Groźne dla skóry miejsca w łazience. Sprawdź, czy także je masz!

Podczas codziennej toalety nie zastanawiamy się nad tym, że łazienka, w której dbamy o higienę naszego ciała może być jednocześnie obszarem, w którym łatwo o infekcję skórną. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę by wyeliminować groźne dla skóry miejsca w łazience?

Groźne dla skóry miejsca w łazience

fot. pixabay.com

Łazienka to miejsce, w którym można znaleźć praktycznie wszystkie grupy drobnoustrojów, tj. bakterie, wirusy czy grzyby. Monika Pawelska Nowak, ekspert z firmy Ziołolek, producenta preparatów aptecznych Linomag® na problemy skórne wyjaśnia nam, gdzie w łazience jest najwięcej miejsc mogących przyczynić się do infekcji skórnych, na co uważać i jak chronić przez zakażeniem.

Groźne dla skóry miejsca w łazience – Idealne warunki rozwoju

Najbardziej przyjazne drobnoustrojom jest ciepłe i wilgotne środowisko, dlatego najszybciej rozwijają się w takich łazienkowych przedmiotach jak gąbki, pumeksy, ręczniki czy dywaniki. Miejsca te stają się wówczas siedliskiem grzybów-dermatofitów wywołujących uciążliwe, trudne do leczenia zmiany skórne. Grzybice są zaraźliwe i mogą być przenoszone między domownikami, zwłaszcza gdy używają wspólnych ręczników czy gąbek.

 

Niebezpieczna fontanna

Groźne dla skóry miejsca w łazience

Podczas spuszczania wody w toalecie bakterie wchodzące w skład flory kałowej, żyjące w muszli klozetowej, rozprzestrzeniają się z na całą łazienkę. Przy otwartej toalecie unoszą się z drobinkami wody na wysokość nawet 1,5 metra, a opadając osiadają na ręcznikach, gąbkach, mydłach czy szczoteczkach do zębów. W każdej łazience można więc znaleźć takie bakterie praktycznie wszędzie: na suficie, ścianach, klamkach, umywalce, wannie, podłodze, itd. Opuszczenie deski znacząco ograniczy zasięg tego aerozolu choć zupełnie go nie zlikwiduje, gdyż zanieczyszczone cząsteczki wody przedostają się także przez szczeliny.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (92 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. martucha180  23 marca 2017 08:32

  Nic nowego, przynajmniej dla mnie.

  Odpowiedz
 2. Wusia  23 marca 2017 10:44

  Artykuł uczula na pewne sytuacje, ale przyjąć je na 100% to -wstęp do łazienki zabroniony! Nie dajmy się zwariować! Zwykła higiena i porządek wystarczą.

  Odpowiedz
  • Jaworka  24 marca 2017 20:45

   Czytając artykuł oczami wyobraźni sprawdzałam po kolei czy coś źle robię ale wypadłam dość dobrze a wszystkiego niestety nie da się uniknąć bakterie i grzyby są wszędzie utrzymanie czystości w łazience to pierwsza rzecz jakiej się trzymam

   Odpowiedz
   • ewalub  25 marca 2017 10:04

    Łazienka i kuchnia to miejsca, w których trzeba dokładnie i często sprzątać, ale i tak nie da się wszystkiego uniknąć.

    Odpowiedz
  • Aneta  10 kwietnia 2017 14:08

   Dokładnie, nie dajmy się zwariować 🙂

   Odpowiedz
 3. malgosia  23 marca 2017 15:30

  Człowiek pewnie nigdy nie żył w sterylnych pomieszczeniach, i dobrze bo jak byśmy tak żyli to pewnie nie bylibyśmy odporni na żadną bakterię i wszelkie paskudztwo by nas zabiło.Lepiej nie dać się zwariować.

  Odpowiedz
 4. Uśmiechnij się :)  25 marca 2017 09:21

  Ja bakterii się nie boję. Ważne, by w łazience nie było zagracone, by mnóstwo przedmiotów na półkach nie stało się siedliskiem kurzu, wtedy sprząta się łatwiej, generalnie jest czyściej wizualnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.