Ślub i wesele 2022: Ile dać w kopercie na wesele 2022? 

Wiosna i lato to czas, kiedy trwa w najlepsze sezon weselny. Okazuje się, że co roku jednym z najbardziej rozgrzewających Internautów tematem jest to ile dać w kopercie na wesele. Tym razem, nie jest to tak oczywiste jak zawsze. Jedni uważają, że z racji podwyżki cen wszystkiego i galopującej inflacji, powinniśmy włożyć do koperty na wesele więcej niż do tej pory. Inni nie przyjmują tych argumentów, a Państwo Młodzi zazwyczaj podkreślają, ze najważniejsza jest obecność gości, a nie to, ile włożyć do koperty na wesele. Ile dać w kopercie na wesele 2022? Podpowiadamy!

Idziesz na wesele i zastanawiasz się, jaką kwotę powinnaś włożyć do koperty w ramach prezentu ślubnego? Ile dać w kopercie na wesele 2022? Choć często mówi się, że to obecność jest najważniejsza, goście raczej nie odważą się przyjść z pustymi rękoma. Zazwyczaj przed wyjazdem na wesele, zastanawiamy się ile dać w kopercie na wesele. Goście często mają z tym problem i szukają informacji w Internecie. Postaramy się Wam nieco pomóc i rozwiać te wątpliwości!

Ile dać w kopercie na wesele 2022

Ile dać w kopercie na wesele 2022? Kwota minimum

Dostając zaproszenie na wesele, powinniśmy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że Państwo Młodzi chcą naszej obecności na ślubie i weselu. Jesteśmy dla nich kimś bliskim i nie wyobrażają sobie tego ważnego dnia bez nas. Przed podjęciem decyzji o tym, ile dać w kopercie na wesele, musimy przemyśleć przede wszystkim swoje możliwości finansowej. Następnie możesz kierować się tym, czy jesteśmy spokrewnieni z Parą Młodą, jak bardzo jesteśmy z nimi zżyci. Warto też wziąć pod uwagę formę uroczystości – czy jest to sama ceremonia kościelna, czy wielkie przyjęcie wraz z noclegiem i poprawinami. Jeśli nas na to stać, to minimalna kwota pieniędzy w kopercie na wesele wynosi ok. 300-400 zł. Jeśli jednak jest to dla Ciebie za dużo i nie masz łatwej sytuacji finansowej, włóż niższą kwotę. Jeśli Para Młoda jest Ci bliska, na pewno zrozumie Twoją sytuację i doceni obecność.

Wesele 2022: ile wart jest “talerzyk”?

Przyjęło się, że idąc na wesele powinno się włożyć do koperty co najmniej tyle, ile nowożeńcy płacą za “talerzyk”, czyli za osobę/parę na przyjęciu weselnym. Tegoroczna inflacja i stale rosnące ceny powodują, że rośnie też cena, którą Młodzi płacą za swoich gości. Nie każda para jest oczywiście nastawiona na to, że koszt wesela się im zwróci. Orientacyjnie jednak można oszacować, ile mniej więcej może wynosi kwota minimum biorąc pod uwagę koszt “talerzyka” oraz pokrewieństwo i bliskość relacji.

Ile włożyć do koperty na wesele 2022

Ile włożyć do koperty na wesele 2022?

  • ok. 300-400 zł od pary, jeśli jesteśmy znajomymi młodej pary,
  • od ok. 300 zł od osoby, gdy jesteśmy bliskimi przyjaciółmi młodych lub kuzynostwem albo rodzeństwem,
  • jeśli możemy to nawet 1000 zł od pary, gdy jesteśmy świadkiem lub świadkową na weselu.

Dziadkowie, chrzestni i rodzice dają w kopercie zazwyczaj od ok. 1000 zł

Ile się daje na wesele?

Przyjęło się, że jest kwota minimalna, która “wypada” dać na wesele. Do tej pory było to ok. 200-250 zł. Biorąc pod uwagę rosnące koszty wesela, w tym roku minimum to raczej 300-400 zł od pary. Wiele zależy od okoliczności – miejsca, gdzie młodzi robią wesele, czy organizowane są poprawiny, czy mamy zapewniony i opłacony nocleg. Jeśli wesele jest z noclegiem w hotelu, przyjęło się, że powinniśmy to zawrzeć w prezencie i włożyć do koperty ok. 150-200 zł więcej od pary. Kalkulując jednak swój weselny prezent, na pierwszym miejscu postawcie swoje możliwości i komfort. Większość nowożeńców nie patrzy na to, kto ile wkłada do koperty, ale docenia samą obecność. Jeśli chcesz zrezygnować z wesela bliskich osób, bo nie masz możliwości finansowych, nie rób tego. Zamiast pieniędzy, możesz postawić na prezent, nawet ten osobisty, wykonany samodzielnie. Młodzi na pewno to docenią. Do koperty wkładajcie tyle, ile uznacie za słuszne, i na ile możecie sobie pozwolić.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (46 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...