Groźniejsze niż kokaina – powszechnie dostępne

Amerykańscy naukowcy nie mają wątpliwości. Spożywamy je codziennie, zwłaszcza podczas upałów, podajemy nawet najmniejszym dzieciom. Tymczasem  napoje gazowane, a zwłaszcza ich dietetyczne wersje, sieją w naszej jamie ustnej spustoszenie większe niż… najtwardsze narkotyki!

Piekny usmiech

Używki takie jak kokaina oraz metamfetamina są niezwykle szkodliwe dla całego organizmu, w tym  także dla jamy ustnej. Przede wszystkim hamują wydzielanie śliny, która w naturalny sposób oczyszcza zęby, a także zawiera przeciwciała, które zapobiegają nadmiernemu rozwojowi bakterii. Narkotyki te mają charakter kwasowy, przez co osłabiają szkliwo czyniąc je bardziej podatnym na próchnicę. Okazuje się, że równie groźne działanie mają popularne napoje gazowane.

Amerykańscy badacze z Academy of General Dentistry swoje wyniki opublikowali po przebadaniu trzech osób. Okazało się, że zęby trzydziestolatki, pijącej od lat codziennie dwa litry gazowanych napojów dietetycznych, uległy takiej samej erozji jak zęby trzydziestolatka uzależnionego od metamfetaminy i pięćdziesięciolatka regularnie zażywającego kokainę! Zęby wszystkich trzech osób były nienaturalnie miękkie, przebarwione oraz zaatakowane przez próchnicę. W przypadku badanej kobiety, konieczne było usunięcie większości zębów i zastąpienie ich protezą. Co ciekawe, pacjentka tłumaczyła tak duże spożycie bezcukrowych napojów gazowanych chęcią przejścia na zdrową dietę…

Wakacje to czas kiedy szczególnie narażamy swoje zęby na szkodliwe substancje mogące uszkodzić szkliwo. Od lat stomatolodzy przestrzegają przed napojami dietetycznymi, wszelkiego rodzaju słodkimi napojami gazowanymi i napojami energetycznymi. Zawarte w nich cukry proste fermentują pod wpływem bakterii znajdujących się w jamie ustnej i tworzą niebezpieczne kwasy. Jeśli popijamy często, dostarczamy wciąż to nowych dawek substancji szkodliwych. Niestety w  tej sytuacji bezradna jest nawet nasza ślina, będąca naturalnym środkiem czyszczącym i regulującym poziom pH w ustach – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.

Podczas wakacji powinniśmy jak najczęściej sięgać po wodę mineralną. Alternatywą mogą być świeżo wyciskane soki, ale ich także nie pijmy bez umiaru. Jeśli jesteśmy spragnieni i zasycha nam w ustach, a chwilowo nie możemy się napić, sięgnijmy po gumę do żucia. Pomoże produkować ślinę i zneutralizuje działanie kwasów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (252 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. gusia.  3 sierpnia 2013 09:19

    Najlepsze soczki naturale i najzdrowsze dla naszego zdrowia.

    Odpowiedz
  2. magda6915  3 sierpnia 2013 11:14

    Słyszałam że niezdrowe, ale nie wiedziałam że aż tak szkodzą zębom, dobrze że coraz częściej piję mineralną zamiast napojów

    Odpowiedz
  3. ewika  3 sierpnia 2013 17:16

    niedlugo wszystko bedzie nas zabijać, powinni zakazac

    Odpowiedz
  4. nerdova  3 sierpnia 2013 21:10

    Wszystko co „dietetyczne” „light” itp jest szkodliwe dla naszego organizmu, przeważnie są to tak samo produkty kaloryczne tylko, że w innym opakowaniu…

    Odpowiedz
  5. Masza  3 sierpnia 2013 21:54

    Na szczęście w ogóle nie piję gazowanych napojów.Widzę,że soków owocowych również nie powinno się nadużywać.

    Odpowiedz
  6. Mati-bad  4 sierpnia 2013 11:00

    Od dziś mówię STOP!Koniec z gazowanym.

    Odpowiedz
  7. Bulcia_2011  4 sierpnia 2013 22:01

    Dokładnie ja także mówię stop!

    Odpowiedz
  8. Agata  18 sierpnia 2013 00:16

    Dlatego warto postawić na wodę. Niegazowaną oczywiście.

    Odpowiedz
  9. stokrotkapolna  18 listopada 2016 15:34

    Tak,najlepsza okazuje się jak zwykle woda,

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany