Gdzie czytać za darmo? Lista stron z darmowymi lekturami, które umilą Ci kwarantannę

Jeśli słuchając o czytelniczych wyzwaniach typu „52 książki w jeden rok”, do tej pory zgrzytałaś zębami, zastanawiając się, jakim cudem miałabyś znaleźć na nie czas, teraz z pewnością zmienisz perspektywę. W końcu siedząc w domu przez tyle dni, mamy ochotę spożytkować wolne godziny na coś przyjemnego i wartościowego jednocześnie. Przedstawiamy listę stron i aplikacji z darmowymi książkami i innymi tekstami kultury, które zabiorą Cię z objętego kwarantanną mieszkania do odległych krain!

Zadajesz sobie pytanie, gdzie czytać za darmo? Niezależnie od tego, czy interesują Cię wciągające kryminały, efektowne powieści graficzne, romanse czy poradniki, Internet skrywa wiele drzwi, przez które wystarczy przejść, by sięgnąć do skarbca z książkami dla Ciebie. My znalazłyśmy aż siedmioro takich wrót, a teraz dzielimy się z Wami nakreśloną przez nas mapą do tych wirtualnych przejść. Przekroczcie je, by odwiedzić światy, których jeszcze nie miałyście okazji poznać!

gdzie czytać za darmo

www.pixabay.com

Gdzie czytać za darmo? Lista stron z darmowymi lekturami, które umilą Ci kwarantannę

 

Wolnelektury.pl

gdzie czytać za darmo

www.unsplash.com

Portal Wolne lektury oferuje w tej chwili dostęp do 5571 legalnie opublikowanych utworów. Znajdziecie wśród nich zarówno opowiadania, powieści, dramaty czy wiersze, jak i audiobooki do posłuchania na przykład do porannej kawy czy podczas ćwiczeń. Wśród nich polscy klasycy (m.in. Jan Kochanowski, Maria Konopnicka, Bolesław Leśmian czy Stefan Żeromski) znani nam z czasów szkolnych, wybitni zagraniczni autorzy poprzednich epok (Mark Twain, Charles Baudelaire czy Michaił Bułhakow) i współcześni nagradzani twórcy (jak Justyna Bargielska, Darek Foks, Agnieszka Wolny-Hamkało). Bardzo inspirujące miejsce w sieci!

 

Polona.pl

www.unsplash.com

W związku z zagrożeniem epidemicznym Biblioteka Narodowa udostępniła wszystkim chętnym użytkownikom darmowy dostęp do zbiorów Polony, do której dotąd można było zaglądać jedynie z komputerów w czytelniach. Można w niej przebierać wśród 3 milionów obiektów cyfrowych – książek, rękopisów, starodruków, czasopism, rysunków, grafik, map, pocztówek i fotografii. To prawdziwa skarbnica zabytków piśmiennictwa i kultury polskiej. Gdy już przerzucicie setki kart z romansami, kryminałami poradnikami i książeczkami dla dzieci, możecie dla czystej przyjemności obejrzeć książki z królewskich i arystokratycznych kolekcji, zobaczyć ryciny najlepszych polskich artystów i przejrzeć stare ciekawe afisze. A co najlepsze wszystkie grafiki mogą zostać przez Was użyte w dowolnym celu – czemu by nie wydrukować ich sobie do ramki na biurko lub nie wykorzystać w kolażu na Instagram?

 

Fantastykapolska.pl

gdzie czytać za darmo

www.unsplash.com

Na tym portalu nie musicie pamiętać o „odhaczeniu” subskrypcji, która po upływie określonego czasu mogłaby narazić Was na niechciane koszty. Wystarczy się zarejestrować, by mieć nieprzerwany dostęp do tekstów z dziedziny polskiej fantastyki, które autorzy umieszczają na nim za darmo. Czyją twórczość tam znajdziecie? Roberta Wegnera, Roberta Szmidta, Martyny Raduchowskiej, Anny Kańtoch, Mileny Wójtowicz i wielu wielu innych. Zanurzcie się w świat magii i nieograniczonych możliwości!

 

Ninateka.pl

www.pixabay.com

W zbiorach Ninateki znajdziecie zarówno darmowe filmy i spektakle teatralne, jak i wspaniałe słuchowiska nagrane na podstawie wybitnych tekstów literackich. W tej chwili możecie na przykład posłuchać Marka Kondarata czytającego „Mistrza i Małgorzatę”, wysłuchać „Człowieka, który był czwartkiem” w interpretacji Wiktora Zborowkiego, zgłębić „Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej. A w kolejce czeka jeszcze fascynująca biografia Stanisława Lema, „Atlas: Doppelganger” Dominiki Słowik czy „Miasto Archipelag” Filipa Springera. Starczyłoby nawet na cały rok kwarantanny…

 

Legimi.pl (14 dni za darmo)

gdzie czytać za darmo

www.unsplash.com

Legimi to bardzo popularna w naszym kraju czytelnicza platforma, zapewniająca dostęp do 60 000 ebooków i audiobooków w abonamencie. Jeśli jednak nie miałyście jeszcze okazji jej wypróbować, skorzystajcie z 14-dniowego darmowego okresu próbnego. Dwa tygodnie to tymczasowo ustalony czas naszej zbiorowej kwarantanny, więc co powstrzymuje nas przed wypróbowaniem tej opcji?

 

Storytel.com (14 dni za darmo)

gdzie czytać za darmo

www.pixabay.com

Z bardzo podobną opcją mamy do czynienia w przypadku Storytel.com. Jest to jednak platforma przeznaczona wyłącznie dla miłośniczek słuchania książek. Na przykład podczas robienia kolejnego obiadu na bazie makaronu lub ryżu, ścierania kurzu w pokoju, w którym przebywamy teraz codziennie czy prasowania koszul z myślą o powrocie do pracy. Polecamy z całego serca!

 

Empik Go

gdzie czytać za darmo

www.unsplash.com

W związku z trwającą epidemią, również Empik postanowił sprezentować zdeklarowanym książkoholikom coś do poczytania i posłuchania. Uruchomił bowiem darmowe kody, które pozwalają na aktywację opcji Premium aż na 2 miesiące. W jej ramach można nie tylko zanurzyć się w kolorowy świat książek, ale także dokonywać zakupy z darmową opcją dostawy i uzyskać wysokie cashbacki za zakupy. Sprawdźcie koniecznie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (157 głosów, średnia: 4,50 z 5)
loading... zapisuję głos...