Groźne dla skóry miejsca w łazience. Sprawdź, czy także je masz!

Podczas codziennej toalety nie zastanawiamy się nad tym, że łazienka, w której dbamy o higienę naszego ciała może być jednocześnie obszarem, w którym łatwo o infekcję skórną. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę by wyeliminować groźne dla skóry miejsca w łazience?

Groźne dla skóry miejsca w łazience

fot. pixabay.com

Łazienka to miejsce, w którym można znaleźć praktycznie wszystkie grupy drobnoustrojów, tj. bakterie, wirusy czy grzyby. Monika Pawelska Nowak, ekspert z firmy Ziołolek, producenta preparatów aptecznych Linomag® na problemy skórne wyjaśnia nam, gdzie w łazience jest najwięcej miejsc mogących przyczynić się do infekcji skórnych, na co uważać i jak chronić przez zakażeniem.

Groźne dla skóry miejsca w łazience – Idealne warunki rozwoju

Najbardziej przyjazne drobnoustrojom jest ciepłe i wilgotne środowisko, dlatego najszybciej rozwijają się w takich łazienkowych przedmiotach jak gąbki, pumeksy, ręczniki czy dywaniki. Miejsca te stają się wówczas siedliskiem grzybów-dermatofitów wywołujących uciążliwe, trudne do leczenia zmiany skórne. Grzybice są zaraźliwe i mogą być przenoszone między domownikami, zwłaszcza gdy używają wspólnych ręczników czy gąbek.

 

Niebezpieczna fontanna

 

Podczas spuszczania wody w toalecie bakterie wchodzące w skład flory kałowej, żyjące w muszli klozetowej, rozprzestrzeniają się z na całą łazienkę. Przy otwartej toalecie unoszą się z drobinkami wody na wysokość nawet 1,5 metra, a opadając osiadają na ręcznikach, gąbkach, mydłach czy szczoteczkach do zębów. W każdej łazience można więc znaleźć takie bakterie praktycznie wszędzie: na suficie, ścianach, klamkach, umywalce, wannie, podłodze, itd. Opuszczenie deski znacząco ograniczy zasięg tego aerozolu choć zupełnie go nie zlikwiduje, gdyż zanieczyszczone cząsteczki wody przedostają się także przez szczeliny.

Po skorzystaniu z toalety należy dokładnie myć ręce. Można także użyć domowych środków dezynfekujących . Dowiedz się,  jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk i zacznij go używać.

 

Groźne dla skóry miejsca w łazience – Gąbki i myjki

 

Gąbka czy myjka do kąpieli zbierają ze skóry wszelkiego typu zanieczyszczenia i drobnoustroje, które osiadają na naszym ciele. Taka mokra i pozostawiona w ciepłym miejscu gąbka, staje się idealnym miejscem na rozmnażanie szkodliwych dla zdrowia człowieka substancji i mikroorganizmów. Używając jej roznosimy bakterie i wirusy po całej skórze. Jeśli zostanie użyta na uszkodzoną skórę, ranę albo w okolicach intymnych, łatwo może dojść do infekcji. Konieczna jest więc bardzo częsta wymiana tego typu produktów do mycia, odpowiednie ich czyszczenie i dokładne suszenie lub zupełna rezygnacja z ich używania.

Ręczniki

Ręczniki wchłaniają nie tylko wodę, ale także cząsteczki skóry czy fragmenty tkanek. W wilgotnych, ciepłych włóknach ręczników bakterie mnożą się bardzo szybko. Używając ręcznika po raz kolejny przenosimy je na ciało. Jeśli ręcznik suszy się na kaloryferze nad toaletą, osadzają się na nim bakterie kałowe. Takim ręcznikiem bardzo łatwo zakazić organizm. Każdy domownik powinien także mieć swój własny ręcznik. Suszmy je z daleka od toalet, wymieniajmy minimum raz na tydzień i pierzmy w wysokich temperaturach. 

 

Pumeksy

Pumeks to także prawdziwe siedlisko bakterii i grzybów. Dzięki swojej chropowatej strukturze służy do ścierania zrogowaciałego naskórka zgromadzonego na stopach. Ten, podczas zabiegu wchodzi głęboko w szczeliny, przez co nie jest łatwo gruntownie go oczyścić. Pod wpływem wilgoci, martwy naskórek rozkłada się i w ten sposób powstaje miejsce pełne drobnoustrojów chorobotwórczych. Zadbajmy więc o jego odpowiednie czyszczenie, dokładne wysuszenie i częstą wymianę na nowy.

 

Groźne dla skóry miejsca w łazience – Dywaniki łazienkowe

 

Dywaniki łazienkowe są idealnymi wylęgarniami wszelkich mikroorganizmów. Według badań, każdy cm2 dywanu może zawierać nawet do 4000 razy więcej bakterii niż ta sama powierzchnia podłogi wykonana z płytek ceramicznych. Na skutek kontaktu bosych stóp z zanieczyszczonymi podłogami, matami prysznicowymi czy chodniczkami łazienkowymi może dojść do zakażenia grzybicą.  Charakterystycznymi objawami tej choroby są świąd, zmiany pęcherzykowe, złuszczanie, maceracja czy pękanie skóry. Dywaniki i maty łazienkowe należy więc często prać i codziennie dobrze wysuszyć.

Warto pamiętać, że łazienka do pomieszczenie w domu, które najbardziej wymaga systematycznego sprzątania. Umywalka, wanna czy brodzik, szczególnie przy odpływach, gdzie stale utrzymuje się wilgoć, gromadzą najwięcej drobnoustrojów. Myjmy i dezynfekujmy je codziennie specjalnymi środkami, szczególnie preparatami w sprayu lub żelu, które łatwo docierają do wszelkich zakamarków. Używajmy przy tym rękawic, a zanim je ubierzemy posmarujmy ręce kremami ochronnymi z witaminami A i E. Przybory toaletowe, w tym szczoteczki do zębów i kosmetyki, trzymajmy w zamykanych szafkach. Zadbajmy także o odpowiednią wentylację naszej łazienki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  23 marca 2017 08:32

  Nic nowego, przynajmniej dla mnie.

  Odpowiedz
 2. Wusia  23 marca 2017 10:44

  Artykuł uczula na pewne sytuacje, ale przyjąć je na 100% to -wstęp do łazienki zabroniony! Nie dajmy się zwariować! Zwykła higiena i porządek wystarczą.

  Odpowiedz
  • Jaworka  24 marca 2017 20:45

   Czytając artykuł oczami wyobraźni sprawdzałam po kolei czy coś źle robię ale wypadłam dość dobrze a wszystkiego niestety nie da się uniknąć bakterie i grzyby są wszędzie utrzymanie czystości w łazience to pierwsza rzecz jakiej się trzymam

   Odpowiedz
   • ewalub  25 marca 2017 10:04

    Łazienka i kuchnia to miejsca, w których trzeba dokładnie i często sprzątać, ale i tak nie da się wszystkiego uniknąć.

    Odpowiedz
  • Aneta  10 kwietnia 2017 14:08

   Dokładnie, nie dajmy się zwariować 🙂

   Odpowiedz
 3. malgosia  23 marca 2017 15:30

  Człowiek pewnie nigdy nie żył w sterylnych pomieszczeniach, i dobrze bo jak byśmy tak żyli to pewnie nie bylibyśmy odporni na żadną bakterię i wszelkie paskudztwo by nas zabiło.Lepiej nie dać się zwariować.

  Odpowiedz
 4. Uśmiechnij się :)  25 marca 2017 09:21

  Ja bakterii się nie boję. Ważne, by w łazience nie było zagracone, by mnóstwo przedmiotów na półkach nie stało się siedliskiem kurzu, wtedy sprząta się łatwiej, generalnie jest czyściej wizualnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany