Wielki horoskop słowiański – które bóstwo naszych przodków jest Twoim astrologicznym patronem?

Przyzwyczailiśmy się do 12 (ewentualnie 13) znaków zodiaku i to na nich opieramy zazwyczaj astrologiczną wiedzę na swój temat. Ale jeszcze niedawno było inaczej. Nasi słowiańscy przodkowie wyróżniali ich bowiem aż… 16. Jesteście ciekawi, jakie bóstwa patronowały osobom urodzonym w wyznaczonych cezurach roku? Przedstawiamy wieki horoskop słowiański, oparty na dawnych wierzeniach i opracowany przez naszą wróżkę Fortunatę!

horoskop słowiański

www.unsplash.com; Michael Walk

Wielki horoskop słowiański – które bóstwo naszych przodków jest Twoim astrologicznym patronem?

 

Czarnobóg (24 grudnia – 30 stycznia)

Osoby, którym patronuje Czarnobóg to jednostki o wysoce rozwiniętej wyobraźni i wzniosłych dążeniach. Zwykle obierają sobie dalekosiężne cele i dążą do nich z godną podziwu determinacją. Nie boją się wyzwań, a jeśli naprawdę o czymś zamarzą, są gotowe tworzyć to samodzielnie i od podstaw. Zakochują się raz na zawsze, a w kwestiach interpersonalnych kierują się własną intuicją. Czarnobóg zapewnia swoim dzieciom finansową pomyślność i żywy entuzjazm wobec żywionych przez nie pasji. Daje im także zdolności przywódcze i nieustraszoną wolę walki na różnych polach. Być może dlatego bywają zbyt wymagające w stosunku do innych, a nierzadko także do samych siebie.

 

Weles (31 stycznia – 21 marca)

Przyjście na świat pod okiem Welesa obdarza jednostkę dwoistą naturą. Bywa, że jest gotowa nieść pomoc innym, oddając im ostatni grosz. Innym razem ulega jednak pokusom „ciemnej strony” i łamie zasady, byle tylko spełnić swój kaprys. Tę słabość charakteru nadrabia wrodzonym optymizmem, dzięki któremu ludzie są w stanie wiele jej wybaczyć. Ma szerokie grono przyjaciół, ale w pracy pozostaje indywidualistą, dlatego lepiej sprawdza się w „samodzielnych” zawodach. Nigdy nie poddaje się przeciwnościom losu. Zamiast tego szuka innych rozwiązań dręczących ją problemów. Gdyby nie naturalna dla niej rozrzutność, wiodłaby naprawdę spokojne i dostatnie życie.

 

księżyc

giphy.com

 

Dziewanna (22 marca – 16 kwietnia)

Ludzie urodzeni pod patronatem Dziewanny dysponują wyjątkowym urokiem osobistym. Świetnie sprawdzają się w roli mentorów i opiekunów dzieci, potrafią być wspaniałymi hodowcami zwierząt i mają rękę do kwiatów. Chcą jak najszybciej założyć szczęśliwą rodzinę, o ile znajdą właściwego partnera. W pracy też radzą sobie dobrze, a to dzięki swej pieczołowitości i kreatywnej duszy. Wiedzą co to poświęcenie. Niestety Dziewanny są delikatne, rzadko cieszą się dobrym zdrowiem, dlatego muszą dbać o siebie już od młodych lat.

 

Jarowit (17 kwietnia – 14 maja)

Astrologiczne dzieci Jarowita mają silne charaktery. Są pewne siebie, zapalczywe i gotowe do rywalizacji z całym światem, a jeśli obiorą sobie cel, potrafią dążyć do niego wyjątkowo wytrwale. Jednocześnie ciągle biegną za czymś nowym i rozmieniają uwagę na wiele różnych frontów. Czyha na nie niemało pokus, a oczy śmieją im się do każdej z nich, dlatego rzadko osiągają stabilizację, choć w głębi duszy o niej marzą. Wrodzona impulsywność czyni z nich „panny z mokrą głową”, które działają nim zdążą dokładnie przemyśleć strategię. Na szczęście zawsze spadają na cztery łapy. Oczywiście tylko po to, by za chwilę znów zerwać się do biegu i kolejnych szaleństw.

 

horoskop słowiański

giphy.com

Wielki horoskop słowiański

Lela (15 maja – 2 czerwca)

Podopieczni Leli to prawdziwe dzieci szczęścia. Zwykle są dobrego zdrowia i wyróżniają się piękną budową ciała, wrodzonym poczuciem humoru oraz cierpliwością i spokojem wewnętrznym. Mają wielki temperament i potrzebę niezależności, dlatego zdecydowanie trudno je nazwać domatorami. Chętnie oddają się rozrywce, co idzie w parze ze zmiennością  także w życiu zawodowym. Mimo to nigdy nie martwią się o finanse, bo pieniądze same do nich lgną. Choć mają tendencje do hedonizmu, w związkach cenią sobie stałość i lojalność.

 

Kostroma (3 – 12 czerwca)

To jeden z bardziej wyjątkowych patronów słowiańskiego horoskopu, bo ma w swojej opiece osoby urodzone w wąskim okresie 10 wyznaczonych dni. Jego wychowankowie są z reguły wyjątkowo utalentowani, szczególnie w dziedzinie literatury i mają szerokie horyzonty. Potrafią czerpać radość nawet z drobiazgów, bo umieją żyć tu i teraz, idąc przez życie z uśmiechem na ustach. Fakt, że późno wchodzą w poważne związki i zakładają rodziny sprawia, że w młodych latach często mają już na koncie pokaźny duchowy czy artystyczny dorobek. Niestety uważa się, że osoby te prześladuje jakiś rodzaj fatum. Przez wzgląd na naturalną dobroć i pewną dozę naiwności muszą uważać na toksycznych ludzi o złych intencjach.

 

Dodola (13 czerwca – 6 lipca)

Dodola to mistyczny patron osób cieszących się dobrym zdrowiem i długowiecznością (także duchową). Potrafią one ciężko pracować i realizować wielkie cele, ale nie lubią się przemęczać. Daleko im jednak do lenistwa – po prostu lubią dobrze rozporządzać energią. Wypoczynek w gronie przyjaciół i rodziny jest zaś dla nich ważnym elementem życia, więc zawsze znajdują na niego czas. Poza tym kontemplują, wiodąc bogate życie wewnętrzne. Otoczenie szczerze zazdrości im tych medytacyjnych zdolności i umiejętności panowania nad stresem. To typ ludzi, którzy zasną spokojnie w każdych okolicznościach. Często towarzyszy im też wielki fart. Mają dar elokwencji, który świadczy im znaczne przysługi i przyczynia do wielu ich osiągnięć. Inne zalety to zdolność słuchania, a nawet terapeutyzowania innych i rozwinięta ponad miarę intuicja.

 

Kupało (przesilenie letnie – 21 lub 22 czerwca)

Letnie przesilenie to wyjątkowy czas dla dawnych Słowian. Nic więc dziwnego, że osoby urodzone w czasie, gdy to zjawisko ma miejsce, uważali oni za wyjątkowo wpływowe, o wielkiej sile wewnętrznej. Przypisywano im zdolności mistyczne, wrażliwość, wytrwałość i subtelność. Uznawano za rzadkie połączenie wiary w romantyczne uczucia i skłonności do praktycyzmu. Wreszcie, wskazywano no ich zdolności filozoficzne oraz niebywałą pracowitość. Kupało przestrzega jednak swych astrologicznych podopiecznych, aby zanadto nie zaangażowali się w materialną stronę życia i nie przedkładali pracy ponad rodzinę. Radzi im żyć prostym życiem, zgodnym z rytmami natury i urozmaicanym przez podróże.

słowianie

giphy.com

Łada (7 lipca – 1 sierpnia)

Dzieci Łady są mocno wrażliwe i uduchowione. Kochają przyrodę i rozumieją sztukę, przejawiając częstokroć jakiś twórczy talent oraz rozwiniętą fantazję. Choć mają wielkie ego, traktują poważnie potencjalnych partnerów i gdy się w kimś zakochują, pragną pozostać z nim na zawsze. Marzą o ciepłym rodzinnym gniazdku i wielodzietnej rodzinie. Łatwo osiągają też sukces finansowy. Niestety muszą uważać na to, by na manowce nie wywiodły ich wrodzone słabości, takie jak wyjątkowa kapryśność, trudność w podejmowaniu decyzji i narcystyczne skłonności. Zwłaszcza te ostatnie mogą stać się dla nich źródłem przykrości, bo gdy zaistnieją one w jednej linii z sukcesem, sprawią, że podopiecznym Łady uderzy „sodówka”.

 

 

Wielki horoskop słowiański

Perun (2 – 28 sierpnia)

Astrologiczni wychowankowie Peruna to chyba najsilniejsze osobowości, jakie przewiduje horoskop słowiański. Pewność siebie, władczość i ambicja, łączą się bowiem u nich z pracowitością i chęcią podejmowania wyzwań. Potrafią zarabiać i pomnażać pieniądze. Można powiedzieć, że niczego się nie boją i są w stanie bronić swoich założeń czy projektów do upadłego. Ich siła przeradza się jednak także w skłonność do tyranii, dlatego muszą uważać, by nie uprzykrzyć życia przyjaciołom, dzieciom czy partnerowi. Szczególnie, że potrzebują ich wsparcia i podziwu. Bez sygnałów uznania więdną. Poza tym darzą najbliższych szczerą miłością i przywiązaniem, prawdziwie ceniąc sobie wzajemność w tym zakresie.

 

Żywa (29 sierpnia – 13 września)

Żywa to patron ludzi spokojnych i skromnych. Są bardzo dyskretni i ostrożni, lecz jednocześnie nie brak im naturalnej radości, gościnności czy entuzjazmu. Ponieważ lubią harmonię i są zapobiegliwi, łatwo wiją swoje bezpieczne gniazda, wiodąc udane rodzinne życie. Nie lubią jednak zmian i spontaniczności, dlatego zdarza im się popaść w rutynę. Konserwatywni i dosyć nieufni, niekiedy tracą szanse na rozwinięcie ciekawych życiowych ścieżek przez swą podejrzliwość. Osoby urodzone w tym okresie powinny więc uczyć się optymizmu i większej wiary w ludzi. Szkoda, by przechodziły im koło nosa kolejne szanse na inspirujące doświadczenia, wyjazdy czy znajomośći!

 

Mokosz (14 – 27 września)

Horoskop słowiański wskazuje, iż osobom urodzonym w tym okresie patronuje Mokosz. Bóstwo to czyni z nich ludzi spokojnych i poukładanych, skrojonych na miarę prawdziwych domatorów. Traktują rodzinę jak świętość, ale nie zawsze potrafią odpowiednio ją budować, przez wzgląd na swą dokuczliwą i krytyczną osobowość. Niechętnie podróżują i próbują nowości. Potrafią za to z oddaniem i zaangażowaniem poświęcać się pracy, niezależnie od tego, jaki jest jej charakter. Na tej drodze są w stanie osiągać duże sukcesy, o ile tylko ich pracowitość nie przerodzi się w niezdrowy pracoholizm. Inną pozytywną cechą ich charakteru jest doskonałe wyczucie smaku, które czyni z nich wybitnych kucharzy. Przez żołądek trafią do niejednego serca!

 

astrologia

giphy.com

Swarożyc (28 września – 15 października)

Horoskop słowiański mianował dzieci Swarożyca na osoby zrodzone po to, by nieść przed ludzkością kaganek oświaty i kultury. To ludzie, którzy są w stanie dostrzec piękno we wszystkim. Emanują wewnętrznym ciepłem i energią, którą skupiają na kreatywnych działaniach. Są świetnymi nauczycielami, naukowcami i artystami, ale odnajdą się też w zawodach takich jak psycholog, socjolog czy psychiatra. Ich wszechstronność sprawia, że potrafią być za to wybredni w doborze idealnego partnera. Bywają przy tym podejrzliwi, analizujący i zazdrośni. Gdy jednak uda im się znaleźć swoją połówkę jabłka, stworzą stateczny związek, cieszący się powszechnym szacunkiem, a nawet podziwem. Otoczenie w jakiś sposób zawsze będzie postrzegać ich jako osoby okolone przez naturalny blask.

 

Wielki horoskop słowiański

Marzanna (16 października – 8 listopada)

Urodzeni w tym okresie to ludzie o wielkiej cierpliwości i samodyscyplinie. Można określić ich jako kolejne silne osobowości wyznaczane przez horoskop słowiański. Obcy jest im bowiem niepokój i podenerwowanie, a w dążeniu do celu nie mają sobie równych. Żelazne nerwy czynią z nich idealnych kandydatów do uprawiania stresogennych zawodów, takich jak chirurg, saper czy policjant. Muszą jedynie uważać, by ich siła nie przerodziła się w brak empatii czy mściwość. Co ciekawe, słowiańskie dzieci Marzanny często bywają dusigroszami. Pełne konta przynoszą im taką satysfakcję, że wolą oszczędzać nawet wtedy, gdy nie jest to już konieczne. Powinny popracować nad swym bezkompromisowym charakterem, jeżeli nie chcą stracić sympatii przyjaciół i budzić respektu wśród najbliższych.

 

Siemargł (9 – 28 listopada)

Astrologicznie podopiecznie Siemargła to niepokorni społecznicy. Często angażują się w działania polityczne, jednakowoż kieruje nimi chęć dążenia do sprawiedliwości i zaprowadzenia ogólnie przyjętych zasad moralnych. To aktywni wojownicy, patrzący w przyszłość z optymizmem. Cechują ich romantyczne upodobania, interesują się astronomią, szeroko rozwiniętą duchowością, wyjątkowymi zjawiskami przyrody. Jeśli się w kimś zakochują, robią to bezwarunkowo. Jednocześnie ich „skrajny” charakter prowadzi niekiedy do czarno-białego osądzania rzeczywistości, na które muszą uważać. Na szczęście, zwykle udaje im się w końcu znaleźć złoty środek. Zostają wtedy wielkimi badaczami czy wybitnymi sportowcami i bez problemu zapewniają rodzinie materialny dobrobyt.

 

Żmij (29 listopada – 23 grudnia)

Ostatnie bóstwo, jakie uwzględnia horoskop słowiański to Żmij. Jest on patronem osób, które od dziecka mają w życiu pod górkę. W rozwiązywaniu problemów nie pomaga ich trudny charakter i odczuwany przez nie, głęboki wewnętrzny smutek. Dzieci Żmija często mają trudności w kontaktach interpersonalnych. W dorosłym życiu owocuje to ciągłym zmienianiem partnerów i małżeńskimi sprzeczkami, w których na pierwszy plan wysuwa się zrzędliwość i humorzastość „Żmijów”. Co ciekawe, ich natura ma także swoją jasną stronę, a jest nią… wyjątkowy talent komiczny. Jako prześmiewcy z celnymi ironicznymi dowcipami w zanadrzu, zawsze są mile widziani w gronie kolegów. Żyją z dnia na dzień, nie dbając o materialną stabilność, jednak zwykle udaje im się egzystować na wysokim poziomie. Pomaga im naturalny talent do języków i szeroka wiedza ogólna, którą zdobywają już w młodości.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (146 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...