Ile możesz zaoszczędzić dzięki zrezygnowaniu z wody butelkowanej na rzecz filtrowanej?
Woda jest bardzo ważnym składnikiem naszej diety. Dzienne zapotrzebowanie na nią to nawet kilka litrów. Oprócz gaszenia pragnienia, dostarcza ona do organizmu niezbędne dla zdrowia i życia pierwiastki oraz minerały. Woda butelkowana nie wydaje się droga, jednak jeśli zsumujemy te pozornie małe kwoty, wynik może być zaskakujący. Na szczęście woda kranowa jest kilkaset razy tańsza niż ta kupowana w sklepach. Wystarczy ją przefiltrować, a rocznie pozwoli to oszczędzić tysiące złotych.
Czy można pić wodę kranową i czy jest zdrowa?
Często narzekamy na twardą wodę, z której wytrąca się kamień osadzający się na czajnikach, ekspresach lub na baterii prysznicowej. Boimy się, że to samo może stać się z wnętrzem naszego organizmu, dlatego unikamy spożywania wody z kranu. Badania wykazują jednak, że tak naprawdę jest zupełnie inaczej. To, co szkodzi sprzętom AGD, może mieć bardzo dobry wpływ na nas. Twarda woda zawiera bardzo dużo wapnia i magnezu, które są zdrowe i niezbędne w codziennej diecie. Naukowcy udowadniają, że ludzie regularnie spożywający twardą wodę są dużo mniej narażeni na choroby serca oraz układu krążenia.
Jak oczyścić wodę kranową?
Woda płynąca z naszych kranów przechodzi wiele etapów oczyszczania i uzdatniania. Jest stale kontrolowana i badana, aby wyeliminować ryzyko pojawienia się różnego rodzaju zanieczyszczeń lub bakterii. Pieczę nad tym sprawuje Główny Inspektorat Sanitarny i jeśli nie wydane zostanie odpowiednie ostrzeżenie, woda jest dopuszczona do spożycia. W bezpiecznych ilościach dodawany jest do niej chlor, który zapobiega rozwijaniu się niepożądanych substancji. Problem mogą stanowić dopiero dalsze etapy podróży wody do naszej szklanki. Część rur, którymi płynie może okazać się przestarzała, zardzewiała lub w inny sposób niesprawna. Prostym i tanim sposobem na rozwiązanie tego problemu jest stosowanie filtrów oczyszczających wodę.
Filtry montowane są w specjalnych dzbankach i przefiltrowują ciecz, usuwając z niej zanieczyszczenia. Wkłady najczęściej zbudowane są z węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej, czyli naturalnych i bezpiecznych składników. Pochłaniają one metale ciężkie oraz cząsteczki zabrudzeń z sieci wodociągowej. Ponadto pomagają pozbyć się nieprzyjemnego smaku i zapachu chloru, które mogą być wyczuwalne w wodzie. Istnieją również wkłady, które wzbogacają ciecz w magnez potrzebny dla naszego organizmu. Natomiast filtry dodatkowo zmiękczające wodę idealnie sprawdzą się do gotowania, ponieważ na sprzętach i naczyniach nie będzie osadzał się kamień.
Koszty filtracji – czy to się opłaca?
Na rynku istnieje szeroki wybór urządzeń do oczyszczania wody. W gospodarstwach domowych sprawdzą się dzbanki, które za jednym razem przefiltrują większą ilość płynu, natomiast w podróży niezastąpione będą butelki z wkładem. Jeden filtr do dzbanka lub butelki wystarcza na około miesiąc lub do oczyszczenia 150 litrów wody. Możemy kupować je pojedynczo albo w zestawach, które są bardziej opłacalne finansowo. Na przykład ten zestaw zawierający szklany dzbanek Dafi Crystal oraz 10 kompatybilnych wkładów cieszy się bardzo dużą popularnością, ponieważ po przeliczeniu cena jednego filtra to około 7 złotych. W ofercie sklepu znajdziesz również inne modele dzbanków filtrujących firmy Dafi w zestawach z wkładami lub same filtry do oczyszczania wody. Porównaj ceny i przekonaj się jak nieduże mogą to być wydatki.
Jak dużo przepłacamy, kupując wodę w sklepie? Przyjmijmy, że za 150 litrów wody butelkowanej, jeśli zdecydujemy się na którąś ze średniej półki cenowej, zapłacimy około 250 złotych. Za litr kranówki płacimy natomiast około 1-3 groszy. To ogromna różnica i oszczędność. Po zsumowaniu kosztów wody i filtra 150 litrów kranówki to koszt poniżej 10 złotych. Widać różnicę, prawda? Dzbanek filtrujący może wydawać się dodatkowym wydatkiem, jednak rozkłada się on długi czas użytkowania. Wystarczy odpowiednio o niego dbać i regularnie myć. Dodatkową oszczędnością jest natomiast wydłużona żywotność sprzętów AGD i zmniejszenie częstotliwości odkamieniania.
Jeśli zdecydujesz się na filtrację wody kranowej, odczujesz różnicę nie tylko finansową. To również ochrona środowiska, ponieważ na wysypiska trafia dużo mniej plastikowych odpadów, Ty natomiast nie musisz nosić ciężkich zgrzewek wody. Jest to połączenie oszczędności ze stylem życia w duchu zasad less waste. Zaoszczędzone pieniądze z pewnością przydadzą się na inne przyjemności lub wydatki. Pamiętaj, że nie warto przepłacać.