Gdzie na badania prenatalne? Podpowiadamy, jak wybrać laboratorium
Większość kobiet już w pierwszych tygodniach ciąży wybiera jednego prowadzącego lekarza położnika-ginekologa. Jednak często okazuje się, że w trakcie 9 miesięcy poza podstawowymi wizytami kontrolnymi, przyszła mama powinna zrobić również dodatkowe testy i badania prenatalne. Czasami muszą być one wykonane w specjalistycznych placówkach. Jak wybrać odpowiedni gabinet, który wesprze naszego lekarza prowadzącego i do tych wyjątkowych badań podejdzie z troską i zaangażowaniem?
Badania prenatalne – gdzie wykonać?
USG, test podwójny z krwi (PAPP-A i betaHCG), amniopunkcja, biopsja kosmówki czy kordocenteza to badania, które w razie potrzeby zleca przyszłej mamie lekarz specjalista. Najczęściej wykonywane są one po to, aby wykluczyć różne schorzenia i wady genetyczne u jeszcze nienarodzonego dziecka, i jak najszybciej podjąć leczenie. Dla wielu kobiet badanie takie wiąże się ze stresem. Często do obawy o zdrowie przyszłego dziecka dochodzi również konieczność wykonania tych specjalistycznych badań w nowym miejscu, poza gabinetem prowadzącego ciążę lekarza położnika-ginekologa. Dlatego, aby jak najbardziej ograniczyć dyskomfort związany z badaniami prenatalnymi, przyszła mama powinna upewnić się, że wybrany przez nią gabinet badań prenatalnych spełnia kilka kryteriów.
Gabinet na kontrakcie
Kobiety kierowane są na badania prenatalne ze względu na wiek, stan zdrowia, nieprawidłowy przebieg poprzedniej ciąży czy stwierdzenie ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną genetycznie. Wiele z tych kryteriów Narodowy Fundusz Zdrowia określa jako warunek kwalifikujący kobietę do bezpłatnego badania prenatalnego w ramach państwowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego, jeśli lekarz skieruje nas na testy prenatalne, to upewnijmy się, że ośrodek, który wybraliśmy ma podpisany kontrakt z NFZ. – W dużych miastach od kilku do kilkunastu placówek co roku podpisuje takie kontrakty. Są to zarówno ośrodki prywatne, jak i państwowe. Informacje na ten temat można otrzymać telefonicznie lub znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia lub bezpośrednio na poszczególnych stronach gabinetów – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii. – Oczywiście nie obowiązuje tu zasada rejonizacji. Dlatego, jeśli na przykład znaleźliśmy odpowiadający nam gabinet w innej miejscowości niż ta, w której mieszkamy, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy to właśnie tam wykonali badania – dodaje.
Mama ma wybór
Badaniami prenatalnymi wykonywanymi w pierwszej kolejności są przeważnie badania USG oraz testy krwi tzw. podwójny. Dopiero po ich wykonaniu i otrzymaniu nieprawidłowego lub niepokojącego wyniku z wysokim ryzykiem, lekarz zleca tak zwane badania inwazyjne, polegające na pobraniu komórek z otoczenia dziecka, takich, jak płyn owodniowy czy łożysko. Jednak nie wszystkie ośrodki wykonują tego typu badania. Dlatego, zanim wybierzemy placówkę dla siebie, powinniśmy zorientować się, czy w razie potrzeby w tym samym miejscu będziemy mogli wykonać zarówno podstawowe badania prenatalne, jak i te bardziej skomplikowane, inwazyjne testy. – Dodatkowo, powinniśmy sprawdzić również, jak długo czeka się na wyniki poszczególnych badań – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare. – Lekarz powinien również zaproponować pacjentce inne możliwości. Istnieje bowiem wiele rodzajów testów i są one zróżnicowane nie tylko pod względem czasu oczekiwania na rezultat, ale również ceny czy sposobu wykonywania – dodaje. Warto również zwrócić uwagę na to, jak funkcjonuje placówka, czy na badanie można umówić się codziennie i ustalić dogodny dla siebie termin oraz czy do wyboru jest więcej niż jeden specjalista.Zwróćmy również uwagę na sprzęt i certyfikaty, które posiada placówka. Im więcej znajdziemy potwierdzeń wysokiej jakości usług wybranego przez nas gabinetu – tym lepiej.
Informacje na temat gabinetów wykonujących badania prenatalne możemy znaleźć w prasie czy Internecie. Warto również o radę zapytać znajomych i naszego lekarza ginekologa. Pamiętajmy, że „kto pyta nie błądzi”. Tą samą zasadę powinniśmy wyznawać również, kiedy już znajdziemy się w gabinecie lekarskim. Jeśli cokolwiek nas zastanawia lub niepokoi, lekarz powinien udzielić nam odpowiedzi. Nie należy myśleć, że w takim gabinecie jesteśmy tylko na chwilę i wszelkie wątpliwości rozwieje nasz lekarz ginekolog podczas rutynowej wizyty. Dlatego, zanim poddasz się badaniu, porozmawiaj chwilę z lekarzem. Specjalista powinien znaleźć czas, aby wytłumaczyć pacjentce na czym polega badanie i jakie wyniki można dzięki niemu otrzymać. To bardzo ważne, aby kobieta była świadoma badań, którym poddawana jest ona i jej dziecko.