Głodni fizycznie i psychicznie, czyli o różnych rodzajach głodu i możliwości jego zaspokojenia

Jedzenie służy nie tylko do zaspokajania uczucia głodu – czasem ta czynność ma nam pomóc w uporaniu się z innymi problemami. Tymczasem istnieją inne sposoby, by poradzić sobie ze stresem, samotnością czy smutkiem. Koniec wymówek! Pora porzucić niezdrowe nawyki i poznać zdrowszą alternatywę.

 

Nasze codzienne wymówki

Z przeprowadzonego przez IRCentrer.com raportu „Co Ci szkodzi” wynika, że większość z nas sięga po przekąski, które uważa za niezdrowe. Jednak połowa badanych odczuwa z tego powodu wyrzuty sumienia, a co czwarta osoba ukrywa nawet fakt ich spożywania przed innymi ludźmi. Powody, dla których jemy takie przegryzki, możemy podzielić na fizyczne i psychiczne. Przyczyny fizyczne związane są z rzeczywistą potrzebą zaspokojenia głodu – szukamy więc przekąski, która jest łatwo dostępna i sycąca. Głód psychologiczny jest natomiast związany z łagodzeniem za pomocą jedzenia innych problemów, takich jak stres, samotność, smutek czy kłopoty w pracy. Czynność, jaką jest jedzenie, daje nam poczucie bezpieczeństwa, relaksu oraz przyjemności, przez co otrzymujemy wrażenie, że mamy kontrolę nad innymi aspektami naszego życia. Podstawą zachowania racjonalnej diety jest odróżnienie jednego rodzaju głodu od drugiego.

Energia na cały dzień

Kiedy jesteśmy w pracy czy na uczelni, nie zawsze mamy czas na przygotowanie sobie pełnowartościowego posiłku lub pójście do restauracji na obiad. Potrzebujemy zdrowych przekąsek, które dodadzą nam energii oraz zapewnią organizmowi porcję potrzebnych składników odżywczych. Tymczasem często zadowalamy się łatwo dostępnymi pączkami, batonami czy deserami mlecznymi, które tylko pozornie  zaspokajają głód. Lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie chociażby po lubiane przez nas za swój pyszny smak owoce. Wydawać się mogą mało praktycznym rozwiązaniem, jednak w odpowiedniej formie mogą stanowić nie tylko smaczną i zdrową, lecz także funkcjonalną przekąskę. Taki jest np. Tymbark Fruktajl – gęsty koktajl owocowy z dużą zawartością błonnika oraz zbożami lub kawałkami owoców –  porcja owoców, którą zawsze możemy mieć przy sobie.  Zamknięto go w wyjątkowo poręcznym opakowaniu typu „one-the-go”, dzięki czemu z łatwością zabierzemy go do pracy, na siłownię czy na spacer.

Nie zajadaj smutków

W przypadku głodu psychicznego, podstawą jest samo uświadomienie sobie problemu. Musimy nauczyć się panowania nad emocjonalnym zjadaniem niezdrowych przekąsek, które rzekomo mają szybko poprawić nam nastrój i pomóc odzyskać kontrolę. Powiedzmy sobie szczerze – to tylko wymówki, a prawdziwym skutkiem takiego podjadania może być jedynie gorsza kondycja organizmu, przybieranie na wadze czy złe samopoczucie i wyrzuty sumienia. Znajdźmy inne aktywności które dają nam radość – np. spotkanie z przyjaciółmi, wyjście do kina. Nigdy też nie róbmy zakupów, kiedy jesteśmy głodni!

Zacznij walkę z niezdrowymi nawykami już dzisiaj! Zmiana diety na bardziej racjonalną to pierwszy sposób do odzyskania realnej kontroli nad swoim życiem. Zdrowe przekąski pomogą opanować głód fizyczny, a świadomość i aktywność – walczyć z tym psychicznym.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (305 głosów, średnia: 4,52 z 5)
loading... zapisuję głos...