Implanty stomatologiczne – czym są i czy warto z nich korzystać?
Czasami nieważne jak bardzo będziemy dbać o swoje zdrowie, dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i utraty zęba, bądź, co gorsza, kilku zębów! Na pewno w głowach niektórych z was, czytających ten artykuł możecie mieć w głowie sytuacje, zmuszające was do noszenia protez. Jak się okazuje, wcale tak nie musi być, a „odpowiedzią” na wasze potrzeby mogą okazać się implanty zębowe! Dziś pokażemy wam, że ich zastosowanie może być prawdziwym ratunkiem nie tylko dla wyglądu, ale i zdrowia uzębienia!
Czy jest to potrzebne?
Braki zębowe, przynajmniej te pojedyncze, z pozoru mogłyby zostać zignorowane przez wielu z nas. Czy nieobecność jednego zęba w obu łukach zębowych to taka tragedia? Otóż okazuje się… że tak! Niemalże w momencie wypadnięcia/usunięcia zęba z jamy ustnej, swój początek ma proces nazywany resorpcją. Resorpcja to nic innego jak zanik kości, spowodowany przez brak nacisku wynikającego z przeżuwania pokarmów. Ten proces może doprowadzić naprawdę do sporych problemów w obrębie jamy ustnej. Warto więc przemyśleć to, czy implant stomatologiczny nie okaże się rozwiązaniem tej kłopotliwej sytuacji!
Czym jest implant zębowy?
Czym jednak jest wspomniany już implant stomatologiczny stosowany przez miejsca takie jak Stomatologia Orłowska Dental Clinic? Otóż jest to śruba niewielkich rozmiarów, najczęściej wykonana z tytanu, która zastępuje sztuczny korzeń zęba. Jest on wkręcany bezpośrednio w kość, przez co zdecydowanie ułatwia on dalszą odbudowę protetyczną przy pomocy korony czy mostu protetycznego! Sama wkręcenie implantu zwykle zajmuje maksymalnie 2 godziny, jednak aby osiągnął on pełną funkcjonalność potrzeba od 3 do 6 miesięcy. Powodem długości tego okresu jest tak zwana osteointegracja, którą można wytłumaczyć jako zrastanie się z kością. Jeżeli chcemy, aby implant był stabilny i trwały — to oczekiwanie jest niezbędne.
Zalety implantów
Zalety implantów zębowych są trudne do przeoczenia. Odsetek powodzenia zabiegów implantologii wynosi niemalże 100%, a przy tym odbudowany na nim ząb jest w pełni funkcjonalny i niemalże nie różni się niczym od naturalnego uzębienia. Inną mocną stroną implantów jest to, że nie wymagają one szlifowania sąsiednich zębów, aby funkcjonowały w skuteczny sposób. Implanty mogą być także pewnego rodzaju fundamentem dla wielu rozwiązań protetycznych — wspomnieliśmy już o koronach czy mostach, lecz czy wiecie, że także protezy ruchome mogą być osadzone na implantach? Ciężko o lepsze i skuteczniejsze mocowanie! Jak więc sami widzicie, implanty to prawdopodobnie najskuteczniejsze i niezawodne rozwiązanie w stomatologii. Nie wstydźcie się braków w uzębieniu — uzupełnijcie je przy pomocy tych niepozornych śrub!