Horrory na jesienne wieczory – 14 filmów, przy których będziesz się bała

Ciężkie, ołowiane chmury. Deszcz bębniący w parapet. Liście, które spadają bez opamiętania, pozostawiając nagie drzewa. Wilgoć wisząca w powietrzu i mgła szczelnie spowijająca krajobraz. Takie bywają jesienne dni. Taka sceneria wpisuje się też idealnie w estetykę filmów grozy.

Lubimy oglądać filmy, które wywołują w nas silne emocje. Płacz nas oczyszcza, a strach…no właśnie, dlaczego tak bardzo lubimy się bać? Psychologowie mówią o tak zwanej przyjemności ze strachu. Jest to po prostu mieszanina strachu i radości, która wiąże się z powrotem do bezpieczeństwa. Wiemy, że lęk, który odczuwamy dotyczy wyimaginowanej rzeczywistości, a my cały czas bezpiecznie siedzimy w fotelu. Na tym właśnie polega przecież cała radość czerpana z oglądania fajnych filmów!

Jeśli lubisz się bać, mamy dla Ciebie horrory, które znakomicie się sprawdzą w długie, jesienne wieczory!

Horrory

Źródło: www.pixabay.com

 

Horrory na jesienne wieczory – 14 filmów, przy których będziesz się bała

1. Coś (The Thing) John Carpenter

 

Film Johna Carpentera z 1982 roku zaliczany do klasyki kina z Kurtem Rusellem w roli głównej. Akcja rozgrywa się na Antarktydzie na stacji badawczej. Napięcie rośnie stopniowo, jest nam z aptekarską wręcz precyzją dawkowane. Grozę w tym filmie budują okoliczności – dwunastoosobowa ekipa badawcza otoczona zewsząd śniegiem, odcięta od reszty świata na odległym pustkowiu. I „coś”! Coś w zasadzie bliżej nieokreślonego, co okazuje się uśpionym przez 100 000 lat organizmem spragnionym krwi. Fakt, iż zawłaszcza sobie ludzkie ciała utrudnia z nim walkę. Czy udaną? Jeśli jeszcze nie oglądałaś koniecznie nadrób zaległości.

 

 

2. Mucha (The Fly) David Cronenberg

 

Horror z pogranicza science fiction. Główny bohater – Seth Brundle grany przez Jeffa Goldbluma – to naukowiec, który w tajemnicy buduje urządzenie teleportujące żywe organizmy. Seth postanawia sprawdzić działanie machiny i próbuje się teleportować. Niestety w trakcie całego eksperymentu nie jest sam – do urządzenia wlatuje mucha. Początkowo bohater nie odczuwa żadnych skutków tego naukowego doświadczenia i nietypowego w nim udziału muchy. Z czasem jednak zachodzą w nim zmiany…Jakie? Przekonaj się sama.

 

 

3. To (It) Andy Muschietti

 

Derry. Miasteczko jakich wiele. Jedno z całą pewnością je różni od tysiąca podobnych – To! Czym lub kim jest To? To klaun, który żywi się ludzkim strachem. A jak wiadomo każdy się czegoś boi, co sprawia, że demoniczny cyrkowiec staje się silniejszy. Jego ofiarą padają kolejne dzieci, w tym brat Bena – Georgie. To właśnie Ben, razem z przyjaciółmi, podejmie walkę z groteskowym wrogiem. Jak klaun poradzi z sobie z paczką dzieciaków, postrzeganych przez najbliższe otoczenia, jako frajerów? Odpowiedź znajdziesz w filmie. Uwaga – w kinach właśnie leci To: rodział drugi.

 

giphy.com

 

4. Omen (The Omen) Richar Donner

 

O godzinie szóstej, szóstego dnia i szóstego miesiąca w Rzymie rodzi się chłopiec. Niestety jego matka umiera przy porodzie. W tym samym czasie, inna kobieta, w trakcie porodu traci syna. Zdesperowany mąż zgadza się na zamianę i adoptuje chłopca, którego matka zmarła tuż po porodzie. Damien (bo tak nazywa chłopca małżeństwo) z upływem lat okazuje się dość niezwykłym dzieckiem. Jego rodzice nie zdają sobie sprawy, że jest on potomkiem szatana, bibilijnym Antychrystem!

 

 

5. Egzorcyzmy Emily Rose (The Exorcism of Emily Rose) – Scott Derrickson

 

Adwokat Erin Bruner  broni Kościół i księdza, ojca Richarda Moore’a. Duchowny postawiony jest w stan oskarżenia w związku ze śmiercią Emily Rose. Młoda kobieta umarła podczas egzorcyzmów przeprowadzanych przez mężczyznę. Dzięki retrospekcji poznajemy losy niewinnej i wierzącej dziewczyny, która została opętana przez demona. Historia o tyle przerażająca, że sprawia wrażenie, że mogłaby spotkać również nas.

 

 

6. The Blair Witch Project – Daniel Myrick, Eduardo Sanchez

 

Niskobudżetowy film, który zyskał niesamowitą popularność i przyniósł wielomilionowe zyski. Był to, na swoje czasy, dość nowatorski horror, zapewne ze względu na zastosowaną technikę „found footage”. Polega ona tym, że film stylizowany jest na amatorskie nagranie. Widzimy zatem perspektywę bohatera i z tej perspektywy interpretujemy zachodzące zjawiska. Chwiejny obraz, ciemny las, niepokojące odgłosy – to efekty, które pobudzają wyobraźnię, działają na podświadomość i odwołują się do naszego lęku przed tym, co niewidoczne.

 

 

7. Zejście (The Descent) – Neil Marshall

 

Grupa przyjaciółek wybiera się na wycieczkę w Appalachy. Schodzą one do niezbadanej wcześniej jaskini, która w pewnym momencie zawala się, odcinając drogę powrotną. Uwięzione kobiety szukając wyjścia z jaskini, odkrywają, że nie są same. Okazuje się, że pod ziemią mieszkają człekokształtne drapieżne istoty, które zdecydowanie nie mają przyjaznych zamiarów. W pewnym momencie drogi przyjaciółek rozchodzą się…czy któraś z nich wyjdzie żywa?

 

giphy.com

 

 

8. Paranormal Activity – Oren Peli

 

Nie ma bestii. Nie ma spektakularnego rozlewu krwi. Film nie epatuje drastycznymi obrazami, nie potęguje nastroju niepokojącą muzyką. Nie ma mgły, opuszczonego domy czy namacalnego potwora z kłami i złowieszczym wzrokiem. A mimo to film przeraża. Zaczyna się niewinne, od odgłosów, które zna każdy, kto mieszka w domu. Stopniowo akcja się zagęszcza prowadząc nas do tragicznego finału.

 

 

9. Piła (Saw) – James Wan

 

Film rozpoczyna się zaskakującą sceną – mężczyzna budzi się w pomieszczeniu, w którym znajdują się jeszcze dwie osoby: przykuty do rury mężczyzna i leżący w kałuży krwi martwy człowiek. W lewej ręce nieboszczyka znajduje się rewolwer, w prawej zaś odtwarzacz kasetowy. Okazuje się, że przebywający w pomieszczeniu mężczyźni  mają ukryte w kieszeniach spodni kasety magnetofonowe. Do kasety jednego z nich dołączony jest także klucz i kula do pistoletu. Co znajduje się na taśmach? Czy więźniom uda się rozwikłać sytuację? Koniecznie zobacz, gdyż zakończenie przynosi niespodziewany finał.

 

 

10. Christine – John  Carpenter

 

To adaptacja książki Stephena Kinga, opowiadająca o miłości nastolatka do eleganckiego samochodu. Miłości podszytej zazdrością, która zbiera krwawe żniwo. Okazuje się bowiem, że Christine to zaborcze auto, które nie toleruje innych osób wokół chłopaka, zwłaszcza tych, którzy próbują z nim zadrzeć. Przekonaj się jak Christine rozprawia się ze swoim ofiarami!

 

11. Babadook – Jennifer Kent

 

To historia matki, która po śmierci męża samotnie wychowuje syna. Dziecko twierdzi, że w domu czyha potwór (ale nie taki jak przerażająca zabawka Huggy Wuggy), choć kobieta jest początkowo sceptycznie nastawiona. I choć podobne historie o tym, że wydaje nam się, że coś istnieje znamy, to film niewątpliwie trzyma w napięciu. Dodatkowym walorem jest warstwa wizualna, obrazy jednocześnie zachwycają i niepokoją.

 

giphy.com

 

12. Obecność (The Conjuring) – James Wan

 

Małżeństwo Warrenów zajmuje się badaniem zjawisk paranormalnych. Pewnego dnia na pomoc wzywa ich rodzina, która żyje na odludnej farmie. Okazuje się, że w ich domu mieszka tajemnicza zjawa. Warrenowie napotykają klasyczne oznaki demonów. Para badaczy staje więc do walki z najstraszniejszym demonem, z jakim kiedykolwiek mieli do czynienia.

Tego typu horrory nie są niczmy nowym, ale z całą pewnością „Obecność” jest klasyką gatunku, którą trzeba zobaczyć!

 

 

13. The Ring – Gore Verbinski

 

Kaseta wideo, po której obejrzeniu czeka na ciebie śmierć? Czy to w ogóle możliwe? Rachel Keller, dociekliwa dziennikarka, dociera do owej śmiercionośnej taśmy i postanawia ją obejrzeć. Niedługo potem odbiera telefon, mówiący o jej śmierci, która ma nastąpić za 7 dni…Młoda kobieta podejmuje walkę z czasem i próbuje rozwikłać tajemnicę związaną z kasetą i jej niebezpiecznym przesłaniem. Jeśli są horrory, po których nie bałaś się wyłączyć telewizora, to po tym możesz zacząć się bać.

 

 

14.  Dom w głębi lasu (The Cabin in the Woods) – Drew Goddard

 

To nie jest typowy horror. Choć spełnia wszelkie zasady, jakie film grozy powinien spełniać, to jednak zaskakuje widza. Jest dom, gdzieś w głębi lasu, jest paczka przyjaciół i pewne, nie do końca jasne zjawiska…Jednak Dom w głębi lasu to gra z konwencją i oczekiwaniami odbiorców i możesz być pewna, że…niczego do końca nie można być pewnym! Jeśli lubisz horrory z przymrużeniem oka, ten może Ci się spodobać.

 

 

To horrory, które trzeba obejrzeć – czy znasz jakieś, których zabrakło na liście?

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,20 z 5)
zapisuję głos...