In vitro: pierwszy noworodek z „idealnymi genami”

Marybeth Scheids (36 lat) i jej mąż David Levy (41 lat) to amerykańska para z Filadelfii, która desperacko pragnęła potomka. Postanowili więc wypróbować technikę in vitro, ale kolejne próby kończyły się niepowodzeniem. Specjaliści z kliniki Main Line Fertility w Pensylwanii utrzymywali, iż przyczyną takiego stanu rzeczy zdają się być problemy z embrionami.

In vitro

Aby mieć pewność, postanowiono wybrać 13 embrionów i wysłać je do analizy, którą mieli przeprowadzić naukowcy z Oxford University poprzez zidentyfikowanie wadliwych genów. Przeprowadzono więc kompletne sekwencjonowanie genetyczne wszystkich embrionów. Testy wykazały, że zaledwie trzy z nich miały prawidłową liczbę chromosomów! Lekarze więc wszczepili jeden „zdrowy” embrion do macicy Marybeth. Dwa pozostałe zamrożono.

W ten sposób 18 maja 2013 przyszedł na świat pierwszy genetycznie idealny noworodek. Narodziny te pokazują, w jaki sposób sekwencjonowanie genetyczne nowej generacji (NGS) – bo taka jest nazwa tej techniki – pozwala na szybkie odczytywanie całych genomów, w celu selekcji zdrowych embrionów, a odrzucenia wadliwych.

Naukowcy już teraz wyobrażają sobie liczne zastosowania dla tej nowej metody: uniknięcie chorób dziedzicznych, raka, problemów kardiologicznych, a nawet choroby Alzheimera.

Dr Michael Glassner, założyciel kliniki Main Line Fertility, mówi: – To rewolucyjna metoda. Wiemy, że zwiększa szanse na ciążę o 50% i redukuje ryzyko aborcji o 50%. Poza tym, zapewnia możliwość łatwej weryfikacji embrionów.

Oxford University, gdzie przeprowadzono analizę wspomnianych embrionów, także wychwala technikę jako mniej kosztowną.

Dr Dagan Wells, autor badania, mówi: – Jest to bardzo wydajna metoda. Możemy sprawdzić wszystkie chromosomy i uzyskać wynik w ciągu 24 godzin, a koszty są o połowę mniejsze niż koszty aktualnych metod selekcji.

Nie zmienia to jednak faktu, że już teraz słychać głosy przeciwników in vitro i selekcji embrionów, którzy zwracają uwagę na kwestie etyczne związane z eugeniką.

Źródło:http://www.biomedical.pl/aktualnosci/in-vitro-pierwszy-noworodek-z-idealnymi-genami-11484.html

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (204 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Masza  1 sierpnia 2013 08:04

    Jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii ostatnich miesięcy.Metoda in vitro.Ma tyle samo zwolenników co przeciwników.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany