Masz problem z żylakami lub zakrzepami? Poznaj koniecznie heparynę
Ta substancja pojawia się w wielu lekach przeciwzakrzepowych, a z jej wsparcia skorzystać mogło już wielu Polaków. Skąd bierze się tak wielka popularność heparyny? Dla kogo leki z dodatkiem tej substancji mogą się okazać bezcennym wsparciem w walce o zdrowie?
Czym jest heparyna?
Odkrył ją McLean w 1916 roku, a jego koledzy szybko docenili jej niezwykłe właściwości. Heparyna to substancja, której głównym zadaniem jest hamowanie procesu krzepnięcia krwi. Z tego też względu największą grupę pacjentów korzystających z jej wsparcia stanowią te osoby, które mają problemy z zakrzepicą. Doskonale sprawdza się ona również w walce z dławicą piersiową oraz zatorowością płucną. Błędem jest jednak ograniczanie leczniczych właściwości heparyny tylko do tego zadania. Wiadomo, że radzi sobie ona doskonale także jako środek przeciwzapalny i przeciwwirusowy, pomaga też w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi. Leki z dodatkiem heparyny są też często stosowane u tych pacjentów, którzy niedawno przeszli zawał serca lub też mają za sobą operację serca w krążeniu pozaustrojowym.
W jaki sposób można przyjmować heparynę?
Leki zawierające heparynę są przede wszystkim przeznaczone do użytku zewnętrznego. Substancję tę można zatem spotkać w maściach, żelach oraz w tych lekach, które przybierają postać aerozolu. Bywa jednak i tak, że heparyna przybiera postać preparatów dożylnych i podskórnych. Heparynę można też przyjmować w postaci tabletek podawanych doustnie – najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który pomoże w wyborze leku i ustali, jaka dawka w danym przypadku okaże się najlepszym rozwiązaniem.
Walka z zakrzepicą: dlaczego warto wykorzystać moc heparyny?
Heparyna może przybierać różne formy, może być też wykorzystywana przez pacjentów walczących z różnorodnymi schorzeniami. Nie zmienia to jednak faktu, iż leki z jej dodatkiem są stosowane przede wszystkim do walki z zakrzepicą. Leki z heparyną świetnie sprawdzają się też w profilaktyce tego typu schorzeń, a w szczególności w tych sytuacjach, w których niezbędne staje się przykucie pacjenta do łóżka na dłuższy czas. Dlaczego w takich przypadkach sięga się właśnie po heparynę i jej drobnocząsteczkowe pochodne? Bo wstrzyknięcie pacjentowi takich leków daje szybkie efekty, co w przypadku problemów z zakrzepami ma ogromne znaczenie dla zdrowia, a nawet życia chorego. Ze stosowaniem heparyny należy jednak uważać – szczególnie w chwili, gdy ma być ona stosowana jako lek podany dożylnie. Tylko specjalista posiadający odpowiednią wiedzę może ustalić, jaka dawka heparyny jest w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem.
Od stu lat heparyna jest z powodzeniem stosowana do walki z zakrzepami, a coraz szersza wiedza na jej temat sprawia, że pacjenci mogą korzystać z coraz szerszego asortymentu leków. Bezpieczne maści i żele oraz leki dożylne i podskórne, podawane chorym przez specjalistów – w takiej formie spotykamy heparynę najczęściej. Wszystkie te leki łączy jednak jedna cecha – mają nas chronić przed zakrzepicą i jej konsekwencjami.