Idealnie białe lato – nieskazitelna biel ubrań

Biel jest zawsze modna. Latem bardzo chętnie nosimy ubrania w tym kolorze, a przez wielu z nas biel jest uznawana za kwintesencję letniego stroju. Kochamy więc białe bluzki, białe spódnice i spodnie. Problemem stanowi jednak utrzymanie tej nieskazitelnej bieli przez cały sezon. Z każdym kolejnym praniem bowiem staje się coraz mniej zachwycająca. Czy można temu zapobiec?

Taki sam problem mamy często z obrusami, ręcznikami czy też pościelą. I chociaż staramy się nie dopuszczać do mocnego zabrudzenia białych rzeczy, unikamy plam jak możemy, to i tak po krótkim czasie biel nie jest już bielą – ma odcień szarości lub żółci, więc nie wygląda elegancko i nieskazitelnie. Jak sobie z tym radzić?

Unikaj schematów

Aby zachować biel ulubionych ubrań i tkanin, trzeba postępować podobnie jak z własnym zdrowiem, gdzie obowiązuje stara zasada – „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W przypadku białych ubrań można użyć sformułowania podobnego – „zapobiegaj, a mniej się napracujesz”. Co to oznacza w praktyce?

Otóż, nie należy dopuszczać do zbyt dużego zabrudzenia tkanin. Podobnie jest w przypadku ubrań w innych kolorach. Mocno zabrudzone wymagają bowiem silnych detergentów, które niestety na ogół niszczą nie tylko plamy i zabrudzenia, ale także naruszają strukturę samej tkaniny, a ta będzie dużo szybciej „chłonąć” zanieczyszczenia.

Bardzo ważna jest segregacja kolorystyczna ubrań przed każdym praniem. Białe rzeczy powinny być zawsze prane osobno. Od tej zasady nie ma żadnych odstępstw. Białych ubrań nie wolno prać nawet z jasnymi, pastelowymi. Białe bluzki, spódnice czy nawet obrusy powinny też być przechowywane na osobnych półkach, tak aby nie miały bezpośredniej styczności z tkaninami w innych kolorach.

W czasie prania należy ściśle przestrzegać właściwej temperatury wody, podanej na metce. Zbyt ciepła woda bardzo szybko powoduje żółknięcie tkanin i zmniejsza efekty prania.

Jak zachować biel tkanin?

Jeżeli twoje ubrania wymagają silniejszej ingerencji i chcesz odzyskać ich pierwotną biel, możesz zastosować Vanish. Do 4 litrów wody dodaj jedną miarkę proszku Vanish Gold do Białych Tkanin. W tym roztworze pozostaw ulubioną rzecz, ale nie na dłużej niż 6 godzin, a następnie wypierz jak zazwyczaj. Niektórzy twierdzą, że do namaczania warto użyć wody gazowanej, która wzmacnia działanie preparatu.

Innym bardzo dobrym sposobem jest wykorzystanie zwykłej sody oczyszczonej. Do standardowego prania dodajemy 2-3 łyżki sody rozpuszczonej w soku z cytryny. Taką miksturę można dodawać do każdego prania starannie wyselekcjonowanych tkanin białych.

Sprawdzonym środkiem, pomagającym zachować biel tkanin, jest także popularny proszek do pieczenia. Warto namoczyć ubrania w wodzie, do której dodało się pół opakowania proszku do pieczenia i zwykły proszek do prania. Po kilkunastu godzinach przeprowadza się standardowe pranie z dodatkiem pozostałej ilości proszku.

Biel wpadającą w silny odcień żółci można też próbować ratować za pomocą zsiadłego mleka. Ubrania należy namoczyć w nim przynajmniej na noc, potem dokładnie wypłukać i wyprać z dodatkiem zwykłych detergentów.

Na koniec warto dodać, że białym ubraniom, pościeli i obrusom nie służy suszenie ich na słońcu czy w suszarkach. Poddanie białych tkanin działaniu wysokiej temperatury sprzyja ich żółknięciu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (126 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Uśmiechnij się :)  30 czerwca 2017 15:23

  Niestety unikam białych ubrań i tkanin, bo od zawsze miałam problem z utrzymaniem ich w czystości. Kilka prań i robią się po prostu brzydkie. Postaram się wypróbować opisane tu metody 😉

  Odpowiedz
 2. Amaretta  30 czerwca 2017 17:55

  Nie suszyć w suszarce ani na słońcu… Ja chyba nie mam cierpliwości. A co z prasowaniem? To też przecież wysoka temperatura.

  Odpowiedz
 3. Aromer0209  1 lipca 2017 15:27

  Bardzo lubię białe bluzki w sezonie letnim, niestety bardzo szybko szarzeją i wyglądają na stare więc to takie moje jednosezonówki co roku kupuje coś nowego w tym kolorze

  Odpowiedz
 4. martucha180  1 lipca 2017 20:34

  O proszku do prania nie wiedziałam.

  Odpowiedz
 5. efffciaa  5 października 2017 13:17

  A ja uwielbiam białe ubrania , jednak one bardzo szybką zmieniają się w mojej garderobie , ponieważ zawsze na nich pojawiają się jakieś plamy niezmywalne ….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany