Gwyneth Paltrow została okrzyknięta „Almond mom” w odpowiedzi na jej kontrowersyjne nawyki żywieniowe. Kim są migdałowe mamy?

Migdałowa mama to termin opisujący kobietę, która nieustannie koncentruje się na zachowaniu smukłej figury i „zdrowym” sposobie odżywiania, a swoje obsesje przenosi na swoje dzieci. Dzieci wychowywane przez takie mamy mają surowo kontrolowany jadłospis, często nie mogąc pozwolić sobie na przekąski ani słodkości. Trend Almond Mom, czyli migdałowa mama rozpowszechnia się na TikToku, gdzie użytkownicy opowiadają o swoich historiach związanych z tym pojęciem.

Termin “Almond Mom” został stworzony przez użytkowników TikToka, aby opisać kobietę, która ma obsesję na punkcie diety i utrzymania smukłego wyglądu, a swoje niezdrowe relacje z żywieniem, wpaja również dzieciom, zwłaszcza córkom. Migdałowe matki można rozpoznać po tym, jak kontrolują spożywane posiłki, zauważają zmiany w wyglądzie ciała i reagują negatywnie na prośby o dodatkowe porcje jedzenia. Takie postawy mogą prowadzić do wystąpienia zaburzeń odżywiania oraz niezdrowego podejścia do jedzenia.

Almond Mom co to znaczy

Fot. BauerGriffin / MediaPunch/Associated Press/East News

Almond mom, migdałowa mama – co to znaczy?

Skąd wzięło się pojęcie Almond Mom? Odnosi się ono do sytuacji sprzed lat. W internecie zawrzało, gdy światło dzienne ponownie ujrzał fragment reality show “Żony Beverly Hills”. Fragment dotyczy młodej, aspirującej modelki Gigi Hadid, której matka, Yolanda Hadid, często rozmawia z nią o konieczności utrzymania szczupłej sylwetki i niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, jeśli Gigi zamierza osiągnąć sukces w życiu. Yolanda Hadid czyni to w sposób dość bezpośredni, wytykając córce wszelkie niepowodzenia dietetyczne i ściśle kontrolując jej sposób odżywiania.

Kim są migdałowe mamy?

Gigi Hadid na pokazie Max Mara, Milan Fashion Week, Jesień zima 2017/2018, fot. EAST NEWS

Kiedy osłabiona Gigi wyraża swoje uczucie głodu przed matką, Yolanda radzi jej, aby zjadła kilka migdałów, powoli je przeżuwając. Ta sugestia przyczyniła się do stworzenia terminu migdałowej mamy.

Glass child, czyli szklane dzieci – zjawisko, o którym coraz głośniej w mediach społecznościowych. Co to znaczy?

Glass child, czyli szklane dzieci – zjawisko, o którym coraz głośniej w mediach społecznościowych. Co to znaczy?

Termin "szklane dzieci" staje się coraz bardziej popularny na TikToku i budzi wiele pytań. Glass child – co takiego oznacza? Okazuje się, że coraz więcej młodych ludzi, identyfikuje się z tą kategorią. W istocie, pochodzenie tego terminu można wyjaśnić poprzez trudne relacje z rodzicami, które pozostawiły w nich emocjonalne rany, uniemożliwiające swobodne funkcjonowanie w życiu.

Almond Mom to pojęcie, które stało się viralem na TikToku

Migdałowa mama to nie tylko przezwisko związane z reality show, w którym występuje znana modelka i jej matka. To również katalizator trendu na TikToku, gdzie przedstawiciele pokolenia millenialsów i Pokolenia Z dzielą się podobnymi postawami i wzorcami zachowań swoich rodziców, zwłaszcza matek.

Wideo Elizabeth Ewing na TikToku, na którym jej matka przekrawa kawałek pizzy na pół, obejrzano ponad 3,6 miliona razy. „Kiedy twoja mama, która na co dzień pozwala sobie na pół migdała, chce kawałka pizzy” – głosi napis na filmie, podczas gdy mama Elizabeth kroi pizzę, aż uzna, że kawałek jest wystarczająco mały. Ewing nagrała wideo spontanicznie i była zaskoczona jego popularnością. Wspominając swoje dzieciństwo, stwierdziła, że nie miała wrażenia, że została wychowana przez migdałową mamę, dopóki w ostatnim roku szkoły średniej nie przytyła, a jej matka zwróciła na to uwagę:

„Myślałam, że wyglądam dobrze, miałam na sobie dżinsowe szorty, flanelową koszulę i Conversy” – powiedziała Ewing. „Podeszłam do mamy, a ona spojrzała na mnie z góry na dół i powiedziała: o mój Boże, musimy cię wysmuklić. To było okropne. Myślę, że to wywołało u mnie wiele problemów związanych z obrazem własnego ciała.”

Almond mom czyli migdałowe mamy

Gwyneth Paltrow jako migdałowa mama

Gdy Dear Media opublikowało na TikToku wideo z Gwyneth Paltrow mówiącą o swojej rutynie zdrowotnej, komentarze były jednogłośne: almond mom. Czym jest migdałowa mama i dlaczego ludzie nazywają tak Gwyneth?

Podczas rozmowy z Willem Cole’em w podcaście „The Art of Being Well”, 50-letnia aktorka wyjawiła, że stosuje post przerywany, pije rosół z kości na lunch w większość dni i spożywa wczesną kolację zgodną z dietą paleo, z dużą ilością warzyw. Połączenie kilku trendów w dziedzinie diety i zdrowia oraz niskokaloryczność posiłków spotkały się z niepokojem wielu osób i żartami innych.

„Matka wszystkich migdałowych mam,” napisał jeden z komentujących.

Wskazówki dotyczące diety Paltrow i Hadid spotkały się z krytyką, ale są one dalekie od bycia jedynymi adresatkami tego określenia. Hasztag #almondmom na TikToku ma już ponad 250 miliona wyświetleń, a wiele osób – głównie młodych kobiet – dzieli się swoimi historiami. Wiele filmików w mediach społecznościowych to żarty na temat „migdałowych mam” i komentarze na temat wywiadu z Paltrow, ale duże grono osób podkreśla też, że takie zachowanie ich matek sprawiło, że same długo walczyły – lub wciąż walczą – z zaburzeniami odżywiania.

Jeśli zauważyłaś u siebie niepokojące sygnały i objawy związane z zaburzeniami odżywiania, zgłoś się do specjalisty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (30 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  21 marca 2023 21:23

    wszystko dla dobrego wyglądu na portalu społecznościowym 🙂

    Odpowiedz
  2. Lamotek.pl  14 kwietnia 2023 22:56

    uwielbiam tę aktorkę! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany