Hormony a libido kobiety. Jaki mają wpływ na kobiecy apetyt na seks?

Jak hormony wpływają na libido kobiety? Do czego potrzebne są nam hormony? Jaki wpływ mają na kobiecy organizm? W którym okresie życia oddziałują na nas najmocniej? Czy od poziomu hormonów zależy nasze pożądanie? Które z nich potęgują nasz apetyt na seks?

 seks (2)

Nasze libido to wypadkowa wielu czynników. Jego poziom zależy od stanu zdrowia, więzi z partnerem, a nawet tego, czy kobieta ma poczucie, że stosowana przez nią antykoncepcja jest wystarczająco skuteczna. Wiele z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak istotną rolę na pożądanie ma gospodarka hormonalna. Hormony tworzą, obok układu nerwowego, najważniejszy „system” w organizmie człowieka. Wydzielane przez gruczoły dokrewne (przysadkę mózgową, tarczycę, przytarczyce, nadnercza, trzustkę, szyszynkę, grasicę, jajniki lub jądra)  decydują o naszym zdrowiu, nastroju czy wyglądzie. To dzięki nim kobiety różnią się od mężczyzn.  Hormony transportowane są w organizmie za pośrednictwem krwi i docierają do wielu różnych narządów, aktywując i koordynując je, a także ułatwiając wszelkie zachodzące w nich zmiany.

Oprócz tego, że hormony pomagają utrzymać równowagę w organizmie mogą w znaczący sposób wpływać na poziom pożądania kobiety. Pobudzają one te mechanizmy w naszym mózgu, które odpowiadają za erotykę. Dzięki nim jesteśmy w stanie zakochać się w konkretnej osobie, postrzegać ją jako atrakcyjną i podniecającą. Decydują też o tym, jaki temperament seksualny mamy, czy jesteśmy podatni na bodźce i w którym momencie cyklu mamy ochotę na zbliżenie – tłumaczy seksuolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”, dr Andrzej Depko.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (126 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Hidari11  24 listopada 2016 05:40

  Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak hormony mają wpływ na nasz metabolizm, a nawet psychikę. Odgrywają one istotne funkcje w organizmie i często, niestety, są z nimi problemy.

  Odpowiedz
 2. mama_kazala  24 listopada 2016 19:49

  Tarczyca i haszimoto są teraz tak powszechne, że badanie TSH i na przeciwciała powinno być obowiazkowe!

  Odpowiedz
  • Aneta  25 listopada 2016 14:08

   Oj to prawda! W życiu bym nie pomyślała, że mam problemy z tarczycą, w sumie chyba jakoś całkiem przypadkiem ginekolog dała mi skierowanie na badanie TSH, etc. i wyszła – niedoczynność i Hashimoto.
   A artykuł bardzo ciekawy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.