpowiedzieć w zgodzie z tym, jak zachowujesz się na co dzień.

1) Dzielisz się z innymi swoimi uczuciami?

2) Czy potrzebujesz kogoś do pomocy, gdy otrzymam jakieś zadanie, np. w pracy?

3) Swój wolny czas zawsze spędzasz z przyjaciółmi?

4) Gdy znajdziesz się w większej grupie chętnie opowiadasz o  sobie?

5) Lubisz angażować się w kłótnie?

6) Gdy zrobisz coś niestarannie, rezygnujesz z dalszych prób poprawienia swojej pracy?

Jeżeli w przynajmniej 4 podpunktach twoja odpowiedź to zdecydowane: NIE, z pewnością masz skłonności introwertyczne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...