Ile alkoholu może wypić kobieta w ciąży?

Jeden kufel? Lampka na koniec dnia? Ile alkoholu może wypić kobieta w ciąży? Odpowedź jest jedna! ANI JEDNEJ KROPLI!

 Zobacz także: Jak przygotować się na pojawienie dziecka – wywiad z położną

Dane statystyczne są zatrważające, bo  w Polsce co roku u około 900 noworodków wykrywany jest Płodowy Zespół Alkoholowy – FAS. Jest jednak sposób na to, by całkowicie sie prze nim zabezpieczyć! Skuteczną metodą zapobiegania FAS jest całkowita rezygnacja z alkoholu w ciąży i podczas karmienia piersią – przekonuje do tego światowy ekspert ds. FAS, dr Edward P. Riley oraz polskie browary przy okazji Światowego Dnia FAS.

 ABC Alkoholu_Dzień FAS

Wśród ciężarnych nie gasną pytania o dozwoloną ilość alkoholu w ciąży. Światowy ekspert ds. FAS Dr Edward P. Riley nie pozostawia złudzeń – spożycie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne na każdym etapie rozwoju dziecka i dlatego jest kategorycznie zabronione. Dlaczego? Bo mózg rozwija się przez cały okres ciąży. Na niektórych etapach, w ciągu jednej sekundy powstaje aż ćwierć miliona komórek. Alkohol zakłóca powstawanie komórek nerwowych i rozwój narządów dziecka. Efekt? Powstawanie anomalii genetycznych i wad wrodzonych znanych jako Płodowy Zespół Alkoholowy FAS. Problemy te towarzyszą choremu przez całe życie, znacznie obniżając jego jakość.

Więcej informacji można znaleźć w wywiadzie z dr. Rileyem: http://www.abcalkoholu.pl/strefa_eksperta:wywiad

Ile alkoholu może wypić kobieta w ciąży? – FAS czyli co?

Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS) to szereg anomalii genetycznych i wad wrodzonych, widocznych
u dzieci, których matki są uzależnione od alkoholu lub go nadużywają. Te anomalie to między innymi zahamowanie wzrostu w okresie płodowym i noworodkowym, zniekształcenia twarzy oraz nieprawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego. U pacjentów występuje też wiele problemów behawioralnych i fizycznych, nawet jeżeli nie wskazano wszystkich objawów pozwalających na stwierdzenie u nich alkoholowego zespołu płodowego (FAS). Są to problemy z koncentracją, zaburzenia motoryczne, problemy kognitywne, które mogą być odczuwalne przez całe życie.

Ile alkoholu może wypić kobieta w ciąży? – Szklanka wody zamiast, czyli jak zapobiegać?

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania FAS jest unikanie alkoholu. Od lat zachęcają do tego polskie browary, zrzeszone w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego „Browary Polskie”. W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej stworzyły one koalicję partnerów (fundacji, środowisk medycznych i terapeutycznych) oraz wprowadziły one dobrowolny znak „W ciąży nie piję alkoholu” na opakowaniach swoich produktów, w reklamach oraz na materiałach promocyjnych. Z inicjatywy browarów Kompanii Piwowarskiej wiedza o FAS jest propagowana za pośrednictwem gabinetów ginekologicznych i szkół rodzenia na terenie całego kraju.

„Lampka wina nie zaszkodzi w ciąży” to jeden z najgroźniejszych, pokutujących mitów. Uważamy, że w Polsce edukacja na temat FAS jest bardzo potrzebna. – mówi Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Kompanii Piwowarskiej, która jako pierwsza zastosowała dobrowolnych znak „W ciąży nie piję alkoholu”. – Chcąc dotrzeć do jak największej liczby kobiet w ciąży z tym ważnym przesłaniem, wspólnie z naszym partnerem Present-Service, właścicielem portalu MamaClub.pl, uruchamiamy 9 września konkurs w portalu Facebook. Konkurs „Będę mamą – nie piję”  dedykowany jest przyszłym mamom, które w kreatywny sposób wyrażą swoją odpowiedzialną postawę.

ciąża

Światło w tunelu

Podejmowane inicjatywy przynoszą wymierne efekty. Grupa browarów SABMiller systematycznie monitoruje znajomość oznaczenia „W ciąży nie piję alkoholu” w tych krajach europejskich, gdzie prowadzi działalność biznesową. Jak pokazują najnowsze dane, trzykrotnie wzrosła znajomość spontaniczna znaku w Polsce z 5,4% (2012) do 17% (2015). Wspomagana znajomość znaku wyniosła zaś 77% (w Wielkiej Brytanii wyniosła 43%), co potwierdza konieczności dalszego, długofalowego prowadzenia działań nie tylko przez samą branżę, ale i różnorodnych partnerów.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (225 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  11 września 2015 10:39

  Świadomość znaku a życie… Która kobieta pije na co dzień, to i raczej w ciąży pić będzie, niestety…

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  11 września 2015 13:21

  Ja nie wypilam w ciąży nawet łyka alkoholu ale często mi proponowano właśnie ta niby nie szkodliwą lampkę wina.

  Odpowiedz
 3. agata20  11 września 2015 19:22

  Jeszcze większym problemem jest palenie papierosów w ciąży.

  Odpowiedz
 4. martus2833  11 września 2015 19:33

  Warto mówić o tym jak najczęściej. Moja mama prowadzi dom dziecka do którego często trafiają dzieci z FAS, wiem jak okropna jest to choroba. Dzieci stoją na przegranej pozycji już od dnia narodzin. Niestety w Polsce nadal jest przyzwolenie na picie alkoholu w ciąży. Pamiętam jak mój ginekolog na początku ciąży powiedział, że „lampka wina nie szkodzi”. Dla mnie alkohol etylowy jest taki sam – czy to w kieliszku wódki czy w szklance piwa.

  Odpowiedz
 5. Jaworka  13 września 2015 20:04

  Alkoholu jak i papierosów w ciąży nie wolno i tego sie trzymałam ale sporo kobiet widziałam jak w ciąży palą papierosy chociaż pijącej nie widzialam

  Odpowiedz
 6. Blodka  14 września 2015 08:46

  Moim zdaniem kobieta w ciązy nie powinna wypić ani grama alkoholu, bo nawet najmniejsza ilość może zaszkodzić dziecku. Uważam, że jeśli ktoś decyduje się na dziecko, to wie, jakie z tego powodu ma ograniczenia. A od wódy czy piwska można na te 9 miesięcy się odkleić.

  Odpowiedz
 7. Deremyth  14 września 2015 09:39

  Najlepiej by było wcale nie pić 🙂

  Odpowiedz
 8. Patriszia  14 września 2015 19:10

  Nie rozumiem jak kobiety mogą pić i palić będąc w ciąży. Nie dość, że szkodzą sobie to i dziecku.

  Odpowiedz
 9. kataryna kiełboń  17 września 2015 15:10

  Popieram kobiety w ciąży wcale nie powinny pić, to czysta głupota.

  Odpowiedz
 10. Anita  29 września 2015 19:30

  nie wyobrażam sobie żebym mogła w czasie ciąży pić, cokolwiek z alkoholem!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany