Herbata z pokrzywy na wiosenne przesilenie – jakie jeszcze są zalety jej picia?
Tym, którzy przez przypadek sparzyli się jej liśćmi z pewnością nie kojarzy się najlepiej. Jednak czasami warto odczarować złe wspomnienia nadając im zupełnie inny wymiar. Herbata z pokrzywy przynosi wiele profitów, więc warto się do niej przekonać. Z powodzeniem może ona nawet zastąpić picie „małej czarnej” o poranku lub klasycznej herbaty. Dziś postaramy się do niej przekonać wszystkich sceptyków, bo korzystanie z jej dobrodziejstw sprzyja nie tylko zdrowiu, ale także urodzie.
Spis treści:
Herbata z pokrzywy – właściwości prozdrowotne
Jakie skarby skrywa w swoim składzie herbata z pokrzywy? Przede wszystkim zawiera ona sporo witaminy C. Dzięki temu wspiera układ odpornościowy organizmu do walki z chorobami wirusowymi czy bakteryjnymi. Z tego względu jest często określana mianem „naturalnego antybiotyku”. Ponadto znaleźć w niej można także żelazo. Jego obecność w składzie tej rośliny sprawia, że picie naparu przyrządzonego na jej bazie zaleca się osobom z anemią oraz w trakcie obfitego miesiączkowania. Pokrzywa jest także źródłem krzemu, fosforu, wapnia i witaminy K. Ponadto wspomaga ona prawidłowe funkcjonowanie wątroby i trzustki. Do tego herbatka z niej świetnie wspomaga walkę z uciążliwymi objawami wiosennego przesilenia.
Na co jest dobra herbata z pokrzywy?
Jak widać herbata z pokrzywy to bogactwo witamin i soli mineralnych, a to przekłada się na jej korzystne działanie na zdrowie. Warto wiedzieć, że jest ona dobra dla układu pokarmowego. Nie tylko wpływa na poprawę apetytu, ale także reguluje wydzielanie soków żołądkowych ułatwiając późniejsze trawienie. Fakt ten docenią zwłaszcza osoby marzące o utracie kilku zbędnych kilogramów. Regularne picie naparu z tego chwastu wspomaga bowiem odchudzanie nie tylko poprawiając metabolizm, ale także usuwając nadmiar wody z organizmu. Znikają więc obrzęki i uczucie ciężkości. Jakby tego było mało dzięki działaniu moczopędnemu pokrzywa wspomaga także leczenie kamicy nerkowej. Do tego herbatka z niej zalecana jest także osobom, które szukają naturalnych sposobów na to, aby wyciszyć i uspokoić. Z tego powodu warto ją spożywać przed snem, bo poprawia jakość nocnego odpoczynku.
Herbata z pokrzywy na włosy i skórę
Niepozorna, łatwo dostępna i dość tania herbata z pokrzywy to świetny produkt, który może przyczynić się do poprawy kondycji skóry czy włosów. W pierwszym przypadku napar z tego chwastu sprawdza się zwłaszcza na problemy z trądzikiem. Picie herbaty zmniejsza bowiem stan zapalny w wypryskach i redukuje ich widoczność dzięki właściwościom antybakteryjnym. Do tego pokrzywa poprawia krążenie krwi przez co poprawia się ogólny koloryt cery. Przygotowany napar z pokrzywy po przestudzeniu świetnie nadaje się także jako płukanka do włosów. Nie tylko pobudza ich wzrost, ale też zapobiega ich wypadaniu i redukuje łupież.
Herbata z pokrzywy – przeciwwskazania
Mimo, że herbata z pokrzywy wykazuje wiele cennych właściwości nie każdy może korzystać z jej dobrodziejstw. Przygotowane na jej bazie napary nie mogą spożywać diabetycy, a także osoby z chorobami nerek, nowotworami czy mięśniakami. Przeciwwskazaniem jest też przyjmowanie leków na nadciśnienie oraz stan po zabiegach chirurgicznych.
Jak prawidłowo zaparzyć herbatę z pokrzywy?
Sporządzenie naparu z pokrzywy jest dziecinnie proste, jednak od jego prawidłowego wykonania zależy to czy jego działanie będzie efektywne. Jak zatem parzyć pokrzywę? Niewielką ilość liści np. 2 łyżeczki suszu zalej gorącą (ale nie wrzącą) wodą do ok. 2/3 wysokości szklanki o pojemności 250 ml. Przykryj napar małym talerzykiem i odczekaj ok 10-15 minut. Po tym czasie zdejmij spodek i przestudź herbatę. Jeśli nie jesteś zwolenniczką specyficznego smaku naparu dodaj do niego kilka owoców lub sok. Pij lekko ciepły. Herbatę z pokrzywy zaleca się spożywać 1 raz dziennie o dowolnej porze dnia. Maksymalna ilość to 4 filiżanki na dobę. Efekty kuracji powinny pojawić się już po 2 tygodniach systematycznego stosowania.
Koniecznie zobaczcie także herbatę z bzu lilaka: