Historia łóżka, czyli jak spali nasi przodkowie?

Łóżko to podstawa snu i bez wątpienia jeden z najważniejszych mebli w domu. Choć spędzamy na nim średnio 8 godzin w ciągu doby, niewiele osób zastanawia się jak ewoluowało ono na przestrzeni wieków. Jak zmieniało się łóżko od epoki neolitu, przez średniowiecze, aż po obecne czasy?  W podróż w czasie zapraszamy wspólnie ze specjalistami z Fabryki Janpol. 

Historia łóżka – Twarde początki

Jak podają historyczne źródła, okres neolitu to prawdopodobnie moment, kiedy pojawiły się pierwsze łóżka. Właściwie możemy nazwać je posłaniami, które pierwotny człowiek tworzył z liści, skór oraz gałęzi. Potrzeba odizolowania się od mokrej, zimnej ziemi, a przede wszystkim stworzenie poczucia bezpieczeństwa zainspirowały naszych przodków to wymyślenia prototypów przyszłych łóżek. „Już wtedy człowiek pierwotny miał potrzebę regeneracji organizmu po pewnych aktywnościach. Ciekawym jest, ze godziny ich snu nie przypadały na okres nocy. Ludzie pierwotni spali wówczas, kiedy odczuwali taką potrzebę” – podpowiadają specjaliści z Fabryki Janpol.

Historia łóżka – Ekskluzywne łoże faraona

mat. pras. Fabryka Materacy Janpol 4

W starożytnym Egipcie, ludzie z niższej warstwy społecznej spali na plecionych matach rozłożonych na podłodze. W przeciwieństwie do osób zamożnych, które posiadały specjalnie profilowane łoża z podpórką pod głowę. Zastanawiacie się dlaczego? Takie funkcjonalne rozwiązanie miało chronić misternie ułożone fryzury przed zniszczeniem . Warto dodać, że najekskluzywniejszym łóżkiem owych czasów był mebel wykonany na życzenie faraona Tutenhamona. To łoże wykonane z drzewa hebanowego i złota, zawieszone na niewielkiej wysokości.

Historia łóżka – Pomysłowy jak Rzymianin!

Decayed bedroom in an abandoned house

Czasy Imperium Rzymskiego to epoka stojąca pod znakiem rozwoju i innowacyjnych rozwiązań, również w kwestii sypialni. To właśnie Rzymianie jako pierwsi wynaleźli materac! Początkowo jego wypełnienie tworzyły trzcina, słoma, wełna lub pierze. Dodatkowo, każde łóżko posiadające materac ozdobione było małymi dekoracjami z brązu lub złota. Jednak Rzymianie nie osiadali na laurach! Idąc o krok dalej, zaprojektowali również łóżko wodne. Jego celem było zapobieganie pojawianiu się odleżyn. Jak ono działało? „Osoba kładła się do kołyski z wodą, w której pozostawała do momentu aż stała się senna. Następnie była przenoszona do miejsca wyściełanego materacem, gdzie spokojnie kołysano ją do snu.” – dodają eksperci.

Historia łóżka – Wielki władca i jego miłość

mat. pras. Fabryka Materacy Janpol 1

Warto wiedzieć, że łóżko to mebel, który uwielbiali najwięksi władcy oświeconej Europy. Jednym z nich był Ludwik XIV, który spędzał w nim całe dnie i noce. Posunął się nawet o krok dalej i wydawał z niego wyroki na swych poddanych Paryżan. To król, który słynął ze swej miłości do snu – właśnie dlatego w Wersalu mieści się aż 413 łóżek!

Luxury hotel room

Historia łóżka – Zdrowie na pierwszym miejscu

mat. pras. Fabryka Materacy Janpol 3

Kompozycja wełnianego materaca oraz stalowej konstrukcji to ukłon w stronę zdrowia. Taka solidna forma zabezpieczyła łóżko przed insektami i bakteriami, z którymi zmagano się w ubiegłych wiekach. Co więcej, już w drugiej połowie XIX wieku stworzono pierwszy, sprężynowy materac. Podobny do tych, na których mamy przyjemność wypoczywać teraz!

Historia łóżka – XXI wiek = czas innowacji

Od czasów neolitu łóżko kompletnie zmieniło swoją formę. Obecnie, największą wagę przywiązuje się do wygodnego i higienicznego podłoża snu. Ekologia jest trendem, który święci triumfy w XXI wieku – podsumowują eksperci z Fabryki Janpol.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (193 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  2 lutego 2016 08:33

  Bardzo ciekawy artykuł można się z niego dowiedzieć wielu rzeczy.

  Odpowiedz
 2. Żanett  2 lutego 2016 09:03

  Chyba wygoda powinna być na pierwszym miejscu zwłaszcza, że kilka godzin jednak śpimy 🙂

  Odpowiedz
  • magda6915  2 lutego 2016 22:16

   dokładnie! ja też zakupiłam taką twardszą poduszkę przyjazną kręgosłupowi

   Odpowiedz
   • magda6915  2 lutego 2016 22:16

    i jest mi teraz na niej wygodniej niż na miękkiej 🙂

    Odpowiedz
 3. xtina120  2 lutego 2016 09:25

  Bardzo ciekawy artykuł 😉 nawet łóżko ma swoją historię;)

  Odpowiedz
 4. martus2833  2 lutego 2016 11:24

  Mam bardzo wygodne łóżko, niestety z dwójką niechcianych lokatorek…

  Odpowiedz
 5. bbo  2 lutego 2016 11:49

  Łózko jak łóżko. Najważniejszy jest materac!

  Odpowiedz
 6. Aneta  2 lutego 2016 12:42

  Takie władcze łoże mogłabym mieć 😀

  Odpowiedz
 7. egui  2 lutego 2016 16:28

  Rzymianie twórcami wodnego wyrka 😀 fajnie wiedzieć.

  Odpowiedz
 8. macierzanka  2 lutego 2016 17:02

  Też uważam,że materac jest najważniejszy.

  Odpowiedz
 9. Emotikonka  2 lutego 2016 20:54

  Mi się zawsze marzyło takie z baldachimem 😀

  Odpowiedz
 10. Ewelina  4 lutego 2016 16:16

  Marzy mi sie ogromne łoże 🙂

  Odpowiedz
 11. Agnieszka  11 lutego 2016 10:17

  Takie łoża są bardzo godne i na pewno śpiąc w takim łożu człowiek czuje się jak król, wyglądają też bardzo gustownie. Osobiście dla mnie troszkę za duży przepych.

  Odpowiedz
 12. Anita  15 lutego 2016 20:41

  ja jednak wolę teraźniejsze może łóżeczko 😀

  Odpowiedz
 13. blogujemytestujemy  22 lutego 2016 22:16

  Śpię na tradycyjnej wersalce,jednak bardzo marzy mi się prawdziwe łóżko,czyli stelaż i wygodny materac..Myślę,że wtedy dopiero odpowiednio bym wypoczęła.
  Pozdrawiam…

  Odpowiedz
 14. Patriszia  27 marca 2016 22:52

  Ciekawy artykuł 🙂 Akurat stoję przed zakupem nowego łóżka. Póki co mam zwykłą wersalkę, ale teraz mam zamiar kupić prawdziwe łóżko z wygodnym materacem 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany