Ile mierzy nasza przestrzeń życiowa?

Każdy z nas ma swoją przestrzeń życiową – strefę minimalnego fizycznego i psychicznego komfortu, niezbędnego dla naszego dobrego samopoczucia. Obecność drugiej osoby w pewnej odległości może być dla nas czasami niekomfortowa. Naukowcy po raz pierwszy zmierzyli tę przestrzeń! Wynosi ona między 20 a 40 cm. Badanie, opublikowane w przeglądzie Journal of Neuroscience, zostało przeprowadzone przez naukowców z University College London.

Ludzie

15 uczestników eksperymentu, w wieku od 20 do 37 lat, poddano testom sprawdzającym ich odruchy obronne. Za pomocą niewielkiego wyładowania elektrycznego na nadgarstku obserwowano u nich odruch mrugania oczami. Następnie przesuwano rękę coraz bliżej twarzy ochotników, aby zmierzyć przy jakiej odległości następował obronny odruch mrugania. Dystans każdego z uczestników został skrupulatnie zanotowany.

Ostatni etap składał się z pisemnego testu, dotyczącego poziomu lęku w różnych sytuacjach.

W ten sposób naukowcom udało się zmierzyć przestrzeń życiową dla każdego uczestnika.

To pierwszy obiektywny pomiar przestrzeni wokół twarzy, którą ludzie uważają za „bezpieczną” i którą starają się chronić za pomocą odruchów obronnych – wyjaśnia autor badania, dr Giandomenico Iannetti. – Średnio dystans ten wynosi od 20 do 40 cm od twarzy, w zależności od indywidualnej wrażliwości i poziomu lęku.

Naukowcy mają nadzieję, że badania te pomogą w lepszym zrozumieniu istoty odruchów obronnych i poziomu lęku.

W przypadku niektórych zawodów, np. strażaków lub policjantów, odkrycie to może okazać się przydatne do oceny indywidualnej skłonności do wystawiania się na niebezpieczeństwo oraz może pomóc w polepszeniu skuteczności działań podejmowanych pod silną presją.

Źródło: http://www.biomedical.pl/aktualnosci/ile-mierzy-nasza-przestrzen-zyciowa-11880.html

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  12 września 2013 15:13

    Ja należę do osób, która lubi mieć własną przestrzeń, tak w domu, jak i w pracy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany