Jaka jest idealna różnica wieku między partnerami?

Podobno najważniejsza w życiu jest miłość, a tej nie przeszkodzą nawet różnice w metryce wieku. Naukowcy z Uniwersytetu Emory w Atlancie przeprowadzili badania, dzięki którym wyznaczyli jaka jest idealna różnica wieku między partnerami, która zwiększa prawdopodobieństwo tego, że związek przetrwa. 

romans

 

Badacze z Uniwersytety Emory w Atlancie przebadali 3 tysiące osób, a badania nie pozostawiły wątpliwości. Im większa między partnerami różnica wieku, tym większe prawdopodobieństwo rozstania. Powodem tego może być ocena takiej relacji przez społeczeństwo, różne życiowe cele, wzorce i interesy na różnych etapach życia, w których się znajdują. 

Okazuje się, że pary, których różni zaledwie 5 lat różnicy mają już 18% szans na rozstania. Liczba ta drastycznie wzrasta, bo prawdopodobieństwo rozstania się partnerów, których dzieli 10 lat różnicy to już 39%! Przy znacznej różnicy wieku, jak 20 lat to aż 95% prawdopodobieństwa.  

Jaka jest w takim razie idealna różnica wieku między partnerami?

Badacze oceniają, że jest to zaledwie rok, a u tych par szanse na zakończenie związku to zaledwie 3%. 

Sami naukowcy jednak zastrzegają, że na związek między ludźmi składa się tak wiele zmiennych, że tak naprawdę wszystko zależy od samych partnerów. Podobnie jak oni jesteśmy zdania, że miłość to rejon obcy nauce i długo jeszcze tak pozostanie. A same badania można traktować raczej jako ciekawostkę niż wyrok. W końcu wszystko zależy od nas samych, a zakochani tak, czy siak nie słuchają nikogo.  

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Hidari11  2 listopada 2016 06:23

  Moich rodziców dzieli 7 lat. Są szczęśliwi, żadnych problemów, kłótni, bo ich związek powstał na silnej więzi i przyjaźni, która trwa do dziś i będzie trwać.
  Ja jeszcze nigdy nikogo nie miałam, ale wydaje mi się, że różnica wieku nie jest istotna, bo nie każdy po prostu czuje się na swój wiek. Do pewnej granicy. Myślę, że kilkanaście lat i więcej to przesada. Ja bym się czuła z kimś tak starym jak z ojcem lub starszym bratem, wujkiem, a nie chłopakiem. Uważam, że różnice kilkanastu lat i więcej skutkują różnicami mentalności, zainteresowań, trybu życia. Te różnice nie są do przeskoczenia- wtedy albo starszy partner usilnie się odmładza, co stać się może karykaturalnym wizerunkiem, albo młodszy, niestety, się duchem i umysłem postarza.
  Z reguły starsi mężczyźni czują się młodziej przy młodych kobietach, stąd np. związki typu Renata Kaczoruk i Kuba Wojewódzki. Nie rozumiem w tym momencie tych młodych kobiet.
  Optymalna różnica to kilka lat, najczęściej 2,3 w przypadku ludzi, jakich znam.

  Odpowiedz
 2. martuska665  2 listopada 2016 07:50

  zgodzę się ze zdaniem że, same badania można traktować raczej jako ciekawostkę niż wyrok

  Odpowiedz
 3. justyna8  2 listopada 2016 09:27

  Ja też myślę, że im mniejsza różnica wieku, tym szanse na przetrwanie związku większe. Kwestia zbieżności potrzeb.

  PS Warto zrobić jeszcze raz korektę tego tekstu.

  Odpowiedz
 4. A. czy  2 listopada 2016 14:57

  Badania badaniami, tyle że w życiu bywa różnie. Jasne ,że duże różnice wiekowe nie zawsze wychodzą na korzyść, ba czasami są nawet problematyczne. Sama, wśród moich znajomych czy rodziny, jestem w stanie wskazać kilka a nawet kilkanaście par w których pojawiają się duże różnice wiekowe ale nie sądze że jest to duży problem, szczerze nie zwracam na to uwagi. Jesli ludzie sie kochają, to moim zdaniem róznica wieku nie gra roli, a to że niektórzy mają z tym problem – trudno.

  Odpowiedz
 5. ewalub  2 listopada 2016 15:32

  Różni są ludzie. Niby równolatkowie mogą mieć więcej wspólnego, ale są też np. kobiety, które lepiej się czują ze starszym mężczyzną. Prawdziwe uczucie potrafi przezwyciężyć różnice wieku.

  Odpowiedz
 6. Mimi  2 listopada 2016 15:58

  Kolejna wielka bzdura.
  moja babcia była młodsza od dziadka 20 lat żyli ze sobą lat 45.
  Zawsze w zgodzie i miłóści.
  Mój partner jest starszy 10 lat … czasem mam wrażenie że to on jest jeszcze dzieckiem ale mimo wszystko jesteśmy zgodni i nie zapowiada się abyśmy szli drogą ku rozstaniu a wręcz przeciwnie.
  Wszystko to zależy nie od wieku a tempa dojrzewania i zdobywania doświadczeń.

  Odpowiedz
  • sylwiawes  2 listopada 2016 22:57

   Zgadzam się z Tobą . Też uważam ,że wiek nie ma tu dużego znaczenia . Jest wiele par u których różnica wiekowa jest mała a mimo to nie są ze sobą szczęśliwi.
   Mam w rodzinie parę którą dzieli 20 lat różnicy i są ze sobą bardzo szczęśliwi 🙂

   Odpowiedz
 7. Uśmiechnij się :)  4 listopada 2016 07:06

  Dla mnie również te badania to bujda. Wiek nie ma znaczenia, jeśli ma się z partnerem wspólne pasje i podobne podejście do życia, to będzie nam razem dobrze. Jeśli miałabym wierzyć tym badaniom, to w sumie bym się cieszyła. Między mną a moim partnerem jest rok różnicy i na razie nie zapowiada się, żebyśmy mieli się rozstawać, a wręcz przeciwnie 😉

  Odpowiedz
 8. mama_kazala  4 listopada 2016 22:18

  a ja tam się dobrze czuję z młodszymi facetami , chyba jestem niedojrzała 🙂

  ktoś ma podobnie?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany