Gdzie i jak można legalnie nabyć marihuanę medyczną na receptę?

Debata na temat marihuany, jej legalności i potencjalnych korzyści dla zdrowia trwa od dłuższego czasu zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Obecnie w Polsce i w wielu innych państwach można legalnie nabyć medyczną marihuanę, posiadając receptę. Dowiedz się, jakie są wskazania do terapii konopnej i gdzie legalnie nabyć medyczną marihuanę.

Spis treści:

Czy medyczna marihuana jest legalna w Polsce?

W Polsce posiadanie „zwykłej” marihuany wciąż nie jest legalne. Medyczna marihuana została natomiast zalegalizowana w 2017 roku, kiedy to została przyjęta Ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Procedury związane z pozyskiwaniem medycznej marihuany są ściśle regulowane. Aby uzyskać dostęp do tego specyfiku, pacjenci muszą spełnić określone kryteria i otrzymać receptę od lekarza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami medyczną marihuanę w Polsce mogą otrzymać pacjenci cierpiący na dolegliwości, które nie ustąpiły po zastosowaniu standardowych metod leczenia. Wśród tych schorzeń znajdują się m.in.:

  • przewlekłe bóle i stany zapalne,
  • choroby neurologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • zaburzenia snu,
  • choroby gastrologiczne,
  • choroby ginekologiczne
  • schorzenia psychiatryczne
  • jaskra.

Procedura uzyskiwania medycznej marihuany

Aby legalnie nabyć medyczną marihuanę, pacjenci muszą podjąć kilka kroków. Pierwszym z nich jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia i zdecyduje, czy medyczna marihuana może być skuteczną formą wspomagania leczenia. Jeśli lekarz stwierdzi, że u pacjenta istnieją wskazania do stosowania medycznej marihuany, może wystawić na nią receptę. Należy pamiętać o tym, że zazwyczaj pacjent kwalifikuje się do terapii konopnej wtedy, gdy leki pierwszego wyboru w danym schorzeniu nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Do jakiego lekarza się zgłosić w celu kwalifikacji do terapii medyczną marihuaną? Receptę może wystawić każdy lekarz mający uprawnienia do przepisywania leków odurzających, w tym lekarz rodzinny. Dobrze jest jednak uzyskać fachową poradę od wykwalifikowanego w terapii konopnej specjalisty. Dzięki temu dawka medycznej marihuany zostanie odpowiednio dobrana, a stężenie substancji czynnych zapewni efektywność terapii.

Gdzie legalnie nabyć marihuanę medyczną na receptę?

Mając receptę, pacjent musi już tylko zaopatrzyć się w medyczną marihuanę. Recepta z oznaczeniem Rpw odnosi się do środków narkotycznych, odurzających lub psychotropowych. W związku z tym zlecenie musi zawierać informację o dokładnej nazwie leku z określoną zawartością THC i CBD, liczbie gramów substancji, postaci farmaceutycznej oraz dawkowaniu. Możliwe jest wystawienie recepty na medyczną marihuanę w ilości wystarczającej maksymalnie na 90 dni terapii. Należy pamiętać też o tym, że recepta na marihuanę musi być wystawiona jako zlecenie na lek recepturowy.

Gdzie można zrealizować taką receptę? Medyczna marihuana jest obecnie dostępna w wielu aptekach i aktualne stany w konkretnych placówkach zwykle można sprawdzić online. Obecne na polskim rynku marihuana występuje w postaci olejku lub suszu. Dużo częściej stosowany i bardziej dostępny jest susz, który może mieć różne stężenia THC i CBD. Można go zakupić w opakowaniach po 5, 10 lub 15 gramów. Jeśli chodzi o metody przyjmowania preparatu, przez lekarzy najczęściej jest zalecana waporyzacja medycznej marihuany. Jednak susz można też palić, a inne formy preparatu przyjmować doustnie.

Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,53 z 5)
loading... zapisuję głos...