Graviola – właściwości i zastosowanie soku i liści pełnych leczniczej mocy
Graviola to wiecznie zielone drzewo, które rośnie w Ameryce Łacińskiej. W medycynie naturalnej docenia się lecznicze właściwości owocu, a także liści, kory i korzeni rośliny. Ostatnio coraz częściej mówią o Gravioli dietetycy oraz miłośnicy zdrowego odżywiana. Dlaczego? Co kryje się w tajemniczej roślinie? Sprawdźcie!
Spis treści:
Graviola – kraje pochodzenia i codzienne zastosowanie
Graviola (łac. Annona muricata) to tropikalna roślina, znana także jako flaszowiec miękkociernisty. Ceni się ją szczególnie w Ameryce Południowej i Środkowej, na Karaibach oraz Filipinach. W krajach, gdzie rośnie, często wykorzystuje się ją w kuchni – dodaje do sałatek, soków, lodów, dżemów lub tradycyjnych napojów. Coraz częściej mówi się jednak nie tylko o jej walorach smakowych, ale też zdrowotnych. Co ją wyróżnia?
Graviola: niezwykłe właściwości tropikalnej rośliny
Graviola ma sporo witamin (A, B1, B2, C) , minerałów (wapń, potas, cynk, fosfor) oraz składników odżywczych (białko, błonnik). Roślinę cechują właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Wzmacnia odporność, pomaga zwalczać chorobotwórcze patogeny, wspomaga trawienie. Annona muricata ma też właściwości antyoksydacyjne, zapobiega szybkiemu starzeniu się ciała.
W tradycyjnym lecznictwie znalazła zastosowanie jako m.in. skuteczny środek na gorączkę, biegunkę, obniżenie poziomu ciśnienia, reumatyzm, uspokojenie oraz schorzenia wątroby. Poprawia nastrój. Może być też stosowana jako środek wspomagający leczenie raka. Łagodzi dolegliwości i skutki uboczne związane z odbywaniem chemioterapii.
Warto jednak wiedzieć, że sproszkowane liście lub sok z owoców niekoniecznie charakteryzują się działaniem przypisywanym całej roślinie. Każda jej część nieco się różni swoimi właściwościami. Sok z owoców łagodzi stany zapalne, ból i wspomaga trawienie, korzenie to lek na astmę, nadciśnienie, kaszel oraz środek uspokajający, a liście – działają przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, regulują pracę serca, a także poziomu cukru w organizmie.
Graviola: dawkowanie i skutki uboczne
Owoce rośliny można jeść w surowej postaci. Mają one lekko kwaskowaty smak, przypominający połączenie poziomki z ananasem. Można je zjeść same lub dodawać do soków albo koktajli. Niektórzy przypuszczają, że Annona muricata ma działanie neurotoksycznie, dlatego należy uważać z jej spożywaniem!
Nadużywanie rośliny skutkować może mdłościami, biegunką, wymiotami oraz bólami głowy.Najlepiej więc stosować ją ostrożnie, zgodnie z zaleceniami producentów suplementów z Graviolą (tabletek, kapsułek, soku, proszku). Przed rozpoczęciem suplementacji, warto skonsultować się z lekarzem.
Graviola: opinie
Właściwości rośliny są znane na całym świecie, jednak dotychczas nie potwierdzono ich w pełni badaniami klinicznym. Według wielu naukowców może ona znacząco pomagać w leczeniu nowotworów, jednak nie ma jednoznacznych dowodów na to, że jest skutecznym środkiem na raka. Niektórzy badacze uważają, że rozsądna dawka wyciągu z rośliny może być bardzo korzystnym elementem codziennej zróżnicowanej i pełnowartościowej diety. Inni specjaliści zalecają jednak ostrożność podczas zakupów oraz konsumpcji Gravioli, dlatego, że „tylko dawka czyni truciznę”.
Obecnie, dopóki badania kliniczne jednoznacznie nie potwierdzą prozdrowotnych działań rośliny, najlepiej traktować ją jako atrakcyjne uzupełnienie zbilansowanego jadłospisu.