Idealna skóra bez rozstępów
Najczęściej pojawiają się u kobiet w ciąży i osób gwałtownie przybierających na wadze. Ryzyko ich wystąpienia warunkują też czynniki genetyczne. Nowoczesna medycyna estetyczna zna sposób na pozbycie się rozstępów i przywrócenie skórze gładkości. Nieestetyczne rozstępy pojawiają się najczęściej na brzuchu, w okolicach ud i pośladków, a u kobiet również na piersiach. Przyczyną ich powstawania jest zbyt szybkie tempo rozciągania się skóry, które powoduje rozrywanie znajdujących się w niej włókien kolagenowych. Za zmniejszenie poziomu kolagenu w organizmie odpowiada nadmierna produkcja kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Pojawia się on w zwiększonej ilości w okresie ciąży, dorastania czy jako skutek gwałtownego przybrania na wadze. Ryzyko wystąpienia rozstępów wzrasta również w przypadku problemów hormonalnych, może być również spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi.
Jak skutecznie usunąć rozstępy?
Rozstępy to stan skóry, który nie ma możliwości samoistnej regeneracji. W przypadku długotrwale utrzymującego się problemu, skutecznym sposobem na jego usunięcie będzie zastosowanie światła lasera. – Rozstępy na brzuchu i udach wymagają głębokiej stymulacji tkanki łącznej, dlatego zaleca się zastosowanie innowacyjnej technologii platformy Vela. Po serii zabiegów, od 4 do 6, można kontynuować kurację zabiegiem frakcyjnym lub dermabrazją laserową – wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z firmy SHAR-POL, specjalizującej się w technikach laserowych z zakresu medycyny estetycznej. – Natomiast rozstępy na piersiach wymagają innych zabiegów. Jako pierwszą wykonuje się stymulację kolagenu, stosując technologię elos. Kolejny etap to zabieg frakcyjny lub dermabrazja laserowa niskimi parametrami, z uwagi na delikatną okolicę tej partii ciała – dodaje ekspert. Problem rozstępów dotyka wielu kobiet w okresie ciąży, ale o tym, kiedy można wykonać zabieg po urodzeniu dziecka zdecyduje lekarz. Zazwyczaj usunięcie rozstępów na brzuchu możliwe jest po 2 miesiącach po porodzie.
Jak można zapobiegać powstawaniu rozstępów?
Aby zmniejszyć ryzyko powstania rozstępów warto zwrócić uwagę na nasz sposób żywienia. Drastyczne diety, dzięki którym w krótkim czasie możemy zgubić kilogramy, bardzo często powodują też efekt jo-jo, a także osłabiają elastyczność skóry. Gwałtowne przybranie na wadze sprzyja niestety powstawaniu rozstępom, dlatego najlepsza dla naszego ciała będzie rozsądna, zbilansowana dieta, bogata w niezbędne składniki odżywcze. Przeciwdziałać rozstępom można także stosując odpowiednie kosmetyki, które dzięki zawartości aktywnych składników skutecznie zapobiegną niedoskonałościom skóry. Jej gładkość pomogą utrzymać również masaż i regularna aktywność fizyczna.
ciekawy artykuł..
Artykuł jak ich wiele, jednak fajnie, że taki też się ,,w serwisie” pojawił, gdyż dotyczy dużej ilości kobiet. Prawda jednak taka, że na rozstępy w największym stopniu wpływają uwarunkowania genetyczne, jeśli nasze mamy mają rozstępy jest dość spore prawdopodobieństwo, że i my będziemy je mieć. Często pierwsze rozstępy pojawiają się w okresie dojrzewania (ja tak miałam). Laser może i działa – nie wiem nie próbowałam, bo po prostu nie jest na moją kieszeń. Co do kremów – są lepsze i każdy musi znaleźć odpowiedni dla siebie (najlepiej działający). Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć tylko tyle, że drogie kremy wcale nie są takie dobre.
Są lepsze i gorsze miało być 😛
Rozstępy…
Ciężki temat.
Aczkolwiek artykuł warty czytania;)
Ja Niestety laseru niestosowałam ale co do kremów itp mazideł to nic mi nie dało…
A moje rozstępy wcale nie są duże ani głębokie…
Więc zgadzam się z koleżanką wyżej że nie koniecznie trzeba łupać 300 zł na krem który może nam dać działanie kremu za 50 zł..
Nie wierzę ani w skuteczne zapobieganie, ani w likwidowanie. W pewnym stopniu to się udaje, ale nie do końca. Ja przez całą ciążę stosowałam na brzuch kremy i masaże i nie miałam rozstępów, ale ostatnie trzy tygodnie spędziłam w szpitalu z brzuchem tak wielkim, że trudno mi było cokolwiek samej zdzialać. I co? I po porodzie zobaczyłam, że całe podbrzusze jest w tych paskudnych kreskach. 8,5 miesięcy zapobiegania nic nie dało:((((
ja niestety am roztepy 🙁