Ile kosztuje ogrzewanie grzejnikiem olejowym?

Wiele osób twierdzi, że wybór grzejnika olejowego jest rozwiązaniem energooszczędnym oraz ekonomicznym. sprawdzamy czy tak jest naprawdę.

Grzejnik olejowy jest nie tylko wygodny w użytkowaniu i bezpieczny, ale stanowi również doskonałą alternatywę dla kosztownego remontu budynku. Warto jednak wiedzieć, jaka jest efektywność grzewcza takiego urządzenia, a także poznać wszystkie szczegóły związane z użytkowaniem. Wiele osób twierdzi, że wybór grzejnika olejowego jest rozwiązaniem energooszczędnym oraz ekonomicznym. Czy tak jest naprawdę?

Czym jest grzejnik olejowy?

Grzejniki olejowe stanowią niedrogie źródło ciepła, oddające energię nawet przez długie godziny po odłączeniu od prądu. Są to urządzenia przenośne, zwykle na nóżkach, które należy podłączyć do instalacji elektrycznej za pomocą wtyczki. Ogromną zaletą takich grzejników jest nie tylko możliwość ustawienia ich w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, ale przede wszystkim łatwość przenoszenia ich między różnymi pokojami – w zależności od potrzeb. Jeśli więc w ciągu dnia przebywa się w salonie, a na noc przenosi do sypialni – bez problemu można zabrać grzejnik olejowy ze sobą. Co ważne, takie urządzenia najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych, a więc w takich, w których można zamknąć drzwi. Olejowe grzejniki elektryczne są niezwykle bezpieczne i ciche, jednakże warto wiedzieć, że są to urządzenia przeznaczone do szybkiego ogrzewania ani też do intensywnego użytkowania.

Wybór najwłaściwszego systemu grzewczego to kluczowa kwestia, którą należy przemyśleć jeszcze na etapie budowy domu. Jedną z możliwości jest ogrzewanie olejowe, które uznawane jest za bezpieczne i ekologiczne. Jednak, aby mogło tak być, konieczne jest stosowanie dobrej jakości paliwa opałowego. Takie w ofercie posiada Ekoterm, który doskonale wie, że efektywne ogrzewanie ma ogromny wpływ na komfort termiczny i budżet.

Grzejnik olejowy – w jaki sposób działa?

Grzejnik olejowy to urządzenie, które jest przykładem działania promieniowania cieplnego. Jego żebra wypełnione są olejem, który podgrzewany jest za pomocą elektrycznych elementów grzejnych. Nie należy jednak obawiać się, że olej może się spalić, a co za tym idzie wymagać wymiany. Olej znajdujący się w grzejniku bardzo dobrze zatrzymuje ciepło – nawet przez wiele godzin od wyłączenia. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania. Często natrafić na nie można także w domkach letniskowych, gdzie są głównym źródłem ciepła. Zapewniają stabilną temperaturę oraz bardzo cichą pracę.

Najprostsze modele grzejników uruchamiają się po włożeniu wtyczki do gniazda z uziemieniem, natomiast te nieco bardziej zaawansowane – posiadają odpowiedni przycisk na obudowie, za pomocą którego uruchamia się urządzenie. Co ciekawe, istnieją także grzejniki, które pozwalają na:

  • uruchamianie za pomocą telefonu,
  • zaprogramowanie czasu, w którym urządzenie zacznie działać,
  • ustawianie temperatury za pomocą pokrętła lub przycisku,
  • sterowanie elektroniczne,
  • odczytywanie parametrów pracy urządzenia na wyświetlaczu LCD.

Solidne grzejniki olejowe, czyli jakie?

Podczas poszukiwań najlepszych dostępnych na rynku modeli, należy zwrócić uwagę na to , aby producenci oferowali m.in. przedłużone gwarancje – to najlepszy dowód na to, iż w pełni ufają swoim produktom.

Poszukując grzejnika olejowego, można zauważyć, że większość modeli ma maksymalną moc znamionową 1500 W. Może się jednak zdarzyć, że w większych pomieszczeniach niezbędny okaże się grzejnik o nieco większej mocy. Dużym problemem nie będzie więc znalezienie na rynku sprzętów o mocy 2000 W czy nawet 2500 W. Przed zakupem warto jednak zastanowić się, czy faktycznie tak duża moc będzie potrzebna. Dla przykładu – inwestując w grzejnik olejowy, który docelowo znaleźć ma się w niedużej łazience – zaleca się postawić na model o mocy jedynie kilkuset W.

Ile kosztuje ogrzewanie grzejnikiem olejowym?

Grzejnik olejowy stanowi wybór energooszczędny – cała energia elektryczna, jaką pobiera, wykorzystywana jest do wytwarzania ciepła (co następuje oczywiście poprzez podgrzanie oleju w środku). Z tego powodu można powiedzieć, że w żaden sposób się nie marnuje. Wręcz przeciwnie – wykorzystywana jest niezwykle efektywnie, dzięki czemu takie urządzenie jest jednym z najbardziej energooszczędnych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń. To jednak nie wszystko – okazuje się także, że grzejnik olejowy jest dodatkowo tańszy w eksploatacji. Nie zapominajmy, że zużycie prądu można ograniczyć, wybierając model o niższej mocy dopasowany do swoich potrzeb oraz oczekiwań.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...