Hamburger w całości wyprodukowany z komórek macierzystych!

Przepis na hamburgera wydaje się być prosty, jednak realizacja tejże receptury była długa i skomplikowana. Kilka milionów komórek mięśniowych krowy (jest to niewielka ilość) hodowano w laboratorium, aby utworzyły 20 tysięcy bardzo cienkich włókien mięsa. Następnie włókna te rosły przez kolejne 6 tygodni. Później dodano bułkę tartą, sól, sok z buraków, karmel i szafran i w rezultacie otrzymano stek o wadze 142 gramów, który kosztuje bagatela250 tysięcy euro!

Hamburger

Nasz hamburger jest wyprodukowany z komórek mięśniowych pobranych bezpośrednio od krowy – wyjaśnił Mark Post, holenderski badacz z Maastricht University. – Niczego nie modyfikowaliśmy! Aby eksperyment mógł zakończyć się sukcesem, otrzymana tkanka musiała mieć taki sam wygląd, taką samą konsystencję i, miejmy nadzieję, również taki sam smak jak prawdziwe mięso.

Ten wyjątkowy burger był degustowany w poniedziałek w Londynie, przez dwójkę ekspertów ochotników:  Austriaczkę Hanni Ruetzler „badaczkę trendów kulinarnych” i Amerykanina  Josha Schonwald’a.

Degustatorzy stwierdzili, że smak jest dosyć intensywny, konsystencja podobna do naturalnej pomimo wyraźnego braku tłuszczu.

Mimo licznych wątpliwości, co do sposobu wytworzenia hamburgera, profesor Post, którego badania finansuje Sergey Brin – współzałożyciel Google, stwierdził, że metoda ta jest zarówno etyczna, jak i ekologiczna.

Wciąż jednak istnieje zasadnicza przeszkoda: hamburgery w takiej cenie raczej nie będą się dobrze sprzedawać…

Źródło: http://www.sciencenews.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (185 głosów, średnia: 4,21 z 5)
zapisuję głos...