Głowa do góry! Pielęgnacja skóry głowy i włosów

Spis treści:

Włosy piękne, błyszczące i bez łupieżu to skarb każdej kobiety. Są oznaką zdrowia, dobrej ogólnej kondycji, a przede wszystkim najlepszą ozdobą, której nie zastąpi biżuteria. Czy istnieje specyfik, który byłby lekiem na wszelkie problemy dotyczące włosów, a może tajemnica piękna tkwi w odpowiednim doborze środków pielęgnacyjnych?

Pielęgnacja skóry głowy i włosów

 

 

Najczęstsze problemy skóry głowy i włosów

Skóra głowy różni się od skóry pokrywającej inne partie ciała. Na powierzchnię 1 cm2  przypada od 150 do nawet 750 włosów. Wyrastają one z mieszków włosowych znajdujących się w torebkach, umieszczonych blisko siebie elementów struktury skóry głowy. Podstawa mieszka włosowego znajdującego się w torebce włosowej jest popularnie zwana „cebulką włosa”. Mikroskopijne naczynia krwionośne doprowadzają do niej składniki odżywcze, natomiast do górnej części mieszka włosowego uchodzą przewody gruczołów łojowych. Tak więc włosy to elementy skomplikowanego systemu, jakim jest nasz organizm. To dlatego stan włosów odzwierciedla ogólną kondycję zdrowotną człowieka. Każda dolegliwość, a także zła dieta, mogą spowodować spowolnienie wzrostu, zmianę koloru lub wypadanie włosów.

Problem pierwszy: Moje włosy są suche i matowe, elektryzują się

Na kondycję włosów wpływa środowisko zewnętrzne. Wysoki poziom zanieczyszczeń, ostre słońce, mróz, wiatr, a nawet klimatyzacja mogą przyczynić się do ich osłabienia. Włosom szkodzą również wolne rodniki, a także zabiegi fryzjerskie  – farbowanie czy częste używanie suszarki. Zniszczone włosy mają zmienioną strukturę – ich łuski, zamiast przylegać, odchylają się i łamią. Widocznym tego objawem jest brak połysku włosów w kobiecym uczesaniu, przesuszenie (szczególnie na końcówkach) i podatność na plątanie. Zimą suche włosy są szczególnie uciążliwe – czapki powodują elektryzowanie się i w efekcie fryzury stają się niesforne.

Rozwiązanie: nawilżanie i regeneracja

Włosy suche i matowe oraz elektryzujące się potrzebują intensywnego nawilżenia. Przy przesuszonych lub zniszczonych włosach warto sięgnąć po szampon regeneracyjny, który uzupełni brakujące składniki i wzmocni strukturę włosa. ELESTABion R – szampon regeneracyjny do włosów suchych i zniszczonych odżywia i odbudowuje strukturę włosa zapobiegając ich wypadaniu. Zawarte w nim składniki: wyciąg z żeń-szenia, prebiotyk oraz Elastab® HP 100 wzmacniają cebulki, a także normalizują proces keratynizacji naskórka. Wybierając szampon warto pamiętać, aby nie podrażniał skóry głowy, zmywał dokładnie zanieczyszczenia oraz łatwo spłukiwał się. Przyjazne skórze są zwłaszcza preparaty nie zawierające barwników i parabenów, przebadane dermatologicznie.

 

Problem drugi:  Mam łupież

Łupież jest problemem powszechnym, niestety często przewlekłym i nawracającym. Za jego główne przyczyny uważa się nadmierne rozmnażanie się grzybów z rodzaju Malassezia furfur oraz łojotok. Na nadmierny rozwój grzybów skóra głowy reaguje stanem zapalnym, wzmożonym łojotokiem oraz nadmiernym złuszczaniem naskórka. A to oznacza łupież. Inne przyczyny łupieżu to zaburzenia hormonalne, np. związane z wiekiem, uwarunkowania genetyczne, zła dieta (powodująca np. niedobór witamin i mikroelementów), nadmierne spożycie cukru i tłuszczów, stres, czynniki klimatyczne, nieprawidłowa pielęgnacja włosów (nadmierne szczotkowanie, a także zabiegi takie jak rozjaśnianie, farbowanie lub trwała).

Rozróżnia się trzy rodzaje łupieżu:

  • łupież suchy (zwykły) – białe lub szarożółte łuski opadające na plecy
    i ramiona, rozprzestrzenia się na całą skórę głowy; może przekształcić się w łupież tłusty;
  • łupież tłusty (łojotokowy) – rozwija się zazwyczaj z łupieżu suchego, łuski są tłuste, żółte, nawarstwione, przyczepione mocniej do skóry głowy; włosy stają się tłuste i świecące; może mu towarzyszyć rumień, świąd i zapalenie skóry; łupież tłusty może prowadzić do łysienia;
  • łupież pstry – żółtobrunatne plamy zlokalizowane na ogół
    w okolicach karku, pleców i klatki piersiowej; może prowadzić do drobnopłatkowego złuszczania się zakażonej skóry.

Rozwiązanie: specjalistyczny preparat przeciwłupieżowy

Pojawienia się łupieżu nie należy bagatelizować. Konsultacja z lekarzem dermatologiem pomoże sprecyzować, z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia. W zależności od schorzenia należy dobrać odpowiedni specyfik, aby wyleczyć skórę głowy i cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami. Rekomenduje się prowadzenie kuracji przeciwłupieżowej przez ok. 2 – 4 tygodni. ELESTABion S – szampon dermatologiczny na łupież suchy i pstry oraz ELESTABion T – szampon dermatologiczny na łupież tłusty i pstry odpowiadają na specyficzne potrzeby skóry głowy. Preparaty te normalizują proces keratynizacji naskórka, wyraźnie zmniejszają nadmierne złuszczanie się naskórka owłosionej skóry głowy, a także likwidują przyczyny łupieżu. W procesie leczenia skóry dotkniętej łupieżem ważne jest hamowanie rozwoju bakterii, drożdżaków oraz grzybów, które go powodują. Zadbajmy, aby wybrany przez nas szampon regulował i odnawiał naturalną mikroflorę bakteryjną oraz nawilżał skórę głowy i włosy.

szampony_specjalistyczne_flos_lek

Jak pielęgnować skórę głowy oraz włosy?

Przede wszystkim odpowiednio dobranym szamponem należy zmyć kurz i zanieczyszczenia oraz wcześniej zastosowane kosmetyki (np. odżywki, lakiery). Przy przesuszonych lub zniszczonych włosach warto sięgnąć po szampon regeneracyjny, przy łupieżu – po szampon dermatologiczny przeciwłupieżowy (przeznaczony do konkretnego rodzaju łupieżu). Włosy po umyciu powinno się delikatnie osuszyć ręcznikiem. Unikamy ekspozycji włosów na gorące powietrze suszarki, stosujemy chłodniejsze powietrze.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,14 z 5)
zapisuję głos...