Infekcje intymne – przykra strona kobiecości

Bycie kobietą jest fantastyczne. To o nas poeci układali wiersze, a stare przysłowie mówi, że skoro głową rodziny jest mężczyzna, to kobieta jest jego szyją. Jedną z niezaprzeczalnie najpiękniejszych zalet bycia kobietą wiąże się macierzyństwo. Kobiecość ma jednak swoje przykre i mniej przyjemne strony. Zaliczają się do nich infekcje intymne, które dotykają większości z nas. O tym czym są infekcje grzybicze, bakteryjne, czym jest rzęsistkowica dowiecie się z poniższego tekstu przygotowanego wspólnie z ekspertem z Apteki Medicover we Wrocławiu, Aleksandrą Polak.

kobieta

W związku ze specyficzną budową anatomiczną, kobiety mają bardzo duże skłonności do zapadania na infekcje intymne. Takie problemy dotykają ponad połowę kobiet w wieku rozrodczym przynajmniej raz  w życiu. Szczególnie latem, w związku z wysoką temperaturą oraz dużą wilgotnością, ilość kobiet borykających się z tym problemem wzrasta.  Korzystanie  z publicznych kąpielisk, saun może prowadzić do rozwoju infekcji intymnych.

Trzy najczęstsze przyczyny pojawienia się infekcji intymnych u kobiet to: infekcja grzybicza, bakteryjna, (ewentualnie mieszana) lub rzęsistkowica. Wszystkim tym schorzeniom towarzyszą upławy białe i gęste, świąd i pieczenie.

Infekcje intymne – Infekcje grzybicze

Cechą charakterystyczną w tym przypadku, jest uporczywy świąd, często związany z bolesnością narządów płciowych. Upławy raczej są bezzapachowe. Objawy infekcji grzybiczej charakteryzuje nagły początek. Przyczyną infekcji najczęściej jest zachwianie równowagi naturalnej organizmu (ciąża, cukrzyca, menstruacja, zaburzenia hormonalne, antybiotykoterapia), rzadziej do zakażenie dochodzi w trakcie kontaktów seksualnych.

Infekcje grzybicze w zależności o nasilenia objawów leczone są ogólnie i/lub miejscowo. Leczenie ogólne jest  związane z zażywaniem doustnych leków przeciwgrzybiczych.  Leczenie miejscowe natomiast polega na stosowaniu miejscowych leków przeciwgrzybiczych w formie maści, kremów lub globulek dopochwowych. Leki te zwykle stosuje się na noc.  W celu uniknięcia ponownych infekcji niezbędne jest leczenie obojga partnerów.

Istnieje szereg preparatów przeciwgrzybiczych dostępnych bez recepty. Zwykle objawy tego rodzaju  infekcji mijają po 3 dniach. Jeśli jednak po 7 dniach pacjentka nie obserwuje poprawy, powinna zgłosić się do lekarza.

Infekcje intymne  – Infekcje bakteryjne

Początek infekcji nie jest już tak gwałtowny, jak w przypadku infekcji grzybiczej. Charakterystycznym objawem w tym przypadku są rzadkie upławy o charakterystycznym zapachu. Infekcja ma miejsce, kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi mikroflory bakteryjnej pochwy, a w konsekwencji do zmiany PH, namnażają się nadmiernie bakterii beztlenowe, a ilość bakterii wchodzących w skład fizjologicznej flory pochwy obniża się. (PH >4,5). Do zachwiania tej równowagi przyczynia się najczęściej wielość partnerów seksualnych,  nieprawidłowa higiena osobista, nieumiejętne stosowanie tamponów higienicznych.

Leczenie infekcji bakteryjnej wymaga wizyty u lekarza i stosowania leków z jego przepisu. Należy zaznaczyć, iż nieleczona infekcja bakteryjna może doprowadzić do groźnych powikłań takich jak: zapalenie cewki moczowej, zapalenie narządów miednicy mniejszej a nawet do niepłodności.

Infekcje intymne  – Rzęsistkowica 

To infekcja wywołana przez pierwotniaki, zwykle jest  przekazywana podczas kontaktów seksualnych. Najczęstsze objawy to: obfite zielono-żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu. Leczenie odbywa się pod kontrolą lekarza. Ważne aby leczeniu poddało się oboje partnerów.

Infekcje intymne – Profilaktyka to podstawa.

 1. Najważniejsza jest prawidłowa higiena:

– codzienny prysznic ! (kąpiel w wannie maksymalnie 1-2 razy w tygodniu- częstsza kąpiel powoduje nadmierne wysuszenie śluzówki)

– odpowiedni kosmetyk do higieny intymnej : bezbarwny, bezzapachowy, hipoalergiczny o PH obojętnym dla skóry czyli PH 5,5, chusteczki do higieny intymnej w podróży.

 1. Odpowiedni dobór bielizny

– bawełniana, oddychająca

 1. A także zachowanie ostrożności:

– w podróży, toaletach publicznych najlepiej używać jednorazowych nakładek na toaletę

– używać zawsze własnych ręczników

– ostrożne korzystanie z kąpielisk, solarium, saun

Jeśli mimo przestrzegania wyżej wymienionych zasad dojdzie do infekcji, należy reagować szybko.

W aptekach są dostępne preparaty przeznaczone do przemywania oraz dezynfekcji okolic intymnych. Jeśli to nie wystarczy w przypadku infekcji grzybiczej należy zastosować odpowiednie leki w postaci kremów czy globulek dostępne bez recepty. W przypadku infekcji bakteryjnej, lub dłużej utrzymującej się infekcji grzybiczej należy zasięgnąć porady specjalisty.

Szereg kobiet obserwuje u siebie wzmożoną skłonność do zapadnia na infekcje intymne. W takich przypadkach zaleca się doustne (kapsułki) lub dopochwowe (globulki) kuracje profilaktyczne preparatami zawierającymi szczepy bakterii kwasu mlekowego o działaniu zabezpieczającym fizjologiczną florę organizmu przed wnikaniem chorobotwórczych mikroorganizmów. Takie kuracje zaleca się również po wyleczeniu infekcji, w celu odbudowy mikroflory.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,17 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  2 września 2015 07:35

  Do tej pory udawało mi się uchronić przed wszelkimi infekcjami. Zdaję sobie sprawę, że niewiele trzeba, aby się ich nabawić. Ostrożność, szczególnie w miejscach często uczęszczanych przez innych, to podstawa.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  2 września 2015 07:40

  Zapobiegać zawsze lepiej niż leczyć.

  Odpowiedz
 3. martucha180  21 września 2015 09:57

  Można uważać i stosować się do zasad higienicznych, a i tak można coś złapać.

  Odpowiedz
  • ma_dzia  25 czerwca 2016 22:32

   dokładnie tak, wydaje mi się że nie ma regóły na to..

   Odpowiedz
 4. bbo  21 września 2015 12:17

  Każda dolegliwość jest przykra… Ale na szczęście można zapobiegać i leczyć, jeśli już to pierwsze się nie uda.

  Odpowiedz
 5. basiaj  21 września 2015 14:55

  Dobre jest takie przypomnienie.

  Odpowiedz
 6. Madziulka444  21 września 2015 20:42

  Ja bym dodała tutaj jeszcze przekąskę w postaci żurawinki.

  Odpowiedz
 7. Patriszia  25 września 2015 15:43

  Niestety bardzo przykra sprawa.

  Odpowiedz
 8. Anita  29 września 2015 19:29

  do niedawna grzybica pojawiała się u mnie po każdym antybiotyku.. teraz na szczęście to minęło, co za ulga!

  Odpowiedz
 9. ilona  29 września 2015 21:48

  fajne podsumowanie wielu cennych informacji, a do puenty dotyczącej probiotyków, ja stosuję invag, lek probiotyczny zawierający aż trzy szczepy pochodzące od polskich kobiet dlatego jest taki skuteczny, a poza tym powinien być przechowywany w lodówce a to świadectwo skuteczności probiotyków, dla mnie też ważne jest to że polecił mi go mój lekarz ginekolog

  Odpowiedz
 10. luna341  7 marca 2016 19:53

  Na szczęscie takie infekcje mnie omiajają

  Odpowiedz
 11. ma_dzia  25 czerwca 2016 22:35

  przykra sprawa, trzeba dbać za wczas jednak nie zawsze da się wszystkiemu zapobiec.
  Moje znajome dziwią mi isę zawsze że nigdy nie chce skorzystać z toalety publcznej.. wiadomo nigdy nie siadam na deskę ale zawsze odraża mnie takie miejsce nie wiem jak najczystsze wolę wstrzymać się i wrócić do domu.

  Odpowiedz
 12. Olka  24 sierpnia 2021 22:21

  U mnie infekcje intymne skończyły się w momencie gdy zmieniałam podpaski na te w całości z bawełny organicznej. Najbardziej pasują mi te z masmi, cienkie, chłonne, oddychające i hipoalergicnze, które nie przyczyniają się do powstawania infekcji.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany