Hobby w czasach pandemii. Czy te rozrywki miałyby szansę na taką popularność, gdyby nie lockdown?

Pandemia i lockdown to zjawiska, które w 2020 roku na taką skalę przeżywaliśmy po raz pierwszy. Zamknięci w czterech ścianach szukaliśmy zajęć, które urozmaicą nam ciągnące się dni. Każdy kolejny tak bardzo przypominający poprzedni… W tych “dziwnych czasach” sięgaliśmy po rozmaite rozrywki, przypomnieliśmy sobie o naszych zapomnianych już pasjach, odkrywaliśmy nowe. Zebrałyśmy najciekawsze z nich, które nie miałyby szansę na taką popularność, gdybyśmy z dnia na dzień nie zostali zmuszeni do zmiany trybu życia. 

Nie ma wątpliwości, że posiadanie pasji, jakiegoś hobby to jedna z najważniejszych rzeczy. Każdy z nas powinien mieć coś, co lubi robić, czemu oddaje się z pełną chęcią i co go odstresowuje. Żyją w codziennym wyścigu – dom, praca, dzieci, obowiązki, rodzina, często o tym zapominamy. Gdy ogłoszono pierwszy lockdown, część z nas – chcąc nie chcąc – zyskała sporo wolnego czasu. Niektórzy nie wiedzieli, co z nim zrobić. Zaczęliśmy intensywniej odwiedzać Internet, widzieliśmy ludzi, którzy dzielili się swoimi pasjami i… sami zapragnęliśmy coś ze swoim życiem zrobić. Znaleźć w nim coś więcej, niż codzienne obowiązki. Oto lista “pandemicznych hobby”, trendów, które zaistniały na nowo pod wpływem pandemii i lockdownu!

Pandemia hobby

Fot. vadim kaipov on Unsplash

Trendy, które miały szansę na rozwój dzięki pandemii

Są takie pasje, czynności i rozrywki, które do tej pory były zapomniane. Lockdown pozwolił im się na nowo odkryć. Dzięki przymusowemu zamknięciu w swoich własnych mieszkaniach wróciliśmy do swoich pasji lub odkryliśmy nowe. Jakie trendy szczególnie rozwinęły się dzięki pandemii?

Bez stanika, make-upu i szpilek – jak pandemia wpłynęła na naszą kobiecą codzienność 

Bez stanika, make-upu i szpilek – jak pandemia wpłynęła na naszą kobiecą codzienność 

Pandemia - czyli słowo, które w ostatnim roku zostało odmienione przez wszystkie przypadki przez każdego z nas tysiące razy. Po ponad roku życia z koronawirusem w tle widać widoczne zmiany w naszych codziennych zwyczajach, w życiu zawodowym, w trendach modowych, urodowych. Coraz częściej wybieramy komfort i wygodę, stawiamy na naturalność, rezygnujemy z makijażu i skrupulatnie ułożonej fryzury. Co jeszcze zmieniła w nas pandemia?

Pieczenie chleba

Gdy ogłoszono pierwszy lockdown, pierwszym co znikało z półek sklepowych była mąka i drożdże. Polacy masowo zaczęli je wykupować, a później samodzielnie nauczyli się piec chleb. W Internecie co rusz pojawiały się nowe, sprawdzone przepisy na chleb, “który na pewno Ci się uda!”. Pieczenie chleba urosło niemal do rangi sztuki. Sama przyznaję, że razem z koleżankami, chwaliłyśmy się między sobą swoimi wypiekami. Jak zapewne się domyślacie, pieczenie chleba to dość czasochłonny proces, na który obecnie nie każdy może sobie pozwolić. Prawdziwi pasjonaci jednak wciąż pozostali przy domowym pieczywie. Zazdroszczę!

Kulinaria

Zamknięte restauracje, ograniczone kontakty z rodziną – wszystko to sprawiło, że niektórzy z nas przeszli prawdziwą szkołę gotowania. “Pichcenie” dla niektórych stało się prawdziwą pasją. Wzrosło zainteresowanie kursami online gotowania i pieczenia. Znani szefowie kuchni i blogerzy kulinarni organizowali wspólne gotowanie “na żywo”, również online. Według Google popularność frazy “przepisy” w wyszukiwarce w tym czasie znacznie poszybowało w górę! Gotowanie stało się prawdziwą sztuką i czymś więcej niż tylko przygotowaniem posiłku.

Fot. Becca Tapert on Unsplash

Domowy ogród i warzywa na… parapecie

W czasie pandemii ogromnie wzrosło zainteresowanie ogrodem i hodowanie własnych warzyw. W mediach społecznościowych pojawiały się co rusz nowe zdjęcia pięknych, czerwonych pomidorów, które zostały wyhodowane w całości w doniczkach na… parapecie. Jak się okazuje, tyle wystarczy, by cieszyć się pysznymi, domowymi pomidorami. Ogrody przechodziły prawdziwe metamorfozy. Wreszcie był czas, by stworzyć sobie prawdziwą oazę, miejsce relaksu i odpoczynku od doniesień o kwarantannie, wirusie i kolejnych zakażeniach. Niektóre mieszkania zamieniły się w prawdziwą dżunglę doniczkowych roślin!

Joga

Zamknięcie siłowni spowodowało, że zaczęliśmy szukać takich aktywności, które można w całości wykonywać w domu. Ponadto praca zdalna nie zawsze dobrze wpływała na naszą postawę w czasie pracy – zwłaszcza, gdy do tej pory nie potrzebowaliśmy ergonomicznego, odpowiednio przystosowanego biurka i krzesła. To idealne podstawy pod zainteresowanie się jogą. Wystarczy mata, kawałek podłogi i Youtube. W sieci nie brakowało gotowych lekcji i treningów. 

Fot. Avrielle Suleiman on Unsplash

Zwierzęta

Od marca 2020 roku w Polsce znacznie wzrosło zainteresowanie domowymi zwierzętami. Kupujemy rasowce lub sięgamy do schronisk. Zwracamy także większą uwagę na zwierzaki, które są już obecne w naszym życiu. Są miejsca, w których kilka miesięcy po zniesieniu twardego lockdownu ogłoszono niechlubne raporty dotyczące porzucania zwierząt, które przestały być potrzebne, gdy powoli można było wracać do swojej przed pandemicznej rzeczywistości. Polski na szczęście to nie dotyczy.

Szachy

Wzrost zainteresowania szachami wiąże się z dwoma wydarzeniami, które miały miejsce w 2020 roku. Pierwsze to oczywiście pandemia. Rozgrywki szachowe w rodzinie to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu w domu. Drugie to premiera serialu “Gambit Królowej”. Produkcja pobiła wtedy rekordy popularności. Wielu widzów pod jej wpływem rozpoczęło swoją przygodę z szachami.

A Ty, znalazłaś swoją pasję w czasie pandemii?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (64 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Basia  16 października 2021 17:12

  W czasie lockdownu dużo gotowałam, czytałam książki, oglądałam filmy. Ba nawet kupiłam sobie gitarę z megasceny, na której nauczyłam się grać i teraz już całkiem nieźle mi to wychodzi. 🙂

  Odpowiedz
 2. Wusia  17 października 2021 21:47

  Zajęłam się genealogią swojej rodziny, susze kwiaty i robię z nich obrazki, kartki okolicznościowe. Dużo gotuję i robię przetwory .

  Odpowiedz
 3. mojewww  18 października 2021 21:19

  U mnie nic się nie zmieniło oprócz mniej spędzanego czasu na zakupach.
  Czas zawsze mi szybko biegnie, bo zawsze znajdę sobie jakieś zajęcie, które czasami jest nikomu nie przydatne :).

  Odpowiedz
 4. werka  15 listopada 2021 19:43

  Zaczęłam praktykować jogę, co mnie rozluźnia i wzmacnia kręgosłup 🙂 Przyjaciółka zaraziła mnie pasją do planszówek, więc zamiast oglądać wieczorami tv umawiamy się na gry bez prądu np. Gimatriksa i ruszamy szarymi komórkami układając słowa tak, żeby ich wartość odpowiadała wylosowanym liczbom.

  Odpowiedz
 5. sylwiawes  26 listopada 2021 16:27

  Przeczytałam zaległe książki ,spędzaliśmy rodzinnie czas przy grach planszowych i razem piekliśmy chleb 🙂
  Nauczyłam się też zaprawiać 😁

  Odpowiedz
 6. ewalub  18 stycznia 2024 09:22

  Ja się nigdy nie nudzę. Zawsze potrafię znaleźć sobie zajęcie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany