Indukcja a preindukcja porodu – różnice

Spis treści:

Indukcja porodu jest jedną z najczęściej podejmowanych czynności w trakcie porodu pod warunkiem, że szyjka macicy jest dojrzała, czyli ma odpowiednie rozwarcie. Preindukcja jest wykonywana, jeśli mamy do czynienia z niedojrzałością szyjki macicy. Kiedy wywołuje się poród i jakie są przeciwwskazania do tej procedury?

Czym jest indukcja porodu i kiedy się ją stosuje?

Indukcja porodu jest jednym z podstawowych zabiegów w położnictwie. Wskazaniem do wywołania porodu jest ciąża po terminie. Innymi wskazaniami są m.in. przedwczesne pęknięcie błon płodowych, ciąża powikłana z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą, ale też wiek pacjentki. Kobietom, które ukończyły 40 rok życia, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań indukcja jest zalecana po 39 tygodniu, nawet jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Poród wywołuje się również w przypadku hipotrofii płodu, czyli wewnątrzmacicznego zahamowania jego wzrostu. W takiej sytuacji wskazaniem do wywołania porodu jest moment, w którym dziecko ważny mniej niż wskazują na to normy.

Indukcja porodu polega na jego zainicjowaniu pod warunkiem dojrzałości szyjki macicy. Jednym ze sposobów jest wsunięcie do szyjki macicy cewnika Cooka lub cewnika Foleya, potocznie określanego balonikiem i wypełnieniu go solą fizjologiczną. Zabieg ten wywołuje czynność skurczową macicy i powoduje zamiennie zamknięcie i rozwarcie szyjki. Indukcja jest zawsze prowadzona pod okiem specjalisty, ale istnieją przeciwwskazania do jej stosowania, m.in.:

  • przebyte operacje w obrębie trzonu macicy,
  • inwazyjny nowotwór szyjki macicy,
  • nieprawidłowe ułożeniu dziecka.

Wskazań do odstąpienia od indukcji jest więcej, ale decyzję zawsze podejmuje specjalista.

Indukcja a preindukcja porodu

Dojrzałość szyjki macicy to jej odpowiednie rozwarcie. Proces zmian rozpoczyna się już około 6 tygodni przed porodem. W pierwszej fazie samego porodu rozwarcie wynosi około 6 cm, a za pełne rozwarcie uważa się około 10 cm. Jeśli są wskazania do przyspieszenia akcji porodowej, a szyjka nie osiągnęła swojej dojrzałości, wykonuje się tzw. preindukcję porodu. Ocenę dojrzałości przeprowadza się z użyciem skali Bishopa, jeśli wynik odbiega od normy, szyjkę można farmakologicznie lub mechanicznie stymulować. Taki zabieg jest właśnie preindukcją porodu. Stosuje się w jego przebiegu wspomniany już balonik wypełniony solą fizjologiczną lub prostaglandyny, które podaje się dopochwowo.

Przyspieszenie akcji porodowej stosuje się zawsze z zalecenia specjalisty, który ma na uwadze dobro matki i jej nienarodzonego dziecka. Jak każdy zabieg również ten jest obarczony ryzykiem powikłań, wśród których są m.in. zaburzenia czynności serca płodu czy hiperstymulacja czynności skurczowej, dlatego kluczowe jest monitorowanie kondycji i parametrów przyszłej mamy i jej nienarodzonego potomka. Warto wiedzieć, że zastosowanie indukcji porodu czy poród przez cesarskie cięcie nie przekreśla możliwości pobrania krwi pępowinowej, dlatego przyszła mama nie powinna się obawiać odstąpienia od wcześniej zaplanowanych procedur i zdać się na opinię specjalisty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (20 głosów, średnia: 4,40 z 5)
loading... zapisuję głos...