Indywidualne buty narciarskie dzięki skanerowi 3D

Na polskim rynku pojawiła się nowa niemiecka marka ERTL/RENZ, która zajmuje się dobieraniem i formowaniem butów sportowych odpowiednio do stopy i nogi indywidualnego klienta. Została założona przez Svena Renza, byłego triatlonistę oraz Martinę Ertl-Renz, wieloletnią czołową zawodniczkę Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.25 października przeprowadzili oni prezentację skanera 3D oraz butów narciarskich „na miarę”. Produkty, które oferuje ERTL/RENZ to zindywidualizowane i przygotowywane specjalnie dla konkretnego klienta buty sportowe – od butów dla biegaczy, rowerzystów, poprzez obuwie golfowe, aż po buty narciarskie.

?Dobrze dobrany i zindywidualizowany kształt skorupy gwarantuje prawidłowe trzymanie nogi i optymalne przenoszenie energii płynącej z mięśni na nartę. Buty stworzone ?na miarę? są rozwiązaniem zarówno dla zawodników, jak i dla narciarzy amatorów, którym do tej pory jazda na nartach kojarzyła się z niewygodą i palącym bólem stóp i łydek?- mówi Tomasz Krzemirski, współwłaściciel Fabryki Narciarzy, która zajmuje się organizowaniem szkoleń narciarskich zarówno dla dzieci, dorosłych, jak i dla firm.

Prócz organizacji wyjazdów szkoleniowych, Fabryka Narciarzy prowadzi również Klubonarciarnię – miejsce spotkań miłośników narciarstwa, w którym można napić się kawy, skorzystać z narciarskiej biblioteczki, poradzić się w kwestii sprzętu, jak również go zakupić. W ofercie znajduje się sprzęt i akcesoria firm: ERTL/RENZ, Elan, Carpani, Briko, Invicta, Cober, Mizuno, Bolle, Zandona, VIST i Hey Sport.

 But-ERTLRENZ1

PROCES PRZYGOTOWYWANIA BUTÓW:

NOWOCZESNA TECHNOLOGIA I PRECYZYJNE RZEMIOSŁO

ETAP I

TECHNOLOGIA SKANOWANIA 3D

Skaner LightbeamCorpus.e jest wiodącym i najbardziej precyzyjnym przyrządem pomiarowym wykorzystywanym przy produkcji protez ortopedycznych. ERTL/RENZ jest jedyną firmą, która może wykorzystywać go również w celach sportowych. Skaner ten składa się ze specjalnej płyty mierzącej rozkład sił nacisku stopy na podłoże oraz z kamery poruszającej się wokół nogi klienta. Na czas skanowania zakładana jest specjalna skarpeta, dzięki której program obliczeniowy może dokonać cyfrowej wizualizacji stopy.

ETAP II

ANALIZA TRÓJWYMIAROWEGO MODELU

Na bazie skanu 3D powstaje dokładny trójwymiarowy model nogi klienta. Zaznaczona jest na nim nie tylko długość i szerokość stopy, ale również rozkład sił nacisku na podłoże. Dane pochodzące z cyfrowego modelu nogi analizowane są przez specjalistę, który proponuje klientowi najbardziej odpowiedni dla niego model buta. Dobór skorupy buta zależy również od dodatkowych zmiennych, takich jak preferowana sztywność, poziom zaawansowania, styl jazdy, czy liczba dni w roku, które klient spędza na nartach. Spośród modeli butów zamieszczonych w bazie, wybierany jest jeden- najbardziej odpowiedni do danego rodzaju stopy.

Klient mierząc buta wskazuje, w których miejscach odczuwa ewentualny dyskomfort i ucisk. Równolegle z rzeczywistą przymiarką, na ekranie monitora obserwuje się punkty styku wirtualnej stopy i skorupy, które odpowiadają uciskającym klienta punktom. Wszystkie dane zapisywane są w systemie i przekazywane do centrali firmy ERTL/RENZ w Monachium, gdzie następuje kolejny- ręczny już etap przygotowywania butów narciarskich ?na miarę?.

ETAP III

RĘCZNA OBRÓBKA

W specjalistycznej monachijskiej pracowni obuwniczej na bazie przesłanych danych i wirtualnego obrazu nogi,przygotowywane jest drewniane kopyto. Na jego podstawie dopracowywana jest skorupa, but wewnętrzny oraz specjalna wkładka. Zindywidualizowanie skorupy buta polega na wygrzaniu jej w temperaturze 140 stopni Celsjusza i uformowaniu odpowiednio do kształtu drewnianego kopyta.

But wewnętrzny, według indywidualnych preferencji, może zostać przygotowany na dwa sposoby:

  • z materiału termoformowalnego, który układa się odpowiednio do stopy klienta
  • ze specjalnej pianki wtryskiwanej do skorupy buta w momencie, gdy znajduje się w nim drewniane odwzorowanie nogi klienta. Po utwardzeniu pianki powstaje perfekcyjne połączenie między nogą a butem, co umożliwia optymalne przekazywanie energii płynącej z mięśni na nartę.

Proces przygotowywania zindywidualizowanych butów wymaga dużego doświadczenia oraz dogłębnej specjalistycznej, techniczno- ortopedycznej wiedzy.

ETAP IV

SPECJALNA WKŁADKA

Ostatecznym etapem przygotowywania buta na bazie skanu 3D jest specjalna ortopedyczna wkładka.Gwarantuje ona optymalne rozłożenie ciężaru ciała w bucie, komfort i ulgę dla stóp.

Sprzedażą butówERTL/RENZ w Polsce zajmuje się Fabryka Narciarzy z siedzibą w Warszawie przy ul. Bema 65 (lok 1B).

 

Jak dobrać narty? Kilka rad na zbliżający się sezon ? jak kupić tanie i dobre narty?

Sezon-zimowy

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (165 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...