Ile zarabiają Polki?

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że mężczyźni nadal zarabiają więcej od kobiet na podobnych stanowiskach. Jednak dokładniejsza analiza pozwala wskazać specjalizacje, w których kobiety zarabiają porównywalnie do mężczyzn, a nawet więcej. Są to m.in marketing i PR, HR, administracja biurowa, szkolenia czy prawo.

 notatki praca lista oszczędzanie planowanie

Ile zarabiają Polki? – Specjalistki od marketingu i PR

 Jak wynika z danych zarobki.pracuj.pl, marketing jest jedną ze specjalizacji, w której kobiety zarabiają podobnie do mężczyzn.  Specjalistki odpowiedzialne za komunikację marketingową, zarządzanie marką, kampanie marketingowe, czy marketing handlowy są wynagradzane analogicznie jak mężczyźni. Z analiz wynika dodatkowo, że specjalistki od badań marketingowych zarabiają przeciętnie więcej niż mężczyźni na podobnym stanowisku. Także w specjalizacji PR wynagrodzenie kobiet jest porównywalne do pensji mężczyzn, a w przypadku PR wewnętrznego, kobiety zarabiają przeciętnie więcej od mężczyzn na podobnych  stanowiskach.

Ile zarabiają Polki? –  HR – motywowanie i zarządzanie ludźmi

 Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że specjaliści ds. HR stają się coraz bardziej poszukiwanymi pracownikami. Liczne procesy rekrutacyjne, jak i zarządzanie powiększającymi się zespołami sprawia, że pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby specjalizujące się w obszarze HR. Jak pokazują analizy serwisu zarobki.pracuj.pl, specjalistki ds. rekrutacji i employer brandingu zarabiają podobnie do mężczyzn. W przypadku stanowiska ds. kadr i wynagrodzeń, zarobki kobiet są nawet wyższe niż mężczyzn na podobnych stanowiskach.

Ile zarabiają Polki? – Asystentka do zadań specjalnych

Administracja biurowa jest kolejnym obszarem, w którym kobiety osiągają podobne do mężczyzn zarobki. Z danych zarobki.pracuj.pl wynika, że kobiety zajmujące się tłumaczeniami/korektą, odpowiedzialne za sekretariat, recepcję oraz za wsparcie administracyjne zarabiają podobnie do mężczyzn. Zaś kobiety na stanowiskach asystenckich zarabiają przeciętnie więcej niż mężczyźni na podobnym stanowisku.

Ile zarabiają Polki? – Prawo do zdrowego wynagrodzenia

 W przypadku specjalistów z obszaru prawa, niemal w każdej ze specjalizacji można zaobserwować, że zarobki kobiet są podobne do pensji mężczyzn. Analogiczna sytuacja występuje wśród lekarzy – w tej specjalizacji także nie zaobserwowano różnic w wynagrodzeniu ze względu na płeć.

ile zarabiają Polki

Ile zarabiają Polki? – Języki obce w cenie

Kolejnym obszarem, w którym zarobki mężczyzn i kobiet nie odbiegają od siebie w sposób zasadniczy, jest obszar związany z edukacją i szkoleniami. Lektorki języków obcych oraz panie odpowiedzialne za szkolenia i rozwój osobisty osiągają przeciętny poziom dochodów podobny do mężczyzn, a w niektórych przypadkach ich typowe zarobki są nawet wyższe od zarobków mężczyzn na podobnych stanowiskach.

Ile zarabiają Polki? – Poziom stanowiska a różnice w zarobkach

Największe różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn widoczne są na poziomie specjalistów, tam kobiety zarabiają przeciętnie o 13,7% mniej niż mężczyźni. Jednak wraz ze wzrostem doświadczenia różnica ta maleje. Jak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl na każdym wyższym niż specjalistyczne stanowisko, rozbieżności w poziomie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn są mniejsze. Najlepiej w tym zestawieniu wypada kategoria kierowników, w której kobiety zarabiają porównywalnie do mężczyzn, ich przeciętna pensja jest o  5,8% niższa od przeciętnej pensji panów. Kobiety na stanowiskach koordynatorów oraz dyrektorów zarabiają o 9,4% mniej niż panowie.

 źródło: zarobki.pracuj.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (165 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. gusia.  8 marca 2016 06:53

  Są jeszcze zarobki pod stołem i nad stołem 😉 Kawałek pieniędzy dostają jeszcze w wycieczkach i imprezach pracowniczych.

  Odpowiedz
 2. Żanett  8 marca 2016 08:51

  Nie muszę pisać, że wynagrodzenie nie powinno zależeć od płci, lecz od kompetencji i bycia dobrym w tym, co się robi? W praktyce różnie jednak z tym bywa.

  Odpowiedz
  • bbo  8 marca 2016 12:28

   Oczywiście, że realia wołają o pomstę do nieba! Kobieta musi się wykazać o wiele bardziej żeby „zasłużyć” sobie na zarobki równe mężczyźnie na tym samym stanowisku…

   Odpowiedz
 3. Aneta  8 marca 2016 12:09

  Ciekawy artykuł, ciekawa infografika 🙂

  Odpowiedz
 4. luna341  8 marca 2016 19:37

  Ile zarabiaja Polki ? Odpowiedz jest prosta Za Mało!

  Odpowiedz
 5. efffciaa  18 marca 2016 13:48

  Ile by nie zarabiały zawsze i tak to będzie za mało na wszystkie potrzeby i zachcianki jakie mamy 🙂 Powinno się tyle zarabiać , żeby było nas na wszystko stać i żeby nie trzeba było wybierać między jednym a drugim .

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  27 marca 2016 18:40

  Polki zarabiają zdecydowanie zbyt mało i nie tyle samo co mężczyźni za te sama wykonuwana pracę. Kobiety m rynku pracy są nadal niedoceniane i dyskryminowane. Niestety wiem co mówię.

  Odpowiedz
 7. Patriszia  31 marca 2016 21:54

  Być może mam za mało doświadczenie, aby wypowiedzieć się na ten temat. Sama nie doświadczyłam dyskryminacji na tle płci w kontekście zarobków. Jednak uważam, że wszyscy Polacy zarabiają zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb, cen żywności itp.

  Odpowiedz
 8. kasia87g  3 czerwca 2016 14:18

  na pewno mniej od mężczyzn

  Odpowiedz
 9. m258  28 listopada 2016 19:34

  średnio ok. 2-3 tyś max

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany