Interakcje lekowe w antykoncepcji, czyli co może osłabić działanie tabletki antykoncepcyjnej

Dzień wielu kobiet zaczyna się lub kończy przyjęciem tabletki antykoncepcyjnej. Jest to często działanie automatyczne, traktowane jako coś naturalnego. Warto zdać sobie sprawę z tego, że część substancji aktywnych zawartych w różnego rodzaju preparatach, które w jakimś okresie zaczynamy stosować, np. z powodu przeziębienia, może osłabić działanie tabletki antykoncepcyjnej.

Tabletki antykoncepcyjne

Z doświadczenia wiem, że wiele kobiet decydujących się na rozpoczęcie przyjmowania środków antykoncepcyjnych, ma szeroką wiedzę na temat jej zalet, jak i skutków ubocznych. Często podczas wizyt ginekologicznych pacjentki rozpoczynają rozmowę poświęconą zagadnieniu antykoncepcji, pozytywnie zaskakując mnie zdobytymi przez nie informacjami. Jednak niewiele z pań zdaje sobie jeszcze sprawę z tego, że niektóre z przyjmowanych przez nie leków, mogą znacznie wpływać na osłabienie działania antykoncepcji oraz powodować niepożądane skutki (np. nieregularne krwawienia między miesiączkami). Dlatego tak ważne jest, aby kobiety sięgające po antykoncepcję, podzieliły się z lekarzem ginekologiem informacjami o zażywanych przez nie lekach. To samo działa w drugą stronę – o stosowanej antykoncepcji należy poinformować każdego lekarza, do którego zgłaszamy się z konkretną dolegliwością. Wymiana informacji z lekarzem zapewni nie tylko większą świadomość na temat interakcji jednoczesnego zażywania leków oraz środków antykoncepcyjnych, ale wpłynie również na zwiększenie poczucia komfortu i bezpieczeństwa w dbaniu o zdrowie.

 

Po pierwsze – antykoncepcja hormonalna a antybiotyki

Większość antybiotyków przyjmowanych doustnie w mniejszym lub większym stopniu osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego warto podczas wizyty u lekarza np. z powodu przeziębienia, powiedzieć również o przyjmowanej antykoncepcji. Należy zwrócić uwagę na następujące antybiotyki:

 • Amoksycylina,czyli antybiotyk o działaniu bakteriobójczym, który stosowany jest między innymi przy zakażeniu dróg oddechowych, moczowych oraz zapaleniu ucha środkowego i migdałków podniebiennych.
 • Tetracyklina,to antybiotyk wykorzystywany przede wszystkim przy leczeniu trądziku oraz ropnych zakażeniach skóry.
 • Rifampicynabędąca antybiotykiem bakteriobójczym, stosowanym w leczeniu zakażeń wrażliwymi drobnoustrojami, np. gruźlicy oraz w przypadku poważnych zakażeń spowodowanych gronkowcami.

Antybiotykimogą osłabiać skuteczność działania niektórych tabletek antykoncepcyjnych, jeżeli kobieta przyjmuje je po wystąpieniu owulacji (około 14. dnia cyklu). Dlatego podczas kuracji antybiotykowej połączonej z przyjmowaniem antykoncepcji warto wykorzystać dodatkowe metody zabezpieczenia (np. prezerwatywę), które zmniejszą prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

 

Po drugie – antykoncepcja hormonalna a paracetamol

Jak się okazuje, nawet powszechnie znany i stosowany paracetamol może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Następuje to w sytuacji przekroczenia zalecanej dawki, co czasem nam się zdarza, szczególnie jeżeli chcemy szybko zapobiec rozwojowi przeziębienia.

Dokładne zapoznanie się z ulotką przyjmowanych leków działających np. na objawy grypy czy przeziębienia, jest podstawą, ponieważ nie zawsze zdajemy sobie sprawę, z tego, że paracetamol znajduje się w wielu powszechnie stosowanych środkach, dostępnych bez recepty.

 

Po trzecie – antykoncepcja a inne leki i preparaty

Na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych mogą negatywnie wpływać:

 • Leki przeciwdepresyjne oraz preparaty łagodzące stany obniżonego nastroju typu depresyjnego, które można kupić bez recepty.
 • Preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca(jest to też jeden ze składników zawartych we wspomnianych wyżej preparatach łagodzących objawy depresji).
 • Niektóre herbatki ziołowe, wspomagające odchudzanie. Specyfiki wzmagające perystaltykę jelit, utrudniają wchłanianie się leku hormonalnego.
 • Niektóre leki stosowane w terapii zakażeń grzybiczych (np. gryzeofulwina). Przy ich jednoczesnym stosowaniu z antykoncepcją zalecana jest dodatkowa ochrona przed zajściem w ciążę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (257 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  25 czerwca 2013 08:42

  Kilka ładnych lat przyjmowałam pigułki antykoncepcyjne,teraz zrobiłam sobie przerwę.Natomiast moja koleżanka właśnie przez przyjmowanie leków równocześnie z tabletką zaszła w ciążę.

  Odpowiedz
 2. scrabble  2 lipca 2015 18:31

  Świetny artykuł i na pewno bardzo pomocny.

  Odpowiedz
 3. stokrotkapolna  17 marca 2017 11:25

  Świtny artykuł. Jak wiem z mojego doświadczenia,to badania są wykonywane prawidłowo we wszystkich placówkach. nabijanie tutaj ludzi, żeby chodzić prywatni i przepłacać.Szkoda kasy

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany