Gorzka pomarańcza. Pogromca tłuszczu

Gorzka pomarańcza zabija tłuszcz i uwalnia ciało od zbędnych kilogramów. Odchudzającą moc ekstraktu z gorzkiej pomarańczy potwierdzają badania.

Gorzka pomarańcza zabija tłuszcz i uwalnia ciało od zbędnych kilogramów. Odchudzającą moc ekstraktu z gorzkiej pomarańczy potwierdzają badania.

 gorzka-pomarancza

Już w 1999 roku rozpoczęto badania nad gorzką pomarańczą jako głównego składnika preparatów odchudzających. Citrus aurantium powszechnie znany jako ekstrakt z gorzkiej pomarańczy to produkt uzyskiwany z niedojrzałych, zielonych owoców Seville orange – drzewka znanego też jako „Chih-shi” lub „Zhi shi”. Od wieków wielbiona w tradycyjnej chińskiej medycynie za swoje lecznicze właściwości i szerokie zastosowanie, w Europie stała się bojownikiem o zdrową sylwetkę.

Pierwsze badanie, mierzące wpływ ekstraktu z gorzkiej pomarańczy na odchudzanie, przeprowadził Colker. Do swojego eksperymentu wybrał próbę złożoną z dwudziestu dorosłych, mających nadwagę. Uczestnicy przyjmowali produkt. W jego skład wchodziła gorzka pomarańcza, dokładnie  975 mg (6 % synefryny), 528 mg kofeiny i 900 mg leczniczego zioła. Ilość kofeiny zawartej w produkcie (528 mg) jest równa czterem filiżankom kawy lub pięciu kubkom herbaty.

Osoby, biorące udział w badaniu, były objęte dietą, która miała dostarczyć im 1800 kcal dziennie. Ostatnim obowiązkowym elementem badania był program ćwiczeń fizycznych trzy razy w tygodniu.

Po sześciu tygodniach, grupa poddana eksperymentowi straciła 1.4 kilogramy. Uczestnicy  pozbyli się też 2.9 % tłuszczu. Co jeszcze zaobserwowano? Znaczący wzrost wskaźnika podstawowej przemiany materii w porównaniu z grupą, przyjmującą placebo.

Taka kombinacja składników jednoznacznie wykazała ich skuteczność w walce z otyłością. Uczestnikom udało się schudnąć i spalić tkankę tłuszczową.

Dlaczego powinniśmy sięgać po gorzką pomarańczę? Wpływa na procesy przemiany materii. Jak z automatu podnosi wskaźnik podstawowej przemiany materii i lipolizy – proces rozkładu trójglicerydu w tkance tłuszczowej. I co najważniejsze w trudnym procesie odchudzania –  hamuje apetyt.

Badania na większej próbie dorosłych przeprowadzili Zenk i Kusowski. Obaj testowali skuteczność gorzkiej pomarańczy w połączeniu z innymi składnikami. Sześćdziesięciu pięciu dorosłych przyjmowało gorzką pomarańczę w dawce 200 mg dziennie.

Po 8 tygodniach zaobserwowali, że grupa objęta badaniem straciła średnio 2.9 kilo, podczas gdy grupa kontrolna 1.5 kilo.

Okazało się, że wydłużony czas przyjmowania gorzkiej pomarańczy przyczynił się do zrzucenia większej liczby kilogramów.

Utrata zbędnych kilogramów jest możliwa między innymi dzięki synefrynie, której dużo jest w skórce gorzkiej pomarańczy. To ona działa jak przyspieszacz metabolizmu i spala tłuszcz.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  6 marca 2014 18:59

  Zastanawiam się czy takie suplementy naprawdę pomagają.

  Odpowiedz
 2. bbo  6 marca 2014 19:49

  Nie bardzo wierzę w ich skuteczność. Do spalenia tkanki tłuszczowej trzeba mnóstwa wysiłku.

  Odpowiedz
 3. Mała  19 marca 2014 11:41

  Ja wierzę, tym bardziej, że rzeczywiście w tym roku gorzka pomarańcza robi furorę. Nawet moja dietetyczka mi polecała, abym znalazła jakiś suplement, który zawiera w sobie gorzką pomarańczę lub l-karnitynę.

  Odpowiedz
 4. egida  19 marca 2014 12:03

  Stosowałam ten suplement podczas ćwieczeń fitness i miałam dobre efekty, ale nie tak jak czasami podają w reklamach

  Odpowiedz
 5. Werona  25 marca 2014 10:35

  Jej wszędzie teraz piszą o tej gorzkiej pomarańczy, nawet moja trenerka personalna o niej mi wspominała. Jak to mówi moja matka, dopóki nie spróbujesz się nie przekonasz.

  Odpowiedz
 6. Hidari11  1 czerwca 2015 19:40

  Trochę nie wierzę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany