Grupa krwi a zdrowie, czyli czego możesz dowiedzieć się o sobie z kodu „zapisanego we krwi”?

Grupa krwi jest przez większość z nas traktowana jak niewiele znaczące oznaczenie, które staje się istotne dopiero w sytuacji, gdy wydarzy nam się coś złego, gdy planujemy powiększyć rodzinę albo kiedy przygotowujemy się do jakiejś operacji. Tymczasem naukowcy od dawna podkreślają, że determinuje ona naszą podatność na różne schorzenia i apelują, by dostosować do jej „kodu” indywidualny styl życia. Czego mogą się spodziewać właściciele poszczególnych grup? Sprawdźcie!

Grupa krwi a zdrowie to nie ezoteryczny mit, lecz faktyczna zależność, którą powinniśmy znać. Rozumiejąc jej reperkusje, możemy bowiem skupić się na tych sferach życia, nad którymi warto szczególnie się pochylić i podejść z większych pobłażaniem do pozostałych dziedzin. Sprawdź, jakie ryzyko dla Twojego zdrowia stwarza konkretna grupa krwi i przeciwnie – przed czym Cię chroni!

grupa krwi a zdrowie

źródło: www.unsplash.com

Grupa krwi a zdrowie, czyli czego możesz dowiedzieć się o sobie z kodu „zapisanego we krwi”?

 

Grupy A i B

grupa krwi a zdrowie

www.pixabay.com

Grupa krwi A to pamiątka po Wikingach z Europy centralnej. Grupę B zapożyczyliśmy zaś podobno od Tatarów, Rosjan i Węgrów. Obie przyczyniają się niestety do słabszej kondycji serca aniżeli ta, którą mogą się poszczycić choćby posiadacze grupy 0.

Reprezentantom grupy A najczęściej zagraża cukrzyca, miażdżyca, choroby żołądka, jelit i ogólne problemy z trawieniem. Z tego powodu nie zaleca się im monotonnej mięsnej diety. Zamiast tego powinny włączyć do codziennego jadłospisu warzywa, owoce i kasze. Obok zbilansowanego odżywiania zaleca się im również aktywność fizyczną – szczególnie spacery, jazdę na rowerze, bieganie i pływanie.

Właściciele grupy B mogą niestety zmagać się z chorobami żył, zakrzepicą, żylakami i zatorami. Dla dobrego funkcjonowania i lepszego samopoczucia, powinni spożywać ryby, kasze, warzywa, ale także sery, mleko i fermentowane produkty mleczne. Podobnie jak w przypadku grupy A, zachęcamy ich także do regularnej aktywności fizycznej, a dodatkowo – do dbałości o dobry stan umysłu. Na przykład poprzez rozwiązywanie zagadek, sudoku, wypełnianie krzyżówek czy czytanie książek.

 

Grupa AB

grupa krwi a zdrowie

To najrzadziej występująca w naszym kraju grupa krwi. Szacuje się, że ma ją mniej niż 9 procent Polaków, a jej korzenie są germańskie bądź żydowskie. Najbardziej niepożądana jest ona u mężczyzn, gdyż może u nich przyczyniać się do niedokrwienia narządów płciowych, a co za tym idzie problemów z potencją. Panie posiadające tę grupę mogą niekiedy narzekać na słabe krążenie. Niezależnie od płci, właściciele grupy AB mają natomiast tendencję do podwyższonego poziomu cholesterolu. Z tego względu polecamy im aktywności, które zadbają o sprawność całego organizmu i jego odpowiednie ukrwienie. Doskonały będzie aerobik, sporty grupowe, takie jak piłka nożna czy koszykówka, pilates i taniec. Jednocześnie radzimy unikać czerwonego mięsa, podrobów, lodów, cukru i tłustej wędliny.

 

Grupa 0

grupa krwi

Grupa krwi 0 jest u Polaków spotykana najczęściej – ma ją aż 30% naszych rodaków. Zdaniem naukowców mężczyźni obdarzeni tą grupą krwi to najwięksi farciarze. Są bowiem naturalnie chronieni przed ciężkimi schorzeniami cywilizacyjnymi. Nie muszą zachowywać specjalnej diety ani szczególnie troszczyć się o stan swojego zdrowia. Zachowanie dobrej kondycji przychodzi im w pewnym sensie naturalnie.

Dla pań nie mamy już tak dobrych wiadomości – muszą bowiem stosunkowo wcześnie podejmować decyzję o macierzyństwie. Po 30. zostaje im zwykle już niewiele jajeczek nadających się do zapłodnienia. Jeśli jednak są już w ciąży, rzadko grozi im nadciśnienie.

Właściciele grupy 0 niezależnie od płci długo zachowują natomiast sprawność umysłu. Raczej nie zdarza im się zapadać na Alzheimera. Są też naturalnie chronieni przed nowotworami żołądka czy wątroby. W ich przypadku jedynym zaleceniem jest zatem ograniczanie ilości spożywanego jedzenia do miar, jakie nakazuje zdrowy rozsądek.

 

A Wy jaką macie grupę krwi?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (50 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  17 maja 2021 22:01

  AB 🙂

  Odpowiedz
 2. arunia  18 maja 2021 00:08

  0 Rh+ mam

  Odpowiedz
 3. Hidari11  18 maja 2021 06:46

  A Rh+ , jedna z bardziej popularnych 🙂

  Odpowiedz
 4. Ewcia  20 maja 2021 07:39

  ARh+ 🙂

  Odpowiedz
 5. alejak.pl  26 maja 2021 22:07

  Bardzo ciekawa informacja, warto przeczytać o krwi. Jednak czy grupa i odczynnik krwi ma tak duże znaczenie dla naszego zdrowia.

  Odpowiedz
 6. Małgorzata  11 września 2021 14:32

  AB

  Odpowiedz
 7. kosovitz  4 sierpnia 2022 13:53

  O rh-

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany