Ile kalorii można spalić, jeżdżąc na rowerze?

Chcesz wykorzystać zimę do zrzucenia zbędnych kalorii? W takim razie możesz rozważyć dokonanie tego poprzez jazdę na rowerze, która zapewnia także inne benefity. Dlaczego warto regularnie wsiadać na rower? Wyjaśniamy!

Spis treści:

Korzyści z jazdy na rowerze

Do kwestii związanych z odchudzaniem przejdziemy nieco później. Póki co skupmy się na innych benefitach. Regularna jazda na rowerze może zapewnić Ci takie korzyści jak:

  • Przyrost endorfin – wysiłek wygenerowany poprzez jazdę pobudza układ nerwowy, co przekłada się na samopoczucie. Mózg zaczyna wydzielać bowiem serotoninę, endorfiny oraz dopaminę, a więc tak zwane hormony szczęścia. Oprócz tego produkowana jest także norepinefryna, która jest odpowiedzialna za regulowanie stresu;
  • Lepszy sen – jazda na rowerze sprawia, że Twojemu organizmowi łatwiej jest zasnąć. Oprócz tego skróceniu ulega faza REM, a więc szybciej wchodzisz w stan głębokiego snu;
  • Lepsze samopoczucie – gdy wsiadasz na rower i zaczynasz pedałować, Twój organizm zaczyna powoli wchodzić na wyższe obroty. Powtarzający się wysiłek może zaowocować zwiększoną pojemnością płuc, lepszym dotlenieniem organizmu, a także uregulowaniem poziomu glukozy. Wszystkie te rzeczy mogą wpłynąć na to, jak będziesz czuła się podczas dnia.

NEAT, czyli spontaniczna jazda na rowerze

Wiele mówi się o regularnych ćwiczeniach, natomiast w świecie dietetyki coraz częściej wspomina się o systemie NEAT. Polega on na wykonywaniu spontanicznej aktywności fizycznej i zalicza się do niej również rower. Chodzi o to, aby wprowadzać do swojego życia elementy, które będą wymagać odrobiny wysiłku. Jak ma się do tego rower?

Przykładowo, jeśli zdecydujesz się codziennie dojeżdżać do pracy za pomocą swojego jednośladu, to choćby zajmowało to jedynie kilkanaście minut, Twoje zdrowie i tak na tym skorzysta. Nawet rekreacyjna jazda może przynieść pewne korzyści.

Rower a odchudzanie

No dobrze, przejdźmy do kwestii związanych z odchudzeniem. To, ile spalisz w ciągu godzinnej jazdy, zależy od takich rzeczy jak:

  • tempo jazdy,
  • masa ciała;
  • profil trasy;
  • warunki

Z tego powodu rozbieżność w liczbie spalonych kalorii może być dość spora. Szacuje się, że widełki mieszczą się w przedziale od 300 do 800 kcal. Niższe wartości tyczą się jednak dość rekreacyjnej jazdy. Pamiętaj, że 1 kg tkanki tłuszczowej przekłada się na około 7700 kcal. Jednak, aby schudnąć, musisz być w deficycie kalorycznym.

Jazda na rowerze uchodzi za dobry sposób na odchudzanie dla osób, które na co dzień nie zajmują się uprawianiem sportu. Przede wszystkim nawet rekreacyjna jazda będzie oznaczać utratę kalorii. Oczywiście na efekty trzeba będzie wówczas dłużej poczekać. Miej również na uwadze to, że odchudzanie musi iść w parze z pilnowaniem swojego bilansu kalorycznego. Nawet intensywna jazda na rowerze nie pomoże, jeśli w trakcie dnia przyjmiesz więcej kalorii, niż ich spalisz.

Rower stacjonarny – czy warto?

Zimą jazda na rowerze może być utrudniona. Jednak w takiej chwili pojawia się rozwiązanie w postaci jego stacjonarnego odpowiednika. W jego przypadku również możesz liczyć na zauważalne efekty ćwiczeń. Te zostały szczegółowo opisane w tym miejscu: https://sportano.pl/blog/rowerek-stacjonarny-jakie-efekty-przynosza-cwiczenia-i-po-jakim-czasie-sa-widoczne-wskazowki-i-porady/.

Rower stacjonarny pozwoli Ci na trening dolnych części partii ciała bez wychodzenia z domu. W dodatku wiele modeli jest zaprogramowana w taki sposób, abyś mogła dostosować tryb jazdy pod swoje potrzeby. Monitor wyświetli Ci dokładne statystyki, dzięki którym będziesz wiedzieć, ile kalorii udało Ci się spalić.

Przyjmując, że będziesz ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 20-40 minut, to już po miesiącu powinnaś zauważyć pierwsze efekty ćwiczeń. Pamiętaj, że nawet podczas odchudzania istotnym elementem jest regeneracja. Katowanie swojego organizmu ponad miarę na dłuższą metę mija się z celem. Systematyczność w ćwiczeniach, rozwaga i pilnowanie diety w zupełności wystarczą.

Jak widać, jazda na rowerze posiada szereg korzyści. W dodatku dzięki modelom stacjonarnym możliwe jest korzystanie z niej nawet w sezonie zimowym. To co, masz ochotę odrobinę popedałować?

Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (12 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...