Grypa u dzieci – objawy i leczenie

Aktualne dane dotyczące liczby zachorowań na grypę są alarmujące. Powikłania po tej niebezpiecznej wirusowej chorobie, mogą być bardzo poważne, a ich skutki negatywnie oddziaływać na dalsze życie. Grypa u dzieci oraz osób starszych jest szczególnie groźna, a niewłaściwa diagnoza i leczenie, mogą doprowadzić do rozstroju zdrowia, a w ekstremalnych sytuacjach nawet do śmierci. Najczęstsze powikłania po grypie u dzieci to zapalenie ucha, zatok, oskrzeli czy płuc, niewydolność nerek, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

Objawy grypy u dzieci

Odróżnienie objawów grypowych od zwykłego przeziębienia, wbrew pozorom, nie jest wcale takie proste. Warto więc zapoznać się z istotnymi różnicami pomiędzy zwyczajnym przeziębieniem, a grypą, gdyż podstawowe objawy, przynajmniej w początkowych stadiach chorobowych, są bardzo zbliżone. Atak grypy jest nagły i niemal od razu objawia się podwyższoną gorączką, ogólną apatią, sennością oraz pogorszeniem apetytu. Tym podstawowym objawom często towarzyszą również bóle brzucha i głowy, nasila się skłonność do wymiotów. Należy pamiętać, że choroba u każdego dziecka przebiega w indywidualny sposób, a grypa może dawać różne objawy. W przypadku niemowląt czy noworodków, które także narażone są na groźny wirus grypy, stan chorobowy najczęściej objawia się tylko wysoką temperaturą ciała, rzadko kiedy łączy się z innymi symptomami. U małych dzieci z kolei, grypa często bywa mylona z zatruciem i problemami żołądkowo-trawiennymi, ponieważ objawami grypowymi są wówczas mdłości, bóle brzucha oraz nawracające wymioty czy dreszcze. Zwykle kilkuletnie dzieci skarżą się przy okazji na bóle mięśniowo-kostno-stawowe, są osłabione, męczy je suchy, uporczywy kaszel, katar i zatkany nos.

Jak leczyć grypę u dzieci?

Grypę jako chorobę wirusową leczy się objawowo. W początkowym jej stadium można leczyć ją u dziecka sprawdzonymi domowymi sposobami. Z całą pewnością nieodzowne jest leżenie w łóżku, jednak bez nadmiernego przykrywania kocami i kołdrami. Towarzyszące grypie dreszcze często mylone są bowiem z oznaką zimna, ale w rzeczywistości organizm dziecka stara się walczyć w ten sposób z chorobą. Natomiast w przypadku wysokiej gorączki, temperaturę powinno obniżać się za pomocą zimnych kompresów, ewentualnie chłodnym prysznicem.

Co na grypę dla dziecka?

W czasie grypy zalecane jest picie dużej ilości ciepłych napojów, żeby nie doprowadzić organizmu do odwodnienia. Naturalne soki owocowe można delikatnie rozcieńczyć gorącą wodą. Picie zimnych napojów niekorzystnie oddziałuje na górne drogi oddechowe, a poza tym sprawia, że mocno osłabiony organizm dziecka, musi niepotrzebnie zużywać energię na podgrzewanie produktów przed procesem trawienia. Nie zaszkodzą wszelkiego rodzaju herbaty z naturalnym sokiem malinowym. Dodatek w postaci miodu oraz cytryny – to także dobra opcja. Jak już wspomniano, podczas grypy dzieci nie mają apetytu. Nie powinniśmy wmuszać im dużej ilości pokarmów, a skoncentrować się na rozsądnej diecie, np. wzbogaconej w białko, które uczestniczy w procesach odbudowy odporności. Świetnym rozwiązaniem jest zaserwowanie dziecku esencjonalnego rosołu. Bardzo istotne jest okresowe wietrzenie mieszkania, w szczególności pomieszczenia, w jakim przebywa chore dziecko, ponieważ środowisko dusznych i przegrzanych przestrzeni sprzyja rozwojowi i namnażaniu się wirusów. Ostatnio do łask wracają też różnego rodzaju inhalacje, których zadaniem jest wpływać kojąco na bolące gardło, a także ułatwiać oddychanie. Doskonale nadają się do tego napary z tymianku. rozmarynu oraz rumianku czy też eukaliptusa. Więcej ciekawych informacji i praktycznych porad, jak postępować w czasie grypy u naszego dziecka, można znaleźć w artykule objawy grypy u dziecka. Jeśli nasze zabiegi nie przynoszą pożądanego efektu w ciągu 2-3 dni, to koniecznie powinniśmy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...