Grupa krwi a zdrowie, czyli czego możesz dowiedzieć się o sobie z kodu „zapisanego we krwi”?
Grupa krwi jest przez większość z nas traktowana jak niewiele znaczące oznaczenie, które staje się istotne dopiero w sytuacji, gdy wydarzy nam się coś złego, gdy planujemy powiększyć rodzinę albo kiedy przygotowujemy się do jakiejś operacji. Tymczasem naukowcy od dawna podkreślają, że determinuje ona naszą podatność na różne schorzenia i apelują, by dostosować do jej „kodu” indywidualny styl życia. Czego mogą się spodziewać właściciele poszczególnych grup? Sprawdźcie!
Grupa krwi a zdrowie to nie ezoteryczny mit, lecz faktyczna zależność, którą powinniśmy znać. Rozumiejąc jej reperkusje, możemy bowiem skupić się na tych sferach życia, nad którymi warto szczególnie się pochylić i podejść z większych pobłażaniem do pozostałych dziedzin. Sprawdź, jakie ryzyko dla Twojego zdrowia stwarza konkretna grupa krwi i przeciwnie – przed czym Cię chroni!
Grupa krwi a zdrowie, czyli czego możesz dowiedzieć się o sobie z kodu „zapisanego we krwi”?
Grupy A i B
Grupa krwi A to pamiątka po Wikingach z Europy centralnej. Grupę B zapożyczyliśmy zaś podobno od Tatarów, Rosjan i Węgrów. Obie przyczyniają się niestety do słabszej kondycji serca aniżeli ta, którą mogą się poszczycić choćby posiadacze grupy 0.
Reprezentantom grupy A najczęściej zagraża cukrzyca, miażdżyca, choroby żołądka, jelit i ogólne problemy z trawieniem. Z tego powodu nie zaleca się im monotonnej mięsnej diety. Zamiast tego powinny włączyć do codziennego jadłospisu warzywa, owoce i kasze. Obok zbilansowanego odżywiania zaleca się im również aktywność fizyczną – szczególnie spacery, jazdę na rowerze, bieganie i pływanie.
Właściciele grupy B mogą niestety zmagać się z chorobami żył, zakrzepicą, żylakami i zatorami. Dla dobrego funkcjonowania i lepszego samopoczucia, powinni spożywać ryby, kasze, warzywa, ale także sery, mleko i fermentowane produkty mleczne. Podobnie jak w przypadku grupy A, zachęcamy ich także do regularnej aktywności fizycznej, a dodatkowo – do dbałości o dobry stan umysłu. Na przykład poprzez rozwiązywanie zagadek, sudoku, wypełnianie krzyżówek czy czytanie książek.
Grupa AB
To najrzadziej występująca w naszym kraju grupa krwi. Szacuje się, że ma ją mniej niż 9 procent Polaków, a jej korzenie są germańskie bądź żydowskie. Najbardziej niepożądana jest ona u mężczyzn, gdyż może u nich przyczyniać się do niedokrwienia narządów płciowych, a co za tym idzie problemów z potencją. Panie posiadające tę grupę mogą niekiedy narzekać na słabe krążenie. Niezależnie od płci, właściciele grupy AB mają natomiast tendencję do podwyższonego poziomu cholesterolu. Z tego względu polecamy im aktywności, które zadbają o sprawność całego organizmu i jego odpowiednie ukrwienie. Doskonały będzie aerobik, sporty grupowe, takie jak piłka nożna czy koszykówka, pilates i taniec. Jednocześnie radzimy unikać czerwonego mięsa, podrobów, lodów, cukru i tłustej wędliny.
Grupa 0
Grupa krwi 0 jest u Polaków spotykana najczęściej – ma ją aż 30% naszych rodaków. Zdaniem naukowców mężczyźni obdarzeni tą grupą krwi to najwięksi farciarze. Są bowiem naturalnie chronieni przed ciężkimi schorzeniami cywilizacyjnymi. Nie muszą zachowywać specjalnej diety ani szczególnie troszczyć się o stan swojego zdrowia. Zachowanie dobrej kondycji przychodzi im w pewnym sensie naturalnie.
Dla pań nie mamy już tak dobrych wiadomości – muszą bowiem stosunkowo wcześnie podejmować decyzję o macierzyństwie. Po 30. zostaje im zwykle już niewiele jajeczek nadających się do zapłodnienia. Jeśli jednak są już w ciąży, rzadko grozi im nadciśnienie.
Właściciele grupy 0 niezależnie od płci długo zachowują natomiast sprawność umysłu. Raczej nie zdarza im się zapadać na Alzheimera. Są też naturalnie chronieni przed nowotworami żołądka czy wątroby. W ich przypadku jedynym zaleceniem jest zatem ograniczanie ilości spożywanego jedzenia do miar, jakie nakazuje zdrowy rozsądek.
A Wy jaką macie grupę krwi?