Hesperydyna – poznaj ten złoty owoc

Hesperydyna jest terminem, który wydaje się intrygujący i magnetyczny. Czy znałeś to już wcześniej? Czy może skojarzyłeś to z mitologicznymi „złotymi owocami”? W tym artykule dowiesz się:

  • Czym jest hesperydyna?
  • Jakie są jej właściwości i działanie?
  • Jak jest używana w kosmetologii?

Fot. nadesłane

Według greckiej mitologii, hesperydy były boginiami zmierzchu i złotego blasku zachodzącego słońca. Nazwa pochodzi od Hesperosa, bóstwa uosabiającego Gwiazdę Wieczorną, czyli planetę Wenus. Wśród uczonych specjalizujących się w badaniach mitologii, pojawiło się przekonanie, że mit „złotych jabłek” ogrodu Hesperyd odnosi się do cytrusów – owoców o złotej skórce.

Czym jest hesperydyna?

Chemicznie hesperydyna to flawonoid z dużej grupy naturalnych związków zwanych flawonoidami. Słowo „flavus” oznacza po łacinie „żółty”, co pasuje do koloru cytrusów, które są głównym źródłem tych związków. Hesperydyna jest łatwo dostępna dla człowieka, jest pozyskiwana z miąższu, skórki i nasion owoców cytrusowych, takich jak cytryny, limonki, pomarańcze i grejpfruty.

Fot. mat. nadesłane

Właściwości i działanie

Przez wieki była używana w medycynie jako lek na żylaki, hemoroidy i różne zaburzenia krążenia. Ostatnio zyskała popularność również w kosmetyce – głównie jako środek na wzmacnianie i elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Jest cennym antyoksydantem, który skutecznie neutralizuje wolne rodniki. Wolne rodniki, takie jak reaktywne formy tlenu, mogą powstawać w skórze pod wpływem promieniowania UVA i UVB, powodując uszkodzenia skóry charakterystyczne dla fotostarzenia – co prowadzi do utraty jędrności skóry, powstawania przebarwień i nawet zmian nowotworowych. Na szczęście hesperydyna potęguje działanie innego antyoksydantu – witaminy C (kwasu askorbinowego), tworząc w ten sposób silną i efektywną ochronę przeciwstarzeniową. Witamina C, podobnie jak hesperydyna, pomaga utrzymać ściany naczyń krwionośnych w dobrej kondycji. Ponadto, ma działanie rozjaśniające, ponieważ hamuje działanie tyrozynazy, co oznacza, że zmniejsza produkcję melaniny w skórze. W konsekwencji wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia, co sprawia, że cera staje się zdrowsza i ma jednolity „kolor”. Kwas askorbinowy i jego pochodne mają działanie przeciwzapalne. Są więc doskonałym wyborem w przypadku trądziku różowatego, pospolitego lub po zabiegach kosmetycznych. Witamina C jest kluczowym składnikiem w procesie syntezy kolagenu w skórze – stymuluje proliferację fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za tworzenie włókien kolagenowych. Oznacza to, że ma działanie przeciwstarzeniowe.

  • Co powoduje to działanie?

Promieniowanie słoneczne, przenikając głęboko do skóry, powoduje uszkodzenia tkanki łącznej, włókien kolagenu i elastyny oraz naczyń krwionośnych. Włókna stają się „pofragmentowane”. Najbardziej charakterystycznym jest zjawisko elastozy, które prowadzi do gromadzenia nieprawidłowych mas elastyny w skórze. Dochodzi również do zwyrodnienia włókien kolagenowych i zmniejszenia ich ilości. Wszystko to prowadzi do powstawania głębokich bruzd i zmarszczek, obwisłości i pogrubienia skóry. Witamina C przychodzi na ratunek, hamując nadmierną produkcję elastyny w przypadku elastozy słonecznej. W kontekście hesperydyny warto podkreślić, że ma ona aktywność hamującą hialuronidazę, enzym powodujący rozkład kwasu hialuronowego, który jest szkieletem tkanki łącznej, w tym ścian naczyń włosowatych. U każdej osoby endogenny kwas hialuronowy znajduje się w przestrzeni pozakomórkowej i jest odpowiedzialny za wiązanie wody w organizmie. Z upływem czasu ten proces staje się rzadszy, a organizm potrzebuje zewnętrznych stymulatorów, aby utrzymać dobrą kondycję – i tutaj na pomoc przychodzi hesperydyna. Dlatego relacja między tymi dwoma związkami jest tak ważna.

Zastosowanie w kosmetykach

Osoby z wrażliwą i naczynkową skórą od razu pokochają hesperydynę i docenią jej wyjątkowe właściwości. Ta substancja jest cenna dla tych, którzy mają tendencję do pękających naczyń krwionośnych, rumienia, zapalenia skóry, a nawet trądziku różowatego. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynia, hesperydyna może pomóc łagodzić te dolegliwości. Hesperydyna jest również doskonała dla osób z dojrzałą skórą. Działanie przeciwutleniające hesperydyny pomaga chronić skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki i stres oksydacyjny, które przyspieszają proces starzenia się skóry. Ponadto, poprzez stymulację produkcji kolagenu, hesperydyna pomaga utrzymać skórę jędrną i elastyczną. W kosmetologii hesperydyna jest często używana w postaci surowca do produkcji innych składników kosmetycznych, takich jak hesperidin methyl chalcone (HMC). Jest to półsyntetyczny pochodna hesperydyny, która jest łatwiej rozpuszczalna w wodzie i ma lepszą biodostępność. Znajduje się w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry, takich jak kremy, serum, toniki i maseczki. W produktach do pielęgnacji skóry, hesperydyna jest często łączona z innymi składnikami, takimi jak witamina C, aby wzmocnić jej działanie antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe. Może być również łączona z innymi składnikami, które wzmacniają naczynia krwionośne, takimi jak rutyna, aby zwiększyć jej skuteczność w łagodzeniu objawów skóry naczynkowej.

Fot. mat. nadesłane

Najlepiej i najmocniej zadziała serum, np. Medity+ Regenerujące serum – Trądzik Różowaty, które w swym składzie oprócz hesperydyny, posiada również beta glukan z owsa, wąkrotkę azjatycką, kwas hialuronowy i d-pantenol. Ta innowacyjna formuła redukuje rumień, zmniejsza uczucie pieczenia skóry oraz ślady po trądziku różowatym, łagodzi podrażnienia oraz wzmacnia naczynka. Dopełnieniem pielęgnacji będzie Krem na dzień SPF 25 oraz Krem naprawczy na noc, które również odnajdziesz w różowej linii Medity+ Trądzik Różowaty. Krem na dzień wzbogacony został o ekstrakt z aloesu, który oprócz intensywnego nawilżenia, doskonale koi i łagodzi podrażnienia. Krem na noc to nocny booster, który z dodatkiem ekstraktu z lukrecji świetnie przyspiesza regenerację pękających naczynek krwionośnych, a także efektywnie łagodzi podrażnienia.

Fot. mat. nadesłane

Zawarta w balsamach do ciała będzie błogosławieństwem dla zmęczonych, „ciężkich” nóg. W wyniku działających sił grawitacyjnych – limfa z organizmu kieruje się ku kończynom dolnym. W efekcie dochodzi do uszkodzenia, a nieszczelne naczynia krwionośne odkładają się w rejonach okołonaczyniowych. Efekt? Obrzęki, opuchlizny, a w najnieprzyjemniejszych wypadkach – żylaki nóg. Główną grupą docelową są tutaj osoby wykonujące pracę w pozycji stojącej, osoby starsze czy mające genetyczną skłonność do żylaków. Jest tzw. czynnikiem kapilarnym, czyli poprawia elastyczność naczyń włosowatych oraz zwiększa ich szczelność. Redukuje zaczerwienienia, rumień, podrażnienia oraz cienie pod oczami.

Reasumując – funkcje hesperydyny w kosmetykach:

  • jest substancją kondycjonującą
  • doskonały przeciwutleniacz/antyoksydant
  • jest substancją aktywną
  • działa przeciwzapalnie
  • to substancja antyspetyczna
  • wyróżnia się działaniem kojącym i łagodzącym
  • wzmacnia naczynia krwionośne

Hesperydyna to fenomenalny składnik aktywny, który pokocha Twoja skóra. Zacznij od dziś przygodę ze „złotym owocem”, który znajdziesz w dermokosmetykach Medity+!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (20 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...