Ja zorganizować wymarzone wesele i nie zbankrutować?

Dzień ślubu należy do jednego z najważniejszych w życiu bez względu na wiek nowożeńców czy miejsce ich zamieszkania. Wiele osób, szczególnie kobiety, dużo wcześniej ma już w głowie obraz wymarzonego wesela. Jak zorganizować takie wydarzenie i nie zbankrutować przy tym? Oto nasz krótki poradnik.

Idealne wesele – jak zorganizować

Ślub i wesele, oprócz tego, że są wyjątkowymi wydarzeniami w życiu narzeczonych i ich rodzin, kojarzą się jednak, przede wszystkim, z dużymi wydatkami. Wiele w tym prawdy, ale, jak to mówią, każda moneta ma dwie strony. Zazwyczaj, po czasie euforii związanej z oświadczynami, nadchodzi okres otrzeźwienia oraz rzeczowego, skrupulatnego planowania ślubu i przyjęcia weselnego. Wtedy dokonywane jest podliczenie kosztów, które nierzadko przyprawiają o ból głowy. Jednak można zorganizować wymarzone wesele, a przy okazji ograniczyć nieco wydatki. Jak to zrobić?

Na czym nie warto oszczędzać?

 Podczas planowania ślubu i wesela znajdzie się wiele obszarów generujących duże koszty, które można sprytnie ograniczyć bez szkody dla jakości wydarzenia. Jednak są takie elementy, na których, po prostu, nie warto oszczędzać. Chodzi przede wszystkim o uwiecznienie uroczystości. Lepiej nie ograniczać wydatków na fotografa i na kamerzystę, bo zdjęcia i film to często jedyne pamiątki, które pozostaną po ślubie oraz weselu i będą przeglądane przez wiele lat, być może małżonkowie będą do nich wracali z sentymentem albo będą pokazywali je rodzinie i przyjaciołom. Dlatego warto zadbać o wynajęcie sprawdzonych profesjonalistów, najlepiej poleconych przez znajomych, którzy zapewnią wysoką jakość zdjęć i materiału filmowego. Jeśli już chcemy tu oszczędzać, lepiej ograniczyć ilość odbitek, niż ilość sesji.

wesele2Podobnie jest z muzyką, która będzie towarzyszyła przyjęciu weselnemu. Warto zadbać o dobry zespół, który stworzy wyjątkową atmosferę, zapewni dobrą zabawę gościom, a do tego będzie potrafił poprowadzić profesjonalnie wesele. Jeśli już zależy nam na oszczędności w tym obszarze, można poszukać DJ’a zamiast zespołu.

 Ograniczamy wydatki

 Jest wiele różnych elementów, na których możemy zaoszczędzić. Jednak wszelkie optymalizacje wydatków należy robić z głową, dokładnie planując, rozważając wszelkie „za” i „przeciw”. Ważne jednak, żeby nie przesadzić w oszczędzaniu, bo to może odbić się na jakości przyjęcia weselnego. Przede wszystkim można spróbować wynająć taniej auto dla Pary Młodej lub poszukać odpowiedniego samochodu wśród znajomych. Suknia ślubna jest szalenie istotna dla Panny Młodej, ale czasami warto zdecydować się na wypożyczenie kreacji, zamiast na jej kupowanie. Również garnitur Pana Młodego musi być elegancki, ale nie oznacza to, że powinien być najdroższy na rynku. Kolejne oszczędności można znaleźć w przypadku zaproszeń (tańsze potrafią być również wysmakowane estetycznie), nic się nie stanie, jeśli zrezygnujemy z dekoracji kościoła lub dogadamy się w tej sprawie z innymi parami, biorącymi ślub w tym samym dniu, dzieląc koszty. Zamiast dekorować salę weselną, warto poszukać takiej, która ma już swój stały wystrój, przystosowany do wesel.

To tylko kilka przykładów, gdzie warto i należy szukać oszczędności, ale, oczywiście, jest jeszcze wiele innych obszarów, które pozwalają ograniczyć wydatki. Ważny jest niebanalny pomysł na ślub i wesele, a jego realizację można przecież przeprowadzić w różny sposób, niekoniecznie najdroższy.

Źródło: https://wesele123.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (102 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. AnnaKwasniak  12 lutego 2016 10:36

  Dla każdej pary taki dzień jest wyjątkowy, a dobrze zaplanowane działania mogą tylko pomóc go zrealizować zgodnie w tym o czym marzliśmy ;). Ja ten dzień mam za sobą, wiem, że kilka rzeczy było nie dopracowanych, ale i tak zawsze miło wspominam ten dzień 😉

  Odpowiedz
 2. Jaworka  12 lutego 2016 10:54

  Wszystko już po za mną ale też przygotowania do ślubu trwały dość długo sale weselną trzeba było zamówić już 2 lata wcześniej nauka pierwszego tańca to wszystko trochę trwało a wieczór panieński był obowiązkowo jak również kawalerski. Świetny artykuł dla tych co sa jeszcze przed bardzo przydatny

  Odpowiedz
 3. malinowaja  12 lutego 2016 11:19

  Wszystko dobrze zaplanowane musi być 🙂

  Odpowiedz
 4. martucha180  12 lutego 2016 11:26

  I tak zaliczy się jakąś wpadkę, nie ma ideałów 🙂

  Odpowiedz
 5. Żanett  12 lutego 2016 11:42

  Najważniejsze, aby wszystko było zaplanowane według uznania zainteresowanych, a nie pod naciskiem aktualnej mody i oczekiwań innych.

  Odpowiedz
 6. Ewelina  12 lutego 2016 19:35

  Temat akurat dla mnie na czasie, bo w przyszłym roku planujemy ślub i wesele 🙂 Same przygotowania już rozpoczęliśmy i muszę przyznać, że mnie to bardzo ekscytuje 🙂

  Odpowiedz
 7. IwonaLFC  12 lutego 2016 21:05

  Nie planuję jeszcze wesela, aczkolwiek przyznam że ta tematyka zawsze mnie pociągała. U mnie ciężko byłoby na pewno zaoszczędzić na samych kosztach związanych z salą i gośćmi, ponieważ mam ogromną rodzinę. Sama potrafiłabym jednak bez problemu zrezygnować z droższej sukni ślubnej.

  Odpowiedz
 8. lilkawodna  13 lutego 2016 14:37

  Wbrew pozorom nie ma ogromnej różnicy cenowej między weselem średnim a duży. tak naprawdę za orkiestrę, fotografa, kamerzystę, makijaż, fryzurę, suknię i garnitur ze wszystkimi dodatkami i mszę w kościele płac się tyle samo czy robimy małe czy duże wesele. Różnica jest jedynie w ilości gości a co za tym idzie pieniędzy za jedzenie i niekiedy za salę większą trzeba płacić więcej. Z drugiej strony więcej gości większe prawdopodobieństwo ,że więcej pieniędzy uzbieramy z prezentów i więcej wydatków się zwróci. My tak z mężem ustaliliśmy, że za to co trzeba było płaciliśmy przed weselem z odłożonych pieniędzy a za inne rzeczy po weselu z uzbieranych z prezentów. I tym sposobem zrobiliśmy sobie sami całe wesela na 110 osób. Bez pożyczania i bez wsparcia finansowego od rodziców.

  Odpowiedz
 9. Anna  13 lutego 2016 20:08

  Bardzo trafiony artykuł jak dla mnie 🙂 Aż załuję, że taki krótki.. i liczę na więcej w podobnej tematyce. Pomału zbieram informację dotyczące ślubu, i interesuje mnie dosłownie wszystko.

  Odpowiedz
 10. gusia.  14 lutego 2016 21:12

  No właśnie,niektórzy tak sobie wieli to do serca,żeby nie zbankrutować,że wcale nie biorą ślubu i nie robią wesel .

  Odpowiedz
 11. martus2833  14 lutego 2016 22:24

  Temat zawsze na czasie!!! Nasze wesele organizowaliśmy 6 lat temu; zaprosiliśmy rodzinę i przyjaciół – około 75 osób. Wyszliśmy z założenia, że są pozycje, na których oszczędzać nie można. Tak więc restaurację rezerwowaliśmy prawie 2 lata wcześniej, podobnie jak zespół. Jedzenie (ilość i jakość) i muzyka to dwa kluczowe elementy udanej imprezy. Do tego dochodzi fotograf (nasz okazał się kompletną pomyłką).

  Odpowiedz
 12. Aneta  15 lutego 2016 11:41

  Ciekawy artykuł. Zgadzam się, że są pewne rzeczy, na których nie warto oszczędzać, bo może się to obrócić tylko przeciwko nam 🙂 Jeszcze nie planuję swojego wesela, ale chciałabym, aby było fajnie zorganizowane, wszystko dopięte na ostatni guzik i żebym nie musiała się wstydzić np. za zespół 🙂

  Odpowiedz
 13. bbo  15 lutego 2016 21:30

  A ja dziś bym zupełnie zrezygnowała z wesela. Nie, to nie jest najważniejsze. Za to zainwestowałabym w podróż poślubną: z dala od rodziny, znajomych, tylko naszą podróż.

  Odpowiedz
 14. passa  25 lutego 2016 20:53

  Przerażają mnie całe te przygotowania, planowanie. No i wydatki. Chyba… Jeszcze zaczekam. 🙂

  Odpowiedz
 15. efffciaa  27 marca 2016 15:00

  Piękny tort 🙂 Na takich wydarzeniach raczej nikt nie oszczędza , zazwyczaj wychodzimy z założenia , że to jest tylko raz w życiu , chociaż to , że to ma być akurat raz to w dzisiejszych czasach raczej wątpliwe – niestety 🙂

  Odpowiedz
 16. go beatka  28 października 2016 12:27

  Przede wszytskim tzreba dobzre go rozplanoważc, Założyć budżet i dążyć do tego by go nie przekraczać.
  My np. wszytskie zrecyz dkeoarcje zamawiliśmy wi nterencie by było efektywniej i taniej, np. winietki zamawiliśy stąd artisfera.pl/winietka-na-stol-klasyczna-elegancja-p-18.html, były w dobrej cenie a zachwycyiły każdgeo goscia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.