Gdzie wstrzykuje się kwas hialuronowy by odmłodzić twarz?

Kwas hialuronowy ma bardzo wiele zastosowań. Stał sie składnikiem wielu kosmetyków, jednak głównie jest kojarzony z zabiegami w gabinetach medycyny estetycznej. Gdzie można wstrzykiwać ten preparat i jakie daje efekty? O różnych zastosowaniach kwasu hialuronowego opowiada dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Zobacz także: Osocze bogatopłytkowe – 4 nieznane fakty

medycyna estetyczna wypełniacze kwas hialuronowy

Polecamy również: Pielęgnacja skóry latem – o czym powinnyśmy pamiętać?

Gdzie wstrzykuje się kwas hialuronowy – Nos

Okolica nosa, podobnie jak oka, wymaga niezwykłej ostrożności. W wybranych przypadkach, w celu zakamuflowania niewielkich defektów estetycznych nosa, można pokusić się o zastosowanie w tym wypadku kwasu hialuronowego. Zwłaszcza kiedy zabieg wykonuje się nie tylko w związku z wrodzonym brakiem symetrii, ale też w przypadku poprawy wyglądu po nieudanym zabiegu chirurgicznym. Można korygować zarówno dolną jak i górną część nosa. Ostrzyknięcie kwasem hialuronowym da dobry i długotrwały efekt. Pamiętajcie jednak, że poważne wady nosa, np. skrzywienia powstałe na skutek dawnych złamań, nie nadają się do korekcji kwasem hialuronowym i wymagają ingerencji chirurgicznej.

Gdzie wstrzykuje się kwas hialuronowy – Broda

Broda ma ogromne znaczenie dla wyglądu naszej twarzy. Cofnięta, tzw. „uciekająca”, czyni ją mniej atrakcyjną. Wstrzyknięcie niewielkiej ilości kwasu hialuronowego uwypukli brodę, a tym samym nada twarzy bardziej harmonijny wygląd i uszlachetni profil. Zabieg wykonuje się za pomocą igły lub kaniuli.

Gdzie wstrzykuje się kwas hialuronowy – Łuk brwiowy

Wraz z wiekiem dochodzi do spłaszczenia okolicy brwi i czasami lekkiego ich opadania. Aby ten obszar lekko uwypuklić i unieść, poleca się nie tylko toksynę botulinową, ale również kwas hialuronowy, który wstrzykuje się tuż nad brwiami przy pomocy kaniul lub igły. Na skutek tego zabiegu brwi unoszą się i wyglądają bardziej wyraziście.

medycyna estetyczna

Gdzie wstrzykuje się kwas hialuronowy – Okolica skroniowa

Proces starzenia się, to tak naprawdę zmiany zachodzące w strukturze skóry, tkance kostnej, mięśniowej i tłuszczowej. Gdy zanika naturalna podściółka tłuszczowa, zapadają się pewne rejony twarzy, w tym okolica skroniowa. Pojawiają się również cienie i zagłębienia, przez co twarz sprawia wrażenie smutnej i starszej. Możemy te procesy zahamować! Do ich wypełnienia doskonale nadaje się bowiem kwas hialuronowy, który wprowadza się przy pomocy głębokich nakłuć igłą lub płytszych, ale częstszych, używając kaniuli. Zabieg ten daje bardzo dobre rezultaty, ale wymaga też uwagi i doświadczenia ze strony lekarza, ponieważ w okolicach skroni znajdują się ważne struktury, takie jak tętnice. Jeśli zdecydujecie się na taką korektę pamiętajcie, że po zabiegu na skroniach nie powinno być żadnych nierówności i zgrubień. Wypełnienie twarzy w tym obszarze powinno optycznie ją odmłodzić i nadać bardziej wypoczęty wygląd.

Gdzie wstrzykuje się kwas hialuronowy – Dolina łez

Wśród wielu pacjentów to obecnie bardzo modny zabieg. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że jest to także zabieg bardzo trudny. Tzw. „dolina łez” jest mylnie interpretowana przez część osób, które nazywają tak, chyba celem uproszczenia, wszystkie bruzdy i zagłębienia widoczne w okolicy dolnej powieki. Tymczasem dolina łez to tak naprawdę króciutki odcinek od kąta przyśrodkowego oka, biegnący na około 1-1,5 cm w kierunku bocznym i ku dołowi, który w razie korekcji wymaga od lekarza niezwykłej ostrożności. Pamiętajcie, że nieprawidłowo wykonane zabiegi w tej okolicy mogą prowadzić do powikłań, takich jak obrzęk powieki dolnej, zgrubienia, asymetrie, a nawet ślepota! Aby prawidłowo skorygować dolinę łez, należy najpierw zdiagnozować problem. Za pomocą kwasu hialuronowego można zmniejszyć zapadnięcie skóry w obrębie oczodołu, dzięki czemu zmniejsza się widoczność cieni – nie jest to jednak sposób na usunięcie worków pod oczami! Kwas hialuronowy zakamufluje też niewielką wiotkość dolnej powieki, wzmocni ją, ale nie usunie całkowicie zmarszczek.

Konsultacja merytoryczna: dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (167 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasia87g  7 czerwca 2016 09:00

  raczej nie planuje żadnych „wstrzykiwań” 🙂

  Odpowiedz
 2. Aneta  7 czerwca 2016 12:59

  Ojj, to nie dla mnie. Zdecydowanie nie poddałabym się takiemu zabiegowi, nie kusi mnie to i mam nadzieję, że w „późniejszej dorosłości” również nie będzie kusić.

  Odpowiedz
 3. sylwiawes  7 czerwca 2016 16:38

  Chyba nie odważyłabym się na taki zabieg.

  Odpowiedz
 4. amina  7 czerwca 2016 19:43

  fajny zabieg

  Odpowiedz
 5. Ewelina  9 czerwca 2016 16:56

  nie planuję tego zabiegu 😀

  Odpowiedz
 6. Tara  10 czerwca 2016 13:11

  Zapomnieli o „lwiej zmarszczce” między brwiami 🙂
  To chyba najczęstsze miejsce wstrzykiwania kwasu. Jak najbardziej polecam 🙂
  Usunięcie tej zmarchy zmienia cały wyraz twarzy. Z wiecznie wkurzonej od razu wyglądasz na zadowoloną, a do tego parę lat młodszą 🙂
  U mnie po pierwszym wstrzyknięciu, kwas trzymał 5 lat, więc naprawdę warto 😀

  Odpowiedz
  • Jaworka  12 czerwca 2016 12:02

   Tara a czy to bolesne taki zabieg może i ja bym się skusiła chociaż u mnie jest inny problem ja bym leciuteńko podniosła kąciku ust aby nie były ciągle smutne mimo że oczy sie śmieja

   Odpowiedz
 7. Hariet  11 lipca 2016 21:45

  Uważam, że każdy z nas z upływem lat będzie potrzebował takiego zabiegu. Z tego co mi wiadomo to przed zabiegiem stosowane jest znieczulenie. Moja koleżanka w tym roku robiła licencjat i z tego tytułu postanowiłyśmy z koleżankami zafundować jej jakiś prezent. Postanowiłyśmy wykupić jej szkolenie i ona właśnie wybrała wypełnianie zmarszczek i bruzd za pomocą kwasu hialuronowego usieciowanego w Mimari. Była z niego bardzo zadowolona ponieważ szkolenie było przeprowadzone tylko dla niej, a w części praktycznej wykonywała zabieg na na modelce (oczywiście pod nadzorem instruktora).

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany