Holenderska Wenecja, czyli bajkowa wioska bez dróg

Wraz z majówka rozpoczęliśmy sezon urlopów. Jego największe nasilenie dopiero przed nami, czyli latem. Zostało niewiele czasu i jeśli jeszcze nie wybraliście miejsca, do którego moglibyście się udać mamy dla Was propozycję niczym z bajki! Co powiecie na wioskę, która nie posiada ulic, a zamiast samochodami, ludzie poruszają się w łódkach. Nie, nie mówimy o Wenecji!

Giethoorn_CC0

fot. pixabay.com – Giethoorn

Dalekie podróże są niezwykle popularne i niezwykle pociągające. Niestety ich koszt jest również wysoki. Jesli nie jesteście amatorami dalekich wypraw na urlop i chcielibyście lepiej poznać Europę możecie udać się do małej wioski o nazwie Giethoorn znajdującej się w Holandii. Giethoorn nazywane jest „Wenecją Holandii”.  Chociaż z miastem zakochanych nie ma wiele wspólnego, poza tym, że mieszkańcy poruszają się po wodzie, to trudno się w nim nie zakochać.

Giethoorn zostało założone w 1230 roku i od tamtej poty nie wprowadzono tam innej komunikacji niż ta na wodzie, kanałami przepływającymi od domu do domu. W Giethoorn doliczymy się aż 176 mostów, więc wioskę możemy zwiedzać również pieszo, by obejrzeć każde malownicze domostwo.

Trzeba przyznać, że Giethoorn jest małym kawałkiem raju. Piękne budyneczki z pięknymi ogródkami, a to wszystko otoczone siecią wodnych kanałów. Jeśli jednak sądzicie, że poruszające się po nich łodzie hałasują to śpieszymy poinformować, ze mieszkańcy wioski zadbali i o to. Do transportu wykorzystują jedynie ciche łódki, a (jak czytamy na tronie internetowej miasteczka – http://giethoorntourism.com/) najgłośniejszy odgłosem jaki można w Giethoorn usłyszeć jest kwakanie kaczek!

Zobaczcie Holenderską Wenecję

Giethoorn_cc0

fot. pixabay.com – Giethoorn

Giethoorn _ cc0

fot. pixabay.com – Giethoorn

Giethoorn_cc0

fot. pixabay.com – Giethoorn

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (190 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Blodka  10 maja 2016 09:04

  Rzeczywiście – wioseczka wygląda jak z bajki. Cudo!. Te budynki, te kwiaty. Poza tym moją uwagę zwraca przede wszystkim to, jak bardzo zadbane są budynki i teren dookoła nich. U nas często na własnych posesjach ludzie mają taki bajzel, że można nogi połamać. I wszyscy odgradzają się wielkimi płotami od innych. A tu proszę – otwarte przestrzenie, piękne, zadbane obejścia. Można? Można. Chciałabym tam pojechać…

  Odpowiedz
  • Joanna007  10 maja 2016 10:25

   W Holandii jest tak czysto, bo jeśli ktoś ma bajzel na podwórzu to zaraz interesuje się nim gmina i wlepia kary pieniężne;D Dużo pieniędzy z podatku idzie też na sprzątanie dróg, terenów zielonych, czyszczenie kanałów, piaskowanie budynków etc.

   Odpowiedz
 2. kasia87g  10 maja 2016 09:57

  wow coś pięknego! nawet nie wiedziałam że taka piękna wioska istnieje, marzenie żeby tam się znaleźć popływać łódeczką i poczuć klimat tego miejsca,

  Odpowiedz
 3. efffciaa  10 maja 2016 10:35

  Przepięknie 🙂 To jest świetny pomysł na wakacyjny wyjazd choćby na tydzień , Z całą pewnością odwiedzimy to miejsce – może nawet jeszcze w tym roku 🙂

  Odpowiedz
 4. Aneta  10 maja 2016 11:51

  Wow, niesamowite! Chętnie odwiedziłabym to miejsce, ale już chyba na zamieszkanie na stałe to bym się raczej nie skusiła 🙂 Lubię wodę, ale z umiarem 😀

  Odpowiedz
 5. Ewcia  11 maja 2016 10:21

  Krajobraz bajkowy, aż nie chce się wierzyć, że tam ktoś mieszka 😀 Cudnie!

  Odpowiedz
 6. wiolcia  11 maja 2016 15:23

  Jaka śliczna 🙂

  Odpowiedz
 7. egui  12 maja 2016 14:18

  Cuuuuuudooo!! Mieszkać w takim miejscu… Chociaż z mojej perspektywy sobie mogę tak mówić. Ludzie którzy tam mieszkają niekoniecznie muszą podzielać mój entuzjazm.

  Odpowiedz
 8. Patriszia  13 maja 2016 21:58

  Przepiękne, bajkowe widoki 🙂 Chociaż boję się wody to tutaj chętnie zwiedziłabym to miejsce 🙂

  Odpowiedz
 9. Wusia  17 maja 2016 11:06

  Nigdy nie słyszałam o tej wiosce, ale zdjęcia są przecudne i to o każdej porze roku.Nie wiem jak współczesny mieszkaniec na to patrzy i odnajduje się bez samochodu, ale dla turystów to bajka!

  Odpowiedz
 10. sweet850  18 maja 2016 12:28

  niesamowicie ładna wioska tyle zieleni i kwiatów taki mały raj na ziemi już wiem gdzie na pewno się wybiore w niedalekiej przyszłości

  Odpowiedz
 11. Ewelina  23 maja 2016 23:24

  Piękne widoki. Nigdy nie byłam w Wenecji, jednak często oglądałam stare produkcje z tym miastem w tle. jak zwykle zachwycające scenerie! Chciałabym kiedyś się tam wybrać.

  Odpowiedz
 12. stokrotkapolna  28 października 2016 10:41

  Tutaj jest jak w bajce. nie wiedziałam, że takie cudeńko istnieje.Aż zachciało mi się żeby tam być, już i teraz. Muszę koniecznie to pokazać wnuczce. może to byłaby pierwsza nasza wspólna wyprawa za granicę?

  Odpowiedz
 13. AnnStyl  26 grudnia 2016 16:28

  Piękna bajkowa sceneria. Aż chce się tam spędzić chwilę na takiej łódeczce lub na ganku takiego domu w towarzystwie wszem panującej zieleni, Powietrze pewnie tam jest tak czyste , że aż się chce oddychać pełną piersią.

  Odpowiedz
 14. Marcin BWZ  22 sierpnia 2020 07:37

  Jak sami widzicie, Holandia to nie tylko Amsterdam 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany