Hemoroidy – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Spis treści:

Siedząc w biurze przez wiele godzin nie zastanawiamy się nad brakiem ruchu, który może skutkować wystąpieniem problemów zdrowotnych. Jedną z bardziej bolesnych i krępujących dolegliwości jest występowanie hemoroidów, które lekarze coraz częściej łączą właśnie z małą aktywnością fizyczną!

Hemoroidy - lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Odpowiednia dieta, trochę sportu i regularne wypróżnianie się to sposoby, które pomagają zapobiegać powstawaniu hemoroidów. Przyczyną powstawania hemoroidów jest podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej. Krew, która napływa do naczyń żylnych coraz słabiej odpływa, rozszerzając tym samym ściany naczyń. Podczas oddawania stolca naczynia te pękają i z czasem zaczynają krwawić. Towarzyszą temu zakrzepy, obrzęki i coraz dokuczliwszy ból.

 

Poznaj objawy

Najczęstszym objawem występującym w chorobie hemoroidalnej jest bezbolesne krwawienie z odbytu, które występuje w trakcie wypróżniania bądź bezpośrednio po niej. Inne objawy to uczucie niecałkowitego wypróżnienia, świąd, pieczenie i ból okolicy odbytu. W przypadku wystąpienia powikłania choroby hemoroidalnej w postaci uwięźnięcia guzków krwawniczych i ich zapalenia, dołączają się objawy silnego bólu okolicy odbytu. Przewlekłe wypadanie hemoroidów daje objawy świądu i pieczenia okolicy odbytu.

 

Przede wszystkim profilaktyka

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby guzków krwawniczych lekarze zalecają:

– unikanie nadmiernego parcia na stolec,

– zmniejszenie masy ciała u osób z nadwagą i osób otyłych,

– picie przynajmniej 2,5 litra wody dziennie (przy skłonności do zaparć),

– stosowanie diety z dużą ilością błonnika,

– regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

 

Wysokobłonnikowa dieta

  • Aby ustrzec się hemoroidów należy przede wszystkim zdrowo się odżywiać. Podstawą naszego pożywienia powinny być warzywa. Najlepsze są warzywa zielone, bogate w błonnik, który przyspiesza trawienie.  Każdego dnia organizm człowieka potrzebuje ok. 25-40 g błonnika. Dlatego warto jeść białą fasolę, groch, a także suszone śliwki, orzechy laskowe. Jedzmy także świeże owoce sezonowe (np. jabłka, gruszki)
  • Na śniadanie polecamy produkty mleczne: jogurty, kefiry, maślanki, twaróg i sery z dodatkiem wysokobłonnikowych otrębów zbożowych, płatków owsianych,  siemienia lnianego. Biały ryż zastąpmy brązowym, a zamiast białych bułek i chleba jedzmy chleb razowy pełnoziarnisty.
  • Koniecznie ograniczmy spożycie ciężkostrawnych tłuszczów zwierzęcych (tłuszcz wieprzowy). Zredukujmy spożycie produktów, które powodują wzdęcia i zalegają w żołądku i jelitach: kapusta, rośliny strączkowe, cebula.
  • Unikajmy  rafinowanych węglowodanów (biała mąka i cukier), ziemniaków, makaronów oraz spożywania dużej ilości czekolady.
  • Jedzmy mało, a często (przynajmniej 4-5 posiłków). Dzięki temu nie obciążymy układu pokarmowego, a jelitom pozwolimy regularniej pracować.

 

Precz z używkami

Ograniczmy picie kawy, która w nadmiarze wypłukuje magnez i odwadnia organizm. Więc jeśli już chcemy pić kawę wybierajmy bezkofeinową. Zredukujmy picie mocnej herbaty. Unikajmy picia coca-coli i alkoholu. Używki odwadniają organizm, co wzmaga zaparcia. Ważne jest picie przynajmniej dwóch litrów niegazowanej wody mineralnej. Aby jak najmniej obciążać układ pokarmowy jedzmy częściej ale w mniejszych ilościach.

 

Postaw na ruch

Codzienna aktywność fizyczna pobudza ruchy perystaltyczne jelit, co powoduje wzmocnienie mięśni brzucha i lepsze ukrwienie narządów jamy brzusznej. Przy wyborze codziennej aktywności pamiętajmy o tym, by unikać wszystkiego, co powoduje ucisk okolicy odbytu. Dlatego zamiast długiej jazdy na rowerze wybierzmy pływanie, a jazdę konną zamieńmy na jazdę na rolkach.

 

Poznaj możliwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy od lat z powodzeniem stosowany jest jako składnik kosmetyków. W medycynie estetycznej używa się go do wstrzykiwania podskórnego. Jak potwierdzają badania daje rewelacyjne efekty również w leczeniu… hemoroidów! Dzięki właściwościom absorbowania dużej ilości wody, kwas hialuronowy powoduje szybką odbudowę komórek uszkodzonego nabłonka i ułatwia jego nawilżenie, co łagodzi nieprzyjemne objawy.

 

Kwas hialuronowy  – wspomaga leczenie guzków krwawniczych.

Ostatnio przeprowadzone badania kliniczne dowodzą, że kwas hialuronowy  – naturalny budulec ciała (łatwo przyswajalny, dobrze tolerowany, nawilża, ochrania śluzówkę)  stosowany miejscowo nie tylko łagodzi objawy bólu, ale również  pieczenie, swędzenie, hamuje wysięki i powstawanie obrzęków, w tym także ułatwia gojenie się drobnych ran pękających żył odbytu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...