Hot joga – czym jest i kto może z niej korzystać? Gorący trend z USA zyskuje sławę także u nas!

Ćwiczenie w wysokiej temperaturze dla wielu osób jest prawdziwą udręką. Nie da się jednak zaprzeczyć, że taka forma aktywności pomaga w skuteczniejszym spalaniu tkanki tłuszczowej. Jedną z nim jest hot joga, która przybyła do nas ze Stanów Zjednoczonych i powoli zyskuje swoich zwolenników. Czym jest i czy jest lepsza od jej tradycyjnej formy? Sprawdzamy!

Spis treści:

hot joga

Fot. Freepik

Na czym polega hot joga?     

Ten rodzaj aktywności należy to grupy tzw. hatha-jogi i wywodzi się z Indii. W tym przypadku ćwiczenia uprawiane są w dość wysokiej temperaturze, co ma podnosić ich efektywność. Pomieszczenie jest więc dodatkowo ogrzewane i panuje w nim między 38-41 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza to ok. 40%. Takie warunki w sali mają za zadanie nie tylko przekładać się na szybsze spalanie kalorii, ale także sprawiać, że mięśnie stają się bardziej elastyczne i podatne na rozciąganie, co zapobiega skutecznie kontuzjom. Sesja trwa 90 minut i pdczas tego czasu ćwiczy się aż 26 pozycji. Pomysłodawcą tej metody jest guru jogi indyjsko-amerykański Bikram Choudhury, który ponoć nazywał sale do ćwiczeń hot jogi „komnatami tortur”. Mimo dość odważnego ujęcia tematu to określenie nie zniechęciło fanów jogi do uprawiania jej „gorącej ” odmiany. Dlatego choć ta forma aktywności została spopularyzowana już w latach 70-tych jej sława trwa do dziś.

Hot joga – jak się do niej przygotować?

Hot joga to specyficzna forma aktywności, którą należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem. Ważne jest, aby ostatni posiłek zjeść ok. 2 godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Do tego ze względu na panujący w pomieszczeniu „tropikalny” klimat należy zadbać o solidne nawodnienie organizmu oraz odpowiednie ubranie, które nie spotęguje nadmiernego pocenia. Strój do hot jogi powinien być zatem przewiewny i nie dopuszczać do przegrzania ciała. Sprawdzą się tu oddychające tkaniny takie jak np. bawełna. Dobrym pomysłem na strój do jogi mogą być krótkie legginsy i biustonosz do ćwiczeń lub szorty w połączeniu z cropp topem. Na linii włosów warto też założyć opaskę pochłaniającą pot i zapobiegającą jego spływaniu po czole.

ćwiczenie jogi

Fot. Freepik

Jak nawodnić organizm po ćwiczeniach?

Wysoka temperatura i intensywne pocenie się w trakcie ćwiczeń wymaga szczególnej troski o organizm po zajęciach hot jogi. Ma to na celu zapobiegnięcie omdleniom, zawrotom głowy czy ogólnemu uczuciu wyczerpania. Dobrym sposobem na szybkie uzupełnienie elektrolitów jest woda kokosowa. Bogatym źródłem potasu jest także sok pomidorowy, więc warto go pić po aktywności w gorącym pomieszczeniu. W nawodnieniu doskonale sprawdzi się też wysokozmineralizowana woda wzbogacona sokiem z cytryny.

Zalety hot jogi

Zwolennicy tej metody podkreślają, że taka forma aktywności skutecznie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, więc szybciej można zauważyć efekty pod postacią wyszczuplenia ciała i ujędrnienia skóry. Dzięki niej wzmocnieniu ulegają mięśnie i stają się także bardziej elastyczne. Do tego hot joga odciąża mięśnie przez co nawet po intensywnym treningu nie towarzyszą nam bóle kostno-stawowe. Z innych prozdrowotnych profitów uprawiania jogi w wysokiej temperaturze można wymienić także poprawę snu czy nawet wzrost odporności. Taka aktywność to także antidotum na stres. Joga świetnie bowiem wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi. Poza tym redukuje także poziom cholesterolu oraz poprawia pracę serca, a także działa detoksykująco. Co ciekawe ponoć wysokotemperaturowa sesja jogi świetnie wpływa też na psychikę, a nawet może łagodzić objawy depresji niwelując napięcia i lęki. Poza tym oddychanie w rozgrzanym i wilgotnym pomieszczeniu także zbawienny wpływ na układ oddechowy poprawiając jego wydolność.

kobieta ćwicząca jogę

Fot. Freepik

Przeciwwskazania do wykonywanie „gorącej jogi”

Choć taka forma aktywności daje bardzo dobre efekty zarówno dla zdrowia, jak i sylwetki to nie każdy może ją praktykować. Ze względu na wysoką temperaturę nie jest ona wskazana w przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym, astmą czy chorobami układu krążenia oraz tendencją do omdleń. Poza tym nie powinny jej wykonywać osoby kobiety w ciąży czy cukrzycy. Przeciwwskazaniem są tu także choroby nerek czy serca, a także reumatyzm. W przypadku wątpliwości najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (18 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...